| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Testament - vademecum

Testament - vademecum

Jaki rodzaj testamentu wybrać, jak wykorzystać polecenie, zapis i podstawienie oraz jak go skutecznie odwołać.

Rodzaje testamentów

Testament jest oświadczeniem woli spadkodawcy sporządzanym na wypadek śmierci. Wyróżniamy testamenty zwykłe i szczególne.

Testamentem zwykłym jest :

  • testament odręczny – holograficzny, napisany w całości ręcznie;
  • alograficzny - spisany przez osobę inną niż spadkodawca, np. wójt, starosta; 
  • notarialny, sporządzany przez notariusza w formie aktu notarialnego w obecności spadkodawcy.

Zobacz również: Jakie są rodzaje testamentów

Wybierając formę testamentu holograficznego powinno sporządzić się go odręcznie, opatrzyć go datą i co najważniejsze, podpisać.

Zobacz również: Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Najbezpieczniejszą formą testamentu jest forma aktu notarialnego. Daje to gwarancje prawidłowego sporządzenia testamentu a jednocześnie zabezpiecza przechowywanie go. Warto dodatkowo poinformować najbliższych o fakcie sporządzenia ostatniej woli.

Zobacz również: Jak przechowywać testament?

Testamenty szczególne to testament ustny, podróżny i wojskowy. Mogą być sporządzone wyłącznie w określonych okolicznościach a ich moc wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia ustania tych okoliczności.

Testament ustny można gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo takie okoliczności, kiedy zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Spadkodawca oświadcza swoją wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Warunkiem ważności takiego testamentu jest fakt, że przed upływem roku od złożenia takiego testamentu, jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy, a pismo to podpisze spadkodawca i świadkowie.

Zobacz również: Testament ustny wymaga potwierdzenia

Zobacz również: Kiedy testament ustny jest ważny

Zobacz również: Kto nie może być świadkiem testamentu ustnego

Testament sporządzony przez kilka osób, na przykład małżonków, będzie nieważny. Podobnie gdy do spisania testamentu dojdzie przez przedstawiciela.

Zobacz również: Testament wspólny małżonków

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu. Jednak jeżeli taka osoba znajduje się w okresie cofnięcia choroby, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny. Możliwe jest powołanie biegłego, który oceni czy testator znajdował się w stanie wyłączającym sporządzenie ważnego testamentu.

Zobacz również: Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby testament był ważny, konieczne jest jego odręczne sporządzenie, oznaczenie daty oraz podpisanie. Ważne żeby dotyczył on tylko jednej osoby, nie zawierał warunku ani terminu.
Aby testament był ważny, konieczne jest jego odręczne sporządzenie, oznaczenie daty oraz podpisanie. Ważne żeby dotyczył on tylko jednej osoby, nie zawierał warunku ani terminu.

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »