Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament - vademecum

Anna Winczakiewicz
Aby testament był ważny, konieczne jest jego odręczne sporządzenie, oznaczenie daty oraz podpisanie. Ważne żeby dotyczył on tylko jednej osoby, nie zawierał warunku ani terminu.
Aby testament był ważny, konieczne jest jego odręczne sporządzenie, oznaczenie daty oraz podpisanie. Ważne żeby dotyczył on tylko jednej osoby, nie zawierał warunku ani terminu.

REKLAMA

REKLAMA

Jaki rodzaj testamentu wybrać, jak wykorzystać polecenie, zapis i podstawienie oraz jak go skutecznie odwołać.

Rodzaje testamentów

Testament jest oświadczeniem woli spadkodawcy sporządzanym na wypadek śmierci. Wyróżniamy testamenty zwykłe i szczególne.

REKLAMA

Testamentem zwykłym jest :

 • testament odręczny – holograficzny, napisany w całości ręcznie;
 • alograficzny - spisany przez osobę inną niż spadkodawca, np. wójt, starosta; 
 • notarialny, sporządzany przez notariusza w formie aktu notarialnego w obecności spadkodawcy.

Zobacz również: Jakie są rodzaje testamentów

Wybierając formę testamentu holograficznego powinno sporządzić się go odręcznie, opatrzyć go datą i co najważniejsze, podpisać.

Zobacz również: Czy testament napisany na komputerze jest ważny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbezpieczniejszą formą testamentu jest forma aktu notarialnego. Daje to gwarancje prawidłowego sporządzenia testamentu a jednocześnie zabezpiecza przechowywanie go. Warto dodatkowo poinformować najbliższych o fakcie sporządzenia ostatniej woli.

Zobacz również: Jak przechowywać testament?

Testamenty szczególne to testament ustny, podróżny i wojskowy. Mogą być sporządzone wyłącznie w określonych okolicznościach a ich moc wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia ustania tych okoliczności.

Testament ustny można gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo takie okoliczności, kiedy zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Spadkodawca oświadcza swoją wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Warunkiem ważności takiego testamentu jest fakt, że przed upływem roku od złożenia takiego testamentu, jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy, a pismo to podpisze spadkodawca i świadkowie.

Zobacz również: Testament ustny wymaga potwierdzenia

Zobacz również: Kiedy testament ustny jest ważny

Zobacz również: Kto nie może być świadkiem testamentu ustnego

Testament sporządzony przez kilka osób, na przykład małżonków, będzie nieważny. Podobnie gdy do spisania testamentu dojdzie przez przedstawiciela.

Zobacz również: Testament wspólny małżonków

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu. Jednak jeżeli taka osoba znajduje się w okresie cofnięcia choroby, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny. Możliwe jest powołanie biegłego, który oceni czy testator znajdował się w stanie wyłączającym sporządzenie ważnego testamentu.

Zobacz również: Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

W przypadku gdy spadkodawca pozostawił kilka testamentów, poprzedni odwołany jest przez kolejny wtedy, gdy ten wyraźnie tak stanowi. Natomiast gdy takiej klauzuli testator nie zawarł, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego.

Zobacz też: Gdy spadkodawca pozostawił kilka testamentów

Zobacz też: Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?

Istnieje możliwość odwołania testamentu. Jeśli dokument jest w posiadaniu spadkodawcy, może dokonać jego fizycznego zniszczenia albo dokonać zmian w treści, skreślając bądź zamazując tekst. W przypadku zmiany testamentu poprzez sporządzenie nowego dokumentu istotne jest jego datowanie. Bez daty, w sytuacji, w której nie można określić wzajemnych relacji czasowych pomiędzy testamentami – obydwa będą nieważne.

Zobacz również: Odwołanie testamentu

Zobacz również: Czy można odwołać testament?

Jeśli nośnik testamentu uległ zniszczeniu można starać się odtworzyć jego treść w oparciu o zeznania świadków, na przykład krewnych zmarłego. Możliwość taką przewiduje art. 246 Kodeksu postępowania cywilnego, który pozwala ustalać treść dokumentu w przypadku zaginięcia, zniszczenia, zabrania przez osobę trzecią.

Zobacz również: Zagubiony testament

Testament będzie nieważny, jeśli:

 • nie został napisany własnoręcznie;
 • brak jest podpisu;
 • został zawarty termin lub warunek;
 • jest to testament wspólny dla kilku osób;
 • jest to testament szczególny a upłynął termin ustawowy;
 • brak jest daty a nie można wywnioskować relacji między kilkoma dokumentami;
 • świadkami były nieuprawnione osoby.

Zobacz również: Nieważność testamentu

Przyczynami nieważności testamentu oprócz tych powołanych wyżej mogą być też niepoczytalność, błąd, groźba czy fałszerstwo. Jeśli chcemy się na nie powołać, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania dowodowego – już na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku można złożyć wniosek uznanie testamentu za nieważny.

Zobacz również: Jak obalić testament

Co może zawierać testament

Regulacje prawne pozwalają na rozdysponowanie własnym majątkiem na wiele sposobów.

1. Podstawienie

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wskazana przez nas w testamencie osoba będzie chciała lub mogła dziedziczyć, możemy dokonać podstawienia wskazując w jej miejsce inną osobę. Jest to wyjątek od zakazu ustanawiania warunków w testamencie.

Zobacz również: Podstawienie testamentowe

Zobacz również: Czy można kogoś uczynić spadkobiercą „pod warunkiem”

2. Zapis

Zapis to rozporządzenie spadkodawcy, dzięki któremu można przekazać konkretny składnik majątku bądź określoną kwotę pieniędzy. Zapisobierca nie staje się jednak automatycznie właścicielem zapisanej rzeczy, a jedynie nabywa prawo do żądania wydania mu rzeczy od spadkobiercy.

Zobacz również: Czym jest zapis testamentowy

Zobacz również: Kim jest zapisobiorca?

3. Polecenie

Spadkodawca może nałożyć na spadkobiercę i zapisobiercę obowiązek określonego działania lub zaniechania.

Zobacz również: Czym jest polecenie w testamencie?

Zobacz również: Czym jest polecenie testamentowe

Zobacz również: Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

 4. Wydziedziczenie

Samo pozbawienie udziału w spadku poprzez nie powołanie w testamencie nie jest wydziedziczeniem i w sytuacji pominięcia np. małżonka czy dziecka doprowadzi do możliwości skorzystania przez nich z prawa zachowku. Aby pozbawić bliskiego krewnego prawa do zachowku należy go wydziedziczyć. Jest to możliwe w sytuacji, gdy uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego albo gdy dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego ciężkiego przestępstwa bądź też uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Zobacz również: Jak kogoś wydziedziczyć

5. Wykonawca testamentu 

Wykonawcą testamentu nie musi być nikt z grona spadkobierców, może być to po prostu osoba zaufana spadkodawcy. Jego główne zadanie to zarządzanie majątkiem spadkowym i sprawowanie nad nim pieczy.

Zobacz również: Wykonawca testamentu

Zobacz również: Jak sporządzić ważny testament

Zobacz serwis: Testament

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

  Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

  Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

  Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

  Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

  Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  REKLAMA

  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  REKLAMA