REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacja testamentu

Ilona Ferens

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku sporządzenia testamentu może pojawić się problem interpretacji jego treści. Problematyka tą zajmuje się kodeks cywilny.

Założenia i granice interpretacji testamentu

REKLAMA

Interpretacja dotycząca testamentu opiera się na szczególnych założeniach:

 • wykładnia testamentu dotyczy wyłącznie oświadczenia woli zawartego w testamencie ważnie sporządzonym;
 • wykładnia testamentu może dotyczyć tylko jego treści;
 • przedmiotem wykładni są informacje zawarte w treści testamentu, nawet jeżeli nie są jasne.

Założenia te określają także granice interpretacji. 

Cel interpretacji

Jeżeli w testamencie znajdują się niejasne sformułowania należy je poddać interpretacji. Przede wszystkim interpretacja dotyczy treści oświadczenia woli spadkodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas tego zabiegu z reguły chodzi o ustalenie, jaki sens należy przypisać złożonemu przez testatora oświadczeniu woli.

Nawet użyte w jasny sposób słowa, nie budzące wątpliwości nie oznaczają iż jakiekolwiek zabiegi interpretacyjne będą zbędne.

Spadkodawca oświadcza, że określoną rzecz- mieszkanie- zapisuje wskazanej osobie- synowi. Okazuje się że w skład spadku poza mieszkaniem wchodzi tylko samochód o niewielkiej wartości zapisany siostrze spadkodawcy. Samo użycie terminu "zapisuję" jest jasne i może być uznane za ustanowienie zapisu, jednakże w tej konkretnej sytuacji, w drodze wykładni testamentu, takie rozrządzenie można uznać za ustanowienie spadkobiercy.

Jednak testamentu nie można interpretować w dowolny sposób.

Wykładnia testamentu nie może prowadzić do zmiany treści testamentu czy uzupełnienia tej treści o jakiekolwiek dodatkowe postanowienia. Nawet jeżeli z okoliczności występujących przy sporządzaniu testamentu wynika, że rzeczywista wola spadkodawcy była inna.

Zasady interpretacji

Ogólna reguła interpretacji testamentu odwołuje się zawsze do woli testatora.

Nie jest wykluczone jednak stosowanie także reguł interpretacyjnych odpowiadających wszystkim rodzajom oświadczeń woli (art. 65 § 1 k.c.).

Reguły te oparte są na tzw. teorii zaufania, mogą być stosowane tylko wtedy gdy stosowanie ich można pogodzić z regułami dotyczącymi interpretacji testamentu zawartymi w art. 948 § 1 k.c.

Reguły dotyczące wyłącznie testamentu oparte są bowiem na kryteriach subiektywnych, wynikających z tzw. teorii woli.

Zasada urzeczywistniania woli testatora.

Zgodnie z zasadą urzeczywistnienia woli testatora testament należy tak tłumaczyć, aby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy.

Zasada życzliwej interpretacji.

Kolejna zasada znajduje zastosowanie gdy wykładnia prowadzi do niejednoznacznych wyników. Życzliwa interpretacja testamentu pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadaje im rozsądną treść.

Zasada poszanowania woli testatora.

Ma na celu nie tylko utrzymanie woli spadkodawcy w mocy, ale nadanie jej treści zgodnej z rzeczywistą wolą zmarłego.

O rzeczywistej woli zmarłego może świadczyć wiele okoliczności, np. okoliczności sporządzenia testamentu, stosunki zmarłego z rodziną i innymi osobami, motywy, którymi się kierował przy dokonywaniu rozrządzeń.

Należy wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności pomocne przy ustalaniu woli zmarłego.

Poszukiwanie spadkobiercy

Istnieje możliwość określenia osoby spadkobiercy w drodze wykładni testamentu.

Jest to możliwe jeżeli w treści testamentu zawarte zostały jednoznaczne kryteria, pozwalające ustalić wolę spadkodawcy w sposób który nie budzi wątpliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Boisz się grzywny 1500 zł i odśnieżasz chodnik za gminę? A sprawdziłeś, czy jest tam miejski trawnik? [wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu]

  Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie należący do Ciebie), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości). 

  TSUE: jedynie zawinione naruszenie RODO może prowadzić do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił we wtorkowym wyroku warunki, na jakich krajowe organy nadzorcze mogą nałożyć administracyjną karę pieniężną na jednego lub więcej administratorów danych za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Zgodnie z orzeczeniem, nałożenie takiej kary zakłada zawinione zachowanie, co znaczy, że naruszenie zostało popełnione umyślnie lub nieumyślnie.

  Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta - wyrok TK

  Przepisy Prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  Polacy w mediach społecznościowych. Chcemy prywatności, ale nie czytamy regulaminów

  Polacy korzystający z mediów społecznościowych deklarują, że dbają o bezpieczeństwo swoich danych. Z badania wynika, że aż 63% ankietowanych przed założeniem konta zwraca uwagę na politykę prywatności i zasady korzystania z nowego serwisu. Dla 71% kluczowa jest możliwość konfiguracji ustawień prywatności konta użytkownika. Jednocześnie okazuje się, że znaczna część osób korzystających z Facebooka nie zgadza się z zapisami znajdującymi się w regulaminie tego serwisu. Może to oznaczać, że wbrew zapewnieniom, wielu użytkowników wcale go nie czyta.

  REKLAMA

  Analiza: Najszybciej na świąteczne zakupy zarobią górnicy i programiści, a najwolniej kelnerzy

  Zarabiający średnią krajową muszą przepracować prawie 7 dni, żeby zorganizować Święta. To o dzień dłużej niż rok wcześniej. Polacy otrzymujący minimalne wynagrodzenie potrzebują dwa razy tyle czasu, wynika z analizy Personnel Service.

  Boże Narodzenie 2023. Jedni wyjeżdżają na święta, inni zamawiają gotowe potrawy – tradycje zmieniają się na naszych oczach

  Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.

  Nowy standard nadawania kanałów TVP od połowy grudnia 2023 r. [dwa terminy zmian]. Sprawdź telewizor i dekoder czy będziesz mógł odbierać te programy!

  Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizja Polska SA informują, że między 15 a 19 grudnia 2023 r. nastąpi w całej Polsce zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. Chodzi tu o TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na standard HD). Zmiana ta zostanie dokonana w dwóch etapach.

  Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Grudzień 2023

  Nadchodzące posiedzenia Sejmu RP, zaplanowane na 6 i 7 grudnia 2023 roku, zapowiadają się jako dni pełne istotnych wydarzeń i kluczowych decyzji. Zaczynając od środy, 6 grudnia, o godzinie 9:00, czeka nas szereg ważnych punktów porządku dziennego, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polskiej polityki i społeczeństwa.

  REKLAMA

  ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenie wspierające. Jak je uzyskać?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Nowa metoda wyłudzania pieniędzy. Przestępcy szukają chętnych na "klejnoty flipowe"

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  REKLAMA