reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Spadek po teściu lub teściowej – zasady, podatek

Spadek po teściu lub teściowej – zasady, podatek

Na jakich zasadach można otrzymać spadek po teściu lub teściowej? Czy zięć i synowa korzystają ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

Tylko na podstawie testamentu

Zięć i synowa nie należą do grona spadkobierców ustawowych określonych w Kodeksie cywilnym. Oznacza to, iż dziedziczenie po teściu czy teściowej może odbywać się jedynie na podstawie testamentu.

Co z zachowkiem?

Sytuacja, w której w testamencie spadkodawca przekazuje majątek zięciowi lub synowej może skutkować obowiązkiem zapłaty zachowku.

Osobami uprawnionymi do otrzymania zachowku są zstępni, małżonek i rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

Warto pamiętać, iż w pierwszej kolejności ustawowo dziedziczą zstępni (dzieci, wnuki itd.) spadkodawcy oraz małżonek. Rodzice zaś dopiero wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił zstępnych. W takiej sytuacji rodzice spadkodawcy dziedziczą w zbiegu z małżonkiem.

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zachowek wynosi połowę wartości udziału przypadającego osobie uprawnionej, gdyby dziedziczyła z ustawy. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest małoletni albo osoba trwale niezdolna do pracy zachowek wynosi dwie trzecie wartości takiego udziału.

Majątek wspólny czy osobisty?

W praktyce wątpliwości może budzić fakt zaliczenia spadku do majątku wspólnego lub osobistego małżonków. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie należą do majątku osobistego małżonka. Aby odziedziczona rzecz weszła w skład majątku wspólnego małżonków, spadkodawca musi tak zdecydować w testamencie.

Spadek po teściowej lub teściu a podatek

Zięć i synowa nie są objęci zwolnieniem wynikającym z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ciąży na nich obowiązek uiszczenia podatku od spadków na zasadach przewidzianych dla osób należących do I grupy podatkowej.

Do I grupy podatkowej ustawa zalicza:

  • małżonka,
  • zstępnych,
  • wstępnych,
  • pasierba,
  • zięcia,
  • synową,
  • rodzeństwo,
  • ojczyma,
  • macochę,
  • teściów;

Zwolnienie do określonej kwoty

Osoby zaliczane do I grupy podatkowej korzystają ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn do kwoty 9637 zł.

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według określonej skali. Dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej stawka podatku wynosi:

  • do 10 278 zł – 3%,
  • od 10 278 zł do 20 556 zł – 308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł,
  • powyżej 20 556 zł – 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1025 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2017 r. poz. 682)

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 644 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Podatek od spadku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama