REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budownictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sztuczna inteligencja na budowie: projektant z wyobraźnią, sumienny robotnik i wnikliwy kontroler jakości – w jednym

Od analizy danych po automatyzację procesów na budowie, czy nadzór budowlany sztuczna inteligencja otwiera nowe możliwości dla inżynierów, architektów, wykonawców i firm budowlanych.

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?

eBudownictwo to portal, który od  30 sierpnia zeszłego roku umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. 

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Praca czeka: gdzie etat od ręki. Ofert gwałtownie ubywa, ale fachowcy wciąż mogą w nich przebierać

Najwięcej wolnych etatów ciąż czeka w przemyśle i budownictwie. Cieśle, stolarze, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy robót wykończeniowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych – to wciąż stanowiska bardzo deficytowe.

REKLAMA

Odpowiedzialność prawna architekta

Architektura to nie tylko piękne budynki, ale także stojąca za tym ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo ludzi oraz za środowisko, w którym one powstają. Architekci, podobnie jak wiele innych grup zawodowych, podlegają odpowiedzialności prawnej w zakresie swej działalności, o czym mowa w niniejszym artykule.

Gospodarka 2024: nim firmy budowlane zaczną stawiać nowe zeroemisyjne budynki a stare termomodernizować, same potrzebują inwestycji

Płyta fundamentowa budynku wykonana z niskoemisyjnego betonu, wytworzonego z cementu o niskim śladzie węglowym, skrupulatna segregacja i recykling odpadów budowlanych - to tylko niektóre z rozwiązań, stosowanych dziś w celu stworzenia budynków, które nie tylko spełniają najwyższe standardy, ale także integrują się harmonijnie z otaczającym je środowiskiem. To wstęp do zeroemisyjności budynków.

W 2023 roku branżę budowlaną hamowały wysokie koszty finansowe, ale to nie koniec: teraz trzeba zapłacić cenę transformacji

Chodzi nie tylko o transformację energetyczną, która wymaga projektów z dodatkowymi funkcjami budynków, ale ogólnie o koszt przestawienia branży na procedury działające według reguł zrównoważonego rozwoju.

Eko-budownictwo, czyli przyszłość nieruchomości

Wzrost świadomości ekologicznej kształtuje rynek nieruchomości, zwracając uwagę na eko-budownictwo. Segment ten, choć obecnie niewielki, jest obiecującym kierunkiem dla zrównoważonego rozwoju i komfortu mieszkaniowego, z potencjałem stania się przyszłościowym standardem.

REKLAMA

Nadchodzi SOPAB – nowy system dla budownictwa i spore ułatwienia dla inwestorów

SOPAB (System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie) będzie stanowić kolejny krok w kierunku cyfryzacji postępowań administracyjnych w branży budowlanej. To właśnie dzięki temu systemowi wprowadzona zostanie idea jednego okna oraz wyeliminowany będzie obowiązek indywidualnego komunikowania się przez inwestora z różnymi organami administracyjnymi. 

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) - pilotaż w 20 urzędach od 16 listopada 2023 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 16 listopada br. rusza pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Weźmie w nim udział 20 urzędów. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w 2024 roku.

Eksperci: korekta cen na rynku materiałów budowlanych słabnie

Na krajowym rynku materiałów budowlanych korekta stała się faktem, to jednak jej intensywność wyraźnie maleje już na samym początku jej trwania - zauważyli w czwartkowym komentarzu eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Jak wzmocnić wytrzymałość betonu? Dodaj biowęgiel z fusów kawowych!

Metodę produkcji betonu z dodatkiem przetworzonych fusów z kawy opracowali inżynierowie z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii. Taki beton jest wytrzymalszy o 30 proc. od tradycyjnego. 

Beton z fusów po kawie lub zużytych pieluch? Jak naukowcy chcą zastąpić piasek

Potrzeba matką wynalazku. Australijscy inżynierowie opracowali metodę produkcji betonu przy użyciu fusów z kawy. Czy taki recykling pomoże ograniczyć wydobywanie zasobów naturalnych? Naukowcy przekonują, że beton wyprodukowany w ten sposób jest o 30 proc. mocniejszy. 

Firmy budowlane jako pierwsze poczuły poprawę koniunktury. To dobry zwiastun dla całej gospodarki

Trudno już uznać to za efekt wzmożonego popytu na mieszkaniowym rynku pierwotnym i wtórnym czy przekonania, iż odmrożone przez Unię Europejską środki dla Krajowego Planu Odbudowy zamienią całą Polskę błyskawicznie w jeden plac budowy. Fakt jest jednak taki, że branża budowlana jako pierwsza – i jak dotąd jedyna – widzi, że w gospodarce czas na powrót do dobrej koniunktury.

Czy spółka budująca i wynajmująca lokale mieszkalne może odliczyć podatek VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku wykorzystania lokali do świadczenia usług najmu na cele mieszkaniowe, usługi mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, co oznacza, że spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od kosztów związanych z budową lokali.

Certyfikacja budynków. Czym się różnią certyfikaty LEED i BREEAM? Jak je uzyskać?

Certyfikacja budynków stała się nieodłącznym elementem procesu inwestycyjnego. To efekt rosnącej świadomości ekologicznej w Polsce zarówno wśród inwestorów, właścicieli nieruchomości, jak i użytkowników budynków,. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Od marca 2021 do marca 2022 powierzchnia użytkowa budynków posiadających certyfikaty wzrosła w Polsce o 24%, dynamicznie zbliżając się do 30 mln m2. Tak wynika z raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki” Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Wprowadzenie nowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących aspektów związanych z taksonomią ESG oraz rosnąca świadomość ekologiczna i klimatyczna sprawiły, że certyfikacja stała się istotnym elementem w sektorze nieruchomości, stanowiąc ich istotny atut. 

Plusy i minusy 5 różnych metod prowadzenia budowy

Prowadzenie budowy w Polsce podlega ściśle określonym przepisom prawa budowlanego, które regulują proces projektowania, wykonawstwa oraz nadzoru nad realizacją inwestycji. Ale metody prowadzenia budowy różnią się w zależności od skali projektu, rodzaju obiektu oraz dostępnych zasobów. Wybór odpowiedniej ma kluczowe znaczenie dla efektywnego przeprowadzenia procesu budowlanego zgodnie z obowiązującymi normami i standardami. Z biznesowego punktu widzenia, w każdym przypadku zasadne jest zatrudnienie inwestora zastępczego, który jako profesjonalista będzie dbał o interesy Inwestora na każdym etapie budowy.

Czy wróci zwrot VAT za materiały budowlane w Polsce? Apel 35 organizacji do premiera

35 organizacji pracodawców i związkowców podpisało się pod apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe. Czy wróci zwrot VAT za materiały budowlane?

Prezes GUNB: rusza portal e-Budownictwo. Jedna strona dla wszystkich e-usług dla budownictwa

Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa - poinformowała 30 sierpnia 2023 r. prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska. Dodała, że na początku września br. ruszy też nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych. Tak naprawdę serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) rozpoczął funkcjonowanie 2 sierpnia 2020 r. Obecnie mamy do czynienia z pełną funkcjonalnością tego portalu, obejmującego całość formalności procesu budowlanego.

Jak budować dom z minimalnym śladem węglowym?

Zielone rozwiązania wpływają na wzrost wartości nieruchomości. I choć coraz częściej mamy do czynienia z pozytywnymi przykładami na polskim rynku, wciąż mamy wiele do nadrobienia. Architekci przekonują, że praca nad rozwiązaniami, które są racjonalne i optymalne kosztowo, pozwoli zmniejszyć ślad węglowy budynku, ale też docelowo obniżyć koszty użytkowania inwestycji.

Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

Patodeweloperka. Jeszcze tylko kilka miesięcy

Przepisy, które ukrócą patodeweloperkę i pomogą ustabilizować rynek mieszkaniowy, wejdą w życie najpóźniej w ciągu kilku miesięcy – zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chodzi np. o projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

System do Obsługi Podstępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) od 30 czerwca 2023 r.

Proces inwestycyjno-budowlany będzie jednym z najnowocześniejszych procesów cyfrowych w kraju - powiedziała w czwartek Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. 30 czerwca 2023 r. planowane jest uruchomienie Systemu do Obsługi Podstępowań Administracyjnych w Budownictwie - zaznaczyła.

Wyniki budownictwa w styczniu 2023

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w styczniu 2023 r. Czy różnią się od prognozowanych? 

Inwestycje z wyburzeniami. Brak działek budowlanych wymusza zmianę przeznaczenia

Inwestorzy poszukują projektów, które mogą zapewnić dobry zysk. Czy w najbliższym czasie będziemy obserwować wysyp inwestycji opartych na zmianie funkcji istniejących nieruchomości na zabudowanych gruntach?   

Cyfryzacja w budownictwie - etapy

Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi cyfrowych GUNB są c-KOB i EDB.

Prognoza: dynamika PKB w 2023 r. obniży się, ale pozostanie dodatnia

Dynamika polskiego PKB w 2023 r. wyraźnie obniży się, jednak pozostanie dodatnia, na poziomie 1,2 proc. rdr.

Selektywna zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych (podział na 6 frakcji) od 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe będą podlegać selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie dotyczyć będą jednak gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Budownictwo w erze dekarbonizacji – cele, zasady, przepisy

Dekarbonizacja budownictwa jest ważnym elementem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Branża budowlana, w tym deweloperzy i zarządcy budynków stoją dziś przed wyzwaniem, od którego nie ma odwrotu. Zeroemisyjne technologie i rozwiązania oznaczają nową erę w historii budownictwa.

Ceny materiałów budowlanych - listopad 2022. Mniejsze podwyżki

Od szczytu cen materiałów budowlanych z tegorocznej wiosny, w listopadzie tempo drożyzny zniżkowało już do „zaledwie” jednej piątej. Półroczny trend hamowania parametrów materiałowej hossy jest już prawdopodobnie wystarczającym argumentem za powrotem rynku do choćby względnej normalności.

Deloitte: przychody 15 największych spółek budowlanych w Polsce wzrosły w ub. r. do ok. 37 mld zł

Spółki budowlane: Przychody 15 największych spółek budowlanych w Polsce wzrosły o 17,4 proc. wobec roku ubiegłego do prawie 37,2 mld zł - wskazano w raporcie firmy doradczej Deloitte. Głównymi inwestorami na naszym rynku budowlanym były podmioty publiczne, realizujące inwestycje drogowe i kolejowe.

Recykling w budownictwie. 70 proc. odpadów budowlanych będzie musiało być ponownie wykorzystywanych

Budownictwo i nieruchomości są jednym z największych źródeł odpadów w Europie. Zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej materiały budowlane – po renowacji lub upcyklingu – mogą być jednak ponownie wykorzystane w kolejnych projektach nieruchomościowych. W Polsce ten model nie jest jeszcze powszechny, ale w nadchodzących latach wymusi go unijne prawodawstwo. – Przykładem jest tu Taksonomia, która określa kryteria uznania działalności gospodarczej za zrównoważoną środowiskowo. W zakresie przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego mówi m.in. o przygotowaniu minimum 70 proc. (wagowo) odpadów budowlanych innych niż niebezpieczne, które powstaną przy budowie lub rozbiórce obiektu, do ponownego wykorzystania, recyklingu lub innego odzysku materiałów – mówi Magdalena Puchalska-Nielaba, współzałożycielka Urban Circularity, platformy promującej wdrażanie GOZ w branży budowlanej i nieruchomościach.

Za kilka lat zabraknie mieszkań na rynku [Komentarz do danych GUS]

W ostatnich 3 miesiącach deweloperzy rozpoczęli budowę 21 tys. lokali mieszkalnych, o 45% mniej niż w tych samych miesiącach w 2021 roku. Wstrzymywanie nowych inwestycji to naturalny ruch, gdy spada popyt, ale jednocześnie oznacza to, że za 2-3 lata zanotujemy drastyczny spadek mieszkań oddawanych do użytkowania.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2022 [Komentarz do danych GUS]

Opublikowane wyniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego nie są zaskoczeniem lecz kontynuacją obserwowanej zmiany trendu. Można spodziewać się, że w tym roku zarówno wśród deweloperów, jak i (łącznie) we wszystkich kategoriach budownictwa zostanie oddanych mniej więcej tyle samo mieszkań co w roku poprzednim (dla przypomnienia w 2021 r. deweloperzy oddali 142 tys. jednostek).

Analityk: bardzo wolny wzrost sprzedaży detalicznej i budownictwa w najbliższych kwartałach

Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana są na mizernym poziomie, w najbliższych kwartałach oba sektory będą rozwijać się w bardzo wolnym tempie - uważa Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS.

Rola inicjatyw ekologicznych w firmach deweloperskich

Sektor deweloperski mierzy się z wysokimi stopami procentowymi i ograniczeniem akcji kredytowej wśród klientów indywidualnych. Podmioty silne kapitałowo nie wstrzymują jednak podejmowanych inicjatyw, coraz częściej inwestując w przedsięwzięcia o charakterze proekologicznym.

Czy rynek nieruchomości czeka krach?

Organizacje z branży nieruchomości i branż z bezpośrednio z nią związanych jednoczą się przeciw zapaści na rynku nieruchomościowym. Apelują o wprowadzenie rozwiązań zmniejszających skalę krachu, jaka czeka m.in. rynek pracy związany z sektorem mieszkaniowym.

Transformacja ekologiczna w polskim budownictwie na początku drogi

Transformacja ekologiczna w budownictwie jest niezbędna. Nieruchomości odpowiadają za ok. 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych, dlatego minimalizowanie śladu węglowego w tym sektorze ma istotne znaczenie dla łagodzenia skutków zmian klimatu. Branża już to dostrzegła, dlatego coraz więcej działających w niej firm obiera kierunek zrównoważonego rozwoju, który wymuszają również oczekiwania klientów i najemców. – Na tle europejskim jesteśmy w Polsce dopiero na początku tej drogi – mówi Krzysztof Dudek, prezes firmy Altaterra Polska.

Nowe domy i inne budynki tylko zeroemisyjne od 2030

Rada Unii Europejskiej porozumiała się co do kształtu nowych przepisów o efektywności energetycznej budynków. Państwa członkowskie chcą, by od 2028 r. wszystkie nowe obiekty zajmowane przez podmioty publiczne spełniały standardy zeroemisyjności. Dwa lata później wymóg zacznie obowiązywać także prywatne zabudowania. Do którego roku zeroemisycjność będą musiały osiągnąć wszystkie budynki?

Biura przyszłości - samowystarczalne energetycznie i dążące do zeroemisyjności

Globalne zmiany mocno kształtują trendy, które obserwujemy w projektach nowoczesnych nieruchomości biurowych. Rozwój technologii, zwiększenie zainteresowania ekologicznymi certyfikatami i troska o środowisko odzwierciedlają zapotrzebowanie na przestrzenie, które sprostają współczesnym potrzebom.

Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku. Ile wzrosną?

Ceny materiałów budowlanych w 2023 r. na kluczowych rynkach w Europie wzrosną średnio o 4-8 proc., a w Polsce wzrost cen powinien ustabilizować się na poziomie około 8 proc.- wynika z szacunków CBRE. Firma doradcza ocenia, że wyhamowanie wzrostu cen może sprawić, że wznowione zostaną wstrzymane inwestycje.

Bezpieczne budownictwo pod nadzorem PIP

W siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy 15 września 2022 roku odbyło się kolejne posiedzenie Rady Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.

Czy nowe osiedla są bardziej eko i przynoszą oszczędności?

Jakie rozwiązania, pozwalające mieszkańcom zaoszczędzić na utrzymaniu nieruchomości i ograniczyć wydatki na media stosują deweloperzy w nowych osiedlach? Ile można dzięki nim zyskać?

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Branża budowlana wciąż może skorzystać z oferty szkoleniowo-doradczej „Kompetencje dla sektorów”, finansowanej z Funduszy Europejskich.

Podwykonawcy na budowach czekają na waloryzację kontraktów. Rośnie ryzyko przerywania inwestycji

Trudna sytuacja w branży budowlanej sprawiła, że trwają prace nad ustawą dot. waloryzacji kontraktów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że przepisy wkrótce wejdą w życie. Natomiast podwykonawcy twierdzą, że generalni wykonawcy obecnie nie chcą podnosić im wynagrodzeń. Jednak resort dąży do zabezpieczenia ich interesów.

Coraz gorsza sytuacja w budownictwie

W III kw. 2022 r. sytuacja w budownictwie pogorszyła się. Wśród głównych przyczyn spadku koniunktury firmy wymieniają problemy z dostawami surowców i materiałów budowlanych oraz ich wysokie ceny, a także odpływ pracowników z Ukrainy.

Uprawnienia budowlane od 1 sierpnia w elektronicznej bazie. Dokumenty papierowe nie będą wymagane

Uprawnienia budowlane zostały zgromadzane w Centralnym Rejestrze osób posiadających Uprawnienia Budowlane i zastąpią papierowe dokumenty i skany.

Wyniki budownictwa w czerwcu 2022 roku

GUS podał wyniki budownictwa w czerwcu 2022 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 5,3% wyższa niż w maju i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku o 5,9%. W maju roczna dynamika produkcji wyniosła 13,0%.

Ponad 40 proc. firm budowlanych narzeka na niedobór pracowników

Według szacunków Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa po wybuchu wojny w Ukrainie z polskich budów ubyło od 90 do 100 tys., czyli 20–30 proc. zatrudnianych tam Ukraińców. Największy problem dotyczy mniejszych firm, będących podwykonawcami generalnych wykonawców. Wobec obecnego hamowania rynku na razie firmy dadzą sobie radę z brakiem pracowników, jednak spodziewane inwestycje infrastrukturalne w latach 2024–2026 mogą znów rozgrzać rynek.

Budownictow w kryzyzie - narzędzia i maszyny przedsiębiorcy najchętniej kupują na raty

Narzędzia i maszyny są najczęściej wskazywanymi produktami, które firmy z sektora MŚP chciałyby kupować na raty – wynika z badania NFG. Deklaruje tak co druga mikro i mała firma oraz aż 83 proc. przedsiębiorstw z branży budowlanej. Dla połowy badanych największe znaczenie w usłudze ratalnej ma przejrzysta kalkulacja kosztów, możliwość ich zaliczenia w koszty firmy oraz możliwość odliczenia w koszty wartości zakupów.

REKLAMA