REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kara, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dyrektywa stosowania kar (art. 3)

Kary oraz inne środki przewidziane w tym kodeksie stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności z poszanowaniem godności człowieka.

Zmiany w kodeksie karnym

Do Marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie karnym. Prace nad nimi trwają już w Sejmie.

Kary za wykroczenia

Kodeks wykroczeń przewiduje inny katalog kar niż ten wymieniony w kodeksie karnym. Warto o tym pamiętać. Warto też wiedzieć co nam może grozić za popełnienie wykroczenia.

Usiłowanie nieudolne

W art. 13 Kodeksu karnego ustawodawca stworzył podstawę do wyodrębnienia dwóch postaci usiłowania, tj. usiłowania udolnego oraz nieudolnego.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o nawiązce?

Nawiązka jest szóstym z ośmiu przewidzianych przez ustawodawcę środków karnych. Orzeczenie nawiązki może nastąpić na podstawie przepisów części ogólnej jak i szczególnej kodeksu, zarówno jako samodzielnej jak i dodatkowej dolegliwości.

Co to jest niepoczytalność?

Osoba niepoczytalna nie odpowiada przed sądem. Co to jednak oznacza, że ktoś jest niepoczytalny. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w poniższym artykule

Co to jest sprawstwo, współsprawstwo i sprawstwo kierownicze?

Polski kodeks karny przewiduje karę nie tylko za sprawstwo ale również za współsprawstwo i sprawstwo kierownicze.

Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia

O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.

REKLAMA

Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.

Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje

Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia takiej imprezy.

Zgubienie dowodu osobistego

Zagubienie dowodu osobistego to niemały problem. Jak wiadomo jest on dokumentem niezbędnym do załatwienia podstawowych spraw w urzędach czy bankach, dla złodzieja jest też szansą na wzięcie kredytu czy towarów na raty, za które oczywiście będziemy płacić my.

Przestępstwo nieudzielenia pomocy

Obowiązek niesienia pomocy każdemu człowiekowi znajdującemu się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia albo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ma rangę obowiązku prawnego, obwarowanego sankcją karną. Przestępstwo nieudzielenia pomocy zostało uregulowane w art. 162 Kodeksu karnego.

Czym zajmuje się nauka prawa karnego?

Prawo karne to jedna z dziedzin prawa. Zajmuje się ona odpowiedzialnością karną za czyny zabronione. W Polsce najważniejszym źródłem prawa karnego jest kodeks karny.

Nietrzeźwy poranek

Jeden na trzech kierowców prowadzi samochód rano, po kilku godzinach snu poprzedzonych spożywaniem alkoholu. Większość nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu 4 piw musi upłynąć do 12 godzin.

Czy mogę liczyć na wyrok w zawieszeniu?

Mam sprawę o kradzież samochodu. Sprawa wyszła już z prokuratury i czekam obecnie na rozprawę przed sądem. W sprawie są dość mocne dowody i nie wiem czy mogę liczyć na jakiś łagodny wyrok w zawieszeniu.

Poruszanie się na rondzie

Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania. Zasady zachowania się podczas jazdy na rondzie budzą jednak wątpliwości nawet wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób stojących przed egzaminem na prawo jazdy.

Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca

Jadąc na rowerze po spożyciu alkoholu odpowiada się jak za prowadzenie samochodu "na podwójnym gazie".

Czy wyprzedzając inny samochód można przekroczyć dopuszczalną prędkość?

Czy jeśli chcąc wyprzedzić samochód poruszający się przede mną, muszę przekroczyć dopuszczalną prędkość naruszam przepisy kodeksu drogowego?

Kary za wykroczenia na skrzyżowaniu

Skrzyżowania są newralgicznymi miejscami na większość tras. Stąd nieprzestrzeganie przepisów podczas przejazdu przez nie karane są wysokimi mandatami i sporą liczbą punktów karnych

Jaka kara grozi za rozbój?

Jestem oskarżony o rozbój. Sprawa na razie jest u prokuratora. Nie wiem jednak jakiego wyroku mogę się spodziewać za tego rodzaju wykroczenie.

Zasady włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu wymaga od kierowcy zachowania określonych zasad bezpieczeństwa- zazwyczaj wiąże się również z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Dopuszczalna prędkość na drogach

O ile dopuszczalna maksymalna prędkość nie jest ograniczona znakami drogowymi- kierowców obowiązują limity prędkości uzależnione od rodzaju drogi i miejsca, a nawet pory dnia.

Co grozi za wyprzedzanie niezgodne z prawem?

Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów – zwłaszcza jeśli dochodzi do niego na drodze jednojezdniowej – dwukierunkowej- stąd ustawodawca za błędne wykonanie przewidział stosunkowo wysokie kary.

Używanie świateł zewnętrznych

Użycie świateł samochodowych podlega regulacjom – to kiedy i jakich świateł należy używać zależy zazwyczaj od warunków pogodowych.

Przeciętne zarobki policjantów na wybranych stanowiskach służbowych

W tabeli przedstawiono średnie uposażenie policjanta netto - stan na czerwiec 2009 r.

Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Co prawda w sytuacji, w której nikt nie został ranny w wypadku – Policji nie trzeba wzywać- często jest to jednak korzystne.

Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Postępowanie po wypadku

Zabezpieczenie miejsca wypadku powinno umożliwić zachowanie możliwości ruchu innych pojazdów a przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników wypadku.

Wypadki spowodowane przez pieszych

Wina nie zawsze leży po stronie kierowcy. W wielu sytuacjach część lub zupełną winę za wypadek ponosi pieszy. Trudno to jednak wykazać.

Ofiary wypadków drogowych

Dużą grupę ofiar wypadków drogowych stanowią piesi – jako osoby nie chronione przed skutkami kolizji. Największa liczbę ofiar stanowią jednak kierowcy i pasażerowie samochodów.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Statystyki Policji wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków jest (niestety standardowo) – niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Jakie drogi są najbardziej niebezpieczne

 Statystyka wskazuje, iż najgorszymi drogami są drogi dwukierunkowe- jedno jezdniowe. Przypada na nie 88 % wszystkich wypadków.

Kara pozbawienia wolności

Kara pozbawienia wolności jest jedną z sześciu kar wymienianych w polskim kodeksie karnym. Jest to kara przewidziana za popełnienie większości przestępstw dlatego warto wiedzieć o niej więcej.  

Przestępstwo czy wykroczenie?

Mam sprawę na Policji o kradzież. Ukradłem bilet miesięczny. Taki bilet kosztuje ok. 50 zł. Kolega powiedział mi, że to nie jest przestępstwo bo wartość biletu jest mała. Czy to prawda?  

Skarga na pracownika ochrony

W zeszłym tygodniu spotkała mnie niemiła przygoda podczas zakupów. Wychodząc ze sklepu i jednocześnie przechodząc przez bramkę usłyszałam pisk. Od razu podeszła ochrona. Byli bardzo niegrzeczni w stosunku do mnie, traktowali mnie jak potencjalnego złodzieja. Na nic zdały się zapewnienia, że niczego nie ukradłam. Na dodatek zostałam zabrana do specjalnego pomieszczenia w celu przeszukania. Czy mieli do tego prawo?

Kiedy zaciera się skazanie?

Czy to prawda, że po jakimś czasie od wyjścia z więzienia następuje zatarcie skazania i osoba z wyrokiem traktowana jest tak jak gdyby nigdy nie była skazana. Ile wynosi ten okres i od czego zależy. Czy zależy to od przestępstwa jakie popełniłem czy czasu odbywania kary. 

Czy urzędnik powinien odpowiadać materialnie za błędne decyzje

W Sejmie znajduje się projekt ustawy wprowadzający finansową odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje. Przewiduje on kary nawet do dwunastokrotności wynagrodzenia urzędnika za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.

Najczęściej kradzione samochody w 2008r.

Komenda Główna Policji opublikowała raport dotyczący najpopularniejszych wśród złodziei marek samochodów. Niechlubnym zwycięzcą jest Volkswagen Passat.

Nie płacisz alimentów – stracisz prawo jazdy

Osoba, która uporczywie unika spełniania obowiązku alimentacyjnego może stracić prawo jazdy. Odzyska je- jeśli spełni określone warunki np. podejmie pracę.

Kurs zmniejszający ilość punktów karnych

Raz na pół roku, kierowca może odbyć kurs zmniejszający ilość punktów karnych. Stan konta można zmniejszyć o 6 punktów.

Kiedy traci się uprawnienia do kierowania pojazdem?

W niektórych sytuacjach kierowca nie tylko traci czasowo prawo do prowadzenia samochodu (czy innego pojazdu) – lecz odbierane są mu uprawnienia.

Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

W określonych sytuacjach funkcjonariusze Policji mogą zatrzymać za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Pokwitowanie czasem uprawnia do kierowania pojazdem przez 7 dni.

Polski Związek Firm Deweloperskich ukarany

Minął już rok, odkąd obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi coraz więcej postępowań. Ostatnio swój finał znalazła sprawa Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Prezes UOKiK uznała, że organizacja ta wprowadziła konsumentów w błąd.

Tylko 100 zł kary dla urzędu który nie wykonał wyroku

Urząd, który nie wykona wyroku sądu, może zostać ukarany grzywną. Sąd może wymierzyć maksymalną grzywnę w wysokości prawie 27 tys. zł.

Jakimi karami można ukarać pracownika?

Pracownik może od pracodawcy uzyskać nagrody, premię. Musi jednak liczyć się z możliwością nałożenia na niego kary. Pracodawca może ukarać swojego pracownika określonymi karami. Sprawdź jakie kary grożą pracownikom.

Jak prawo karne chroni dzieci

Przepisy kodeksu karnego pozwalają na odseparowanie sprawcy od dzieci - zabraniając mu pracy i przebywania w ich otoczeniu - nawet dożywotnio.

Kiedy nieletni odpowiadają za przestępstwa

Co do zasady za przestępstwa nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17 lat. W wyjątkowych sytuacjach odpowiedzialność może ponosić już 15-o latek. Młodsi odpowiadają zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Jakie kary grożą uczniom

Wiele mówi się o prawach ucznia. Nie należy jednak zapominać o tym, że posiadają również (i to w cale nie małe) obowiązki. Za ich naruszenie grożą kary.

Środki karne

Sąd co do zasady może orzec wobec skazanego karę grzywny, ograniczenia i pozbawienia wolności. Oprócz tego, dysponuje również innymi środkami, które mają służyć resocjalizacji sprawcy, lub ewentualnie zabezpieczeniu społeczeństwa, czy naprawienia szkody poniesionej przez poszkodowanych.

Jak powinno przebiegać przeszukanie?

Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.

REKLAMA