| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Jak prawo karne chroni dzieci

Jak prawo karne chroni dzieci

Przepisy kodeksu karnego pozwalają na odseparowanie sprawcy od dzieci - zabraniając mu pracy i przebywania w ich otoczeniu - nawet dożywotnio.

Gdzie znajdują się przepisy

Prawnokarną ochronę małoletnich przewidują przepisy kodeksu karnego w części szczególnej - przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece (rozdział XXVI) oraz przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (rozdział XXV). Wśród czynów niedozwolonych wymieniane są tam: kazirodztwo, obcowania płciowe z małoletnim, bigamia, psychiczne bądź fizyczne znęcania się czy też rozpijanie małoletniego. Przepisy te chronią małoletnich (nie nieletnich), przez których należy rozumieć osoby niepełnoletnie (zgodnie z definicją przyjętą przez prawo cywilne).

Środki karne

Do środków ochrony małoletnich trzeba również zaliczyć środki karne jakimi są: zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi oraz obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu. Celem tych zakazów jest wzmocnienie ochrony małoletnich przed działaniami na jego szkodę.

Wymienione powyżej środki dotyczą osób skazanych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełnione na szkodę małoletniego oraz za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej. Orzeczenie tych środków może być na okres od roku do lat 15 albo też na zawsze. Obowiązek lub zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia, ale okres, na który środek ten orzeczono nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo.

 Przeczytaj więcej o środkach karnych na prawokarne.wieszjak.pl

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »