| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Przestępstwo czy wykroczenie?

Przestępstwo czy wykroczenie?

Mam sprawę na Policji o kradzież. Ukradłem bilet miesięczny. Taki bilet kosztuje ok. 50 zł. Kolega powiedział mi, że to nie jest przestępstwo bo wartość biletu jest mała. Czy to prawda?  

Przestępstwo kradzieży reguluje Kodeks karny. Zgodnie z definicją z art. 278 k.k. – kto w celu przywłaszczenia zabiera cudzą rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kradzież jest zatem przestępstwem gdyż jest to czyn zabroniony pod groźbą kary wyższą niż jeden miesiąc pozbawienia wolności.

Jednocześnie kodeks wykroczeń zawiera art. 119, który ma następujące brzmienie: Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Zobacz: Jaka kara grozi osobe pomagającej w dokonaniu przestępstwa?

Jak zatem widać popełniony w tym wypadku czyn spełnia zarówno przesłanki określone w kodeksie karnym i kodeksie wykroczeń. W tym wypadku jednak będą miały zastosowanie przepisy kodeksu wykroczeń

Dlatego też nie będzie Pan skazany w procesie karnym i nie będzie Pan uważany za karanego. Jeszcze inaczej mówiąc nie pójdzie Pan do więzienia (w najgorszym wypadku można spędzić 30 dni w areszcie). Może być natomiast w takiej sprawie wymierzona grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł (decyduje o tym sąd) albo może być nałożona kara ograniczenia wolności w wymiarze 1 miesiąca. Ta ostatnia kara polega na tym, że ukarany musi wykonywać prace społeczne albo przeznaczać część wynagrodzenia na wskazany cel.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK