| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Czy mogę liczyć na wyrok w zawieszeniu?

Czy mogę liczyć na wyrok w zawieszeniu?

Mam sprawę o kradzież samochodu. Sprawa wyszła już z prokuratury i czekam obecnie na rozprawę przed sądem. W sprawie są dość mocne dowody i nie wiem czy mogę liczyć na jakiś łagodny wyrok w zawieszeniu.

Zasady wymiaru kary

Zasady wymiaru kary określa kodeks karny. To tam należy szukać wskazań a propos tego jaka kara grozi za popełnienie przestępstwa oraz czy istnieją jakieś środki łagodzące jej wymiar.

Zgodnie z art. 53 kodeksu karnego (k.k.) - sąd wymierza karę według swojego uznania. Przy czym sąd musi wymierzyć karę w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Jak zatem widać sąd ma dużą swobodę przy wymierzaniu kary.

Zobacz: Poddanie sprawcy próbie

Wysokość kary za kradzież

Kradzież to przestępstwo określone w art. 278 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Tylko w tych granicach sąd może wymierzyć karę.

Zawieszenie wykonania kary

Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary. Warunkowemu zawieszeniu podlega kara grzywny samoistnej, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do lat 2. Sąd zawiesza wykonanie kary, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawców celów kary.

Zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do sprawcy czynu chuligańskiego.

Podsumowanie

Z przywołanych przepisów prawa wynika, że sąd ma dużą swobodę przy stosowaniu warunkowego zawieszenia wykonania kary. Na pewno sąd bierze pod uwagę postawę sprawcy jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »