Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinno przebiegać przeszukanie?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6.
Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.

Następnie niezbędne jest wezwanie obecnych w pomieszczeniu osób do dobrowolnego wydania rzeczy rzeczy pochodzących z przestępstwa wskazując o jakie rzeczy chodzi .

REKLAMA

Często takie wezwanie ma charakter ogólny i wzywa się po prostu do wydania rzeczy pochodzących z przestępstwa.

Wydanie przedmiotów

W przypadku wydania tych przedmiotów prowadzący czynność przeszukania podejmuje decyzję czy przeszukanie będzie kontynuowane czy też zakończone spisaniem protokołu. Zazwyczaj po dobrowolnym wydaniu rzeczy przeszukanie jest kontynuowane, zdarza się bowiem często ,że wiedza organów przeszukujących o skali przestępstwa jest niepełna , a przeprowadzenie mimo dobrowolnego wydania rzeczy przeszukania prowadzi do ujawnienia dalszych dowodów przestępstwa. Obrazowo ujmując w sytuacji podejrzenia handlu narkotykami , po dobrowolnym wydaniu przez sprawcę torebki z 1 gramem amfetaminy niezasadne byłoby zaprzestanie dalszego przeszukania, które mogłoby doprowadzić znacznie większej ilości narkotyku.

Przeszukanie w porze nocnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadą jest, że przeszukania pomieszczeń zamieszkałych nie można przeprowadzać między godz. 22 a godz. 6 jednak jeżeli istnieje ryzyko, że zostaną zatarte ślady przestępstwa wówczas z pewnością żaden organ zobowiązany do przeprowadzenia przeszukania nie będzie zwlekał z wykonaniem tej czynności.

Zobacz: Czym różni się zbrodnia od występku?

Systematyka przeszukania

W toku przeszukania obszar czynności zazwyczaj dzieli się na segmenty , które są przeszukiwane jednocześnie przez wyznaczonych funkcjonariuszy.

Poszukiwanie przedmiotów rozpoczyna się od sprawdzenia miejsc gdzie zazwyczaj przedmioty te są przechowywane, przy czym oczywiście jeśli przedmioty są dużych gabarytów bezprzedmiotowe jest przeszukiwanie małych skrytek.

Przeszukujący mają obowiązek sprawdzenia również miejsc w których poszukiwane przedmioty mogły zostać ukryte w ostatniej chwili np. tuż przed rozpoczęciem przeszukania.

Protokół

Wszystkie ujawnione w trakcie przeszukania przedmioty, które mogą mieć znaczenie dla toczącego się postępowania winny być zatrzymane i wyszczególnione w protokole przeszukania i zatrzymania rzeczy. Protokół podpisują przeprowadzający przeszukanie oraz osoba przybrana do przeszukania.

Jeśli przeszukanie jest dokonywane bez nakazu prokuratora (sądu), w protokole należy domagać się doręczenia postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia przeszukania.

Co podlega zatrzymaniu?

Zatrzymaniu podlegają rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody. Zatrzymanie wymienionych rzeczy może nastąpić bez względu na to czyją są one własnością i u kogo dana rzecz się znajduje.

Zobacz: Jaka kara grozi za usiłowanie popełnienia przestępstwa?

Przybranie osoby

REKLAMA

Osobą przybraną do przeszukania może być osoba zupełnie postronna, której celem jest czuwanie aby przeszukanie było prowadzone z zachowaniem zasady umiaru , a ponadto osoba ta winna czuwać aby przeprowadzający przeszukanie nie zabierali i nie niszczyli żadnych przedmiotów.

Osoba przybrana do przeszukania służy również wykluczeniu możliwości zarzucenia przeprowadzającym przeszukanie podrzucenia przedmiotów przestępstwa (np. narkotyków), bądź dokonania kradzieży na miejscu czynności.

Przeszukanie osoby

Przeszukanie osoby wymaga spisania protokołu z czynności i zazwyczaj sprowadza się do sprawdzenia ubrania danej osoby, po jej wylegitymowaniu.

Możliwe jest również zarządzanie rozebrania się przez osobę przeszukiwaną , sprawdzenie jam jej ciała np. ust, odbytu gdzie często poszukiwane przedmioty są ukrywane. Przeszukania osoby i odzieży na niej należy dokonywać w miarę możności za pośrednictwem osoby tej samej płci.

Na postanowienie dotyczące przeszukania i zatrzymania rzeczy oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone.

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  REKLAMA

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  REKLAMA

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA