REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa stosowania kar (art. 3)

Opracował: Damian Skowron
Zasada humanitaryzmu ma gwarantować godne wykonywanie orzeczonych kar.
Zasada humanitaryzmu ma gwarantować godne wykonywanie orzeczonych kar.

REKLAMA

REKLAMA

Kary oraz inne środki przewidziane w tym kodeksie stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności z poszanowaniem godności człowieka.

Artykuł ten ustala warunki pod jakim wykonywane są kary oraz środki karne. Już na podstawie tego artykułu należy zapoznać się z podziałem na kary oraz na środki karne, ponieważ znacznie się od siebie różnią. Kary wymienione są w art. 32 Kodeksu karnego (zobacz) o czym mowa tutaj, zaś środki karne wymienione są w  art. 39 Kodeksu karnego (zobacz) i szczegółowo można zapoznać się z nimi tutaj.

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie humanitaryzmu należy rozumieć bardzo szeroko. Stanowi ona jedną z naczelnych zasad wykonywania kar i z tego też względu umieszczona jest już w początkowych artykułach Kodeksu karnego. Nie tylko kodeks karny odwołuje się do humanitarnego traktowania człowieka. Robi to przede wszystkim Konstytucja. W art. 30 stanowi iż, godność człowieka jest przyrodzona, niezbywalna i jej ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Kolejne artykuły Konstytucji również zabezpieczają godne traktowanie i poszanowanie człowieka.

Art. 38, stanowi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a art. 40 odwołuje się już bezpośrednio do wykonywania kar. Stanowi, że nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.

Wszystko to ma zapewnić bezpieczeństwo oraz należyte traktowanie osób, którym orzeczono kary bądź środki karne.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile w naszym systemie prawnym praktyki stosowania kar cielesnych odeszły wraz ze zmierzchem średniowiecza, o tyle w innych krajach np. arabskich takie praktyki stosowane są do dziś a publicznie wymierzona kara chłosty nikogo nie dziwi.

W Polsce kara śmierci została zniesiona wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu karnego, która miała miejsce w 1997, chociaż praktycznie tej kary nie wykonywano już długi okres wstecz. Ostatnia wykonana kara śmierci za gwałt i zabójstwo została wykonana 1988 r. w Krakowie.

REKLAMA

Zasada humanitaryzmu, która została umieszczona w Kodeksie karnym odnosi również do sądów, które je orzekają. Sama zasada ma gwarantować godne wykonywanie orzeczonych kar, bez obaw ze strony osób skazanych o ich godność czy poszanowanie przysługujących im praw.

Na uwagę zasługuje również systematyka kodeksowa wymienionych kar oraz środków karnych. Ułożone są od tych najłagodniejszych do najsurowszych, tak aby orzeczona kara nie była zbyt surowa dla sprawcy. Sugeruje to sposób orzekania takich kar i środków karnych dla sądu, od możliwie najniższej kary do najwyższej. W doktrynie wyrażony jest prymat kar wolnościowych w stosunku do sprawców, którzy dokonali czynów „mniejszej wagi” a więc zagrożonych karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat. 

Zobacz również: Darmowe porady prawne

Podstawa prawna: Art. 3 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA