REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pandemia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmęczenie cyfrowe w czasie pandemii

Zmęczenie cyfrowe. 41% ankietowanych niepokoi się wpływem Internetu na dobre samopoczucie bardziej niż przed pandemią – wynika z badania EY. Jak postrzegamy obecnie korzystanie z kanałów cyfrowych?

Pandemia lekcją dla HR-owców

Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

Wpływ pandemii na dochody firm w Polsce

Polscy przedsiębiorcy a pandemia. Kryzys wywołany przez COVID-19 obniżył dochody 6 na 10 firm w Polsce i zmniejszył lukę płatniczą. Takie wnioski płyną z raportu ”European Payment Report 2021”. Jak pandemia wpłynęła na biznes w Polsce?

Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

REKLAMA

Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

Nowe obowiązki pracodawcy - aż 157 aktów prawnych

Nowe obowiązki pracodawcy zawarto w aż 157 aktach prawnych. To 3 nowe przepisy tygodniowo. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Przedłużanie pozwoleń na pracę - koniec pandemii

Pozwolenie na pracę cudzoziemca jest ważne do 1 miesiąca po pandemii. Koniec epidemii się zbliża. Będzie obowiązek przedłużenia dokumentów legalizujących pobyt i pracę w Polsce. Dlaczego nie warto zwlekać?

Szukamy większych mieszkań, czyli zmiany na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości. Poszukiwane większe metraże - preferencje klientów kupujących nieruchomości zmieniły się o 180 stopni!

REKLAMA

Odliczenie VAT a zakaz prowadzenia działalności podczas COVID-19

Zakaz prowadzenia działalności z powodu COVID-19 a VAT. W związku z epidemią koronawirusa rząd zakazuje prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej. W konsekwencji przedsiębiorcy nie mogą otwierać swoich biznesów i nie osiągają przychodów. Często jednak podpisane umowy powodują konieczność ponoszenia różnych wydatków. Może pojawić się więc wątpliwość, czy w przypadku ponoszenia wydatków w czasie zamknięcia działalności gospodarczej, która nie wiadomo kiedy zostanie ponownie otwarta, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z dokonywanymi zakupami.

Elektroniczna ewidencja czasu pracy po pandemii

Elektroniczna ewidencja czasu pracy będzie stosowana także po pandemii. Jakie są korzyści ze stosowania takiej ewidencji?

Ograniczenia z powodu pandemii w WSA - interwencja RPO

Ograniczenia z powodu pandemii zostały wprowadzone jesienią ubiegłego roku. Zdaniem RPO brak możliwości przeglądania akt w siedzibie sądu oraz osobistego składania pism w sądowym biurze podawczym może ograniczać prawo dostępu do sądu.

Opodatkowanie VAT umów najmu w okresie zakazu handlu

Artykuł dotyczy skutków podatkowych w podatku od towarów i usług czasowego wygaszenia umów najmu sklepów zlokalizowanych w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 w kontekście regulacji art. 15ze ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej „Specustawa”).

Więcej rozwodów w pandemii? Nie w Polsce

Czy w pandemii jest więcej rozwodów? Okazuje się, że tak jest w wielu krajach. Polska jest jednak wyjątkiem.

Jak pandemia zmieniła rynek najmu?

Pandemia zmieniła rynek najmu. Wynajem mieszkania na kilka nocy cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością. Widoczny jest za to inny trend. Coraz więcej ludzi decyduje się na pracę zdalną i mieszkanie poza dotychczasowym miejscem zameldowania przez co najmniej kilka miesięcy.

Czy rzetelność w biznesie ułatwia przetrwanie kryzysu? [BADANIE]

Pandemia spowodowała wyraźny spadek zaufania w biznesie, wykazało badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Rzetelnej Firmy. Blisko połowa przedsiębiorców z sektora MŚP mniej ufa swoim kontrahentom niż przed jej wybuchem.

Sprawozdania finansowe OPP do 15 października 2021 r.

Sprawozdania OPP. Ustawodawca przedłużył termin zamieszczania sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego w bazie sprawozdań OPP do 15 października 2021 r.

Nastroje pracowników w czasie pandemii [BADANIE]

Pracownicy w czasie pandemii - jakie nastroje przeważają na polskim rynku pracy? Czy zmieniła się motywacja do pracy? Jak wygląda komunikacja w firmie?

Kto najbardziej potrzebuje dodatkowych pieniędzy w czasach pandemii? [VIDEO]

Jedynie co szósty Polak starał się w ostatnich 12 miesiącach o pożyczkę lub kredyt. Najczęściej takie decyzje podejmowały osoby w wieku 34-44 lata (25 proc.) oraz 24-33 lata (22 proc.), a najrzadziej najmłodsi, poniżej 24 roku życia.

Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

Mieszkańcy wsi remontują mieszkania podczas pandemii

Remonty mieszkań a koronawirus. Na duże wydatki na remont mieszkania w czasach pandemii decydowali się przede wszystkim mieszkańcy wsi. Najmniej chętni do podejmowania takich inwestycji byli mieszkańcy największych miast.

Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

Podatek katastralny - czy należy wprowadzić?

Podatek katastralny. Sytuacja finansów publicznych w Polsce, ale też i na świecie uległa pogorszeniu. W wielu krajach trwa dyskusja czy podnosić podatki dochodowe. Lepszym rozwiązaniem są podatki majątkowe, a do tych należy podatek katastralny.

Codzienie tracimy około 600 milionów zł z polskiego PKB

Trzecia fala pandemii łagodniejsza dla gospodarki, ale niektóre sektory wciąż dużo tracą. Kto traci, a kto zyskuje na pandemii?

Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii

Zarządzanie w czasie pandemii - jakie wyzwania stoją przed liderami? Czego im brakuje? Jak oceniają efektywność pracowników?

Elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego grafiku

Elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego grafiku - Polacy nie chcą w pełni stałych godzin pracy. Jakie rozwiązanie byłoby idealne?

Skierowanie do psychologa - czy potrzebne?

Skierowanie do psychologa nie jest potrzebne w czasie pandemii - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Do kiedy obowiązuje ten wyjątek?

Szkolenia BHP wstępne i okresowe a pandemia COVID

Szkolenia BHP wstępne i okresowe w czasie pandemii COVID-19 odbywają się na nowych zasadach. Szkolenia wstępne można przeprowadzać online. Szkolenia okresowe wydłużają swoją ważność.

Instamatka w czasie pandemii - jak godzi życie z pracą?

Instamatka w czasie pandemii - badanie, które pokazuje jak godzi życie prywatne z pracą. Jakie są największe problemy? Co kobiety sądzą na temat pracy zdalnej i elastycznych godzinach pracy?

Jaka jest przyszłość rynku wynajmu mieszkań?

Rynek mieszkań na wynajem. Wyhamowuje spadek cen na rynku mieszkań na wynajem. Zmienia się też popyt, bo inne są oczekiwania z powodu doświadczeń z pandemią. Przyszłość rynku to budownictwo modułowe, skracające czas budowy nawet o połowę.

W pandemii przybywa nieuczciwych kontrahentów

Prawie 80 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP zauważyło, że w czasie pandemii wzrosła liczba nieetycznych zachowań ze strony kontrahentów. Z jakimi nieuczciwymi zachowaniami ze strony kontrahentów firma spotkała się w czasie pandemii?

Jak opodatkować branże zarabiające na pandemii?

Podatek od zysków nadzwyczajnych, czyli opodatkowanie firm zarabiających podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Jest to pomysł, który coraz częściej pojawia się w niemieckich mediach.

Wstrzymywanie zwrotu VAT z powodu COVID-19

Zwrot VAT a COVID-19. Urząd skarbowy przedłużył termin zwrotu spółce nadwyżki zapłaconego przez nią VAT. W uzasadnieniu powołał się m.in. na panującą pandemię koronawirusa, wpływającą na tok czynności weryfikacyjnych. Postanowienie to uchylił sąd, podnosząc, że organ w żaden sposób nie wyjaśnił, dlaczego i jak COVID-19 wpływa na spowolnienie kontroli podatkowej i czynności sprawdzających w spółce.

Zwolnienie z VAT dla towarów i usług dystrybuowanych przez UE

Zwolnienie z VAT podczas pandemii. Komisja Europejska zaproponowała w zwolnienie z podatku VAT towarów i usług udostępnianych przez instytucje europejskie państwom członkowskim i obywatelom w czasach kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Fundusz Odbudowy. Nowe podatki i opłaty jako zasoby własne UE

Fundusz Odbudowy. W ramach porozumienia UE dotyczącego budżetu i funduszu Komisja zobowiązała się do przedstawienia propozycji nowych opłat i podatków, które mają być zasobami własnymi. Chodzi o graniczny podatek węglowy, opłatę cyfrową czy środki z systemu handlu emisjami CO2. Komisja ma zaproponować również dodatkowe nowe zasoby własne, które mogłyby obejmować podatek od transakcji finansowych oraz wkład finansowy związany z sektorem przedsiębiorstw.

Podczas pandemii inwestujemy w nieruchomości

Giełda i nieruchomości. Podczas trwania pandemii wielu inwestorów kieruje swoje oszczędności w stronę nieruchomości, traktując je jako bezpieczną przystań. Wbrew wcześniejszym spekulacjom ceny nowych mieszkań nie spadły, a wręcz przeciwnie cały czas rosły.

W jakie nieruchomości inwestować czasie pandemii?

Inwestycja w nieruchomości. Jak wynika z analiz ekspertów, nawet o kilka procent większą rentowność mogą osiągnąć lokale handlowo-usługowe niż mieszkalne. Jednak nie są oni do końca zgodni w kwestii inwestycji dokonywanych na rynku nieruchomości przez zwykłego Kowalskiego.

Zakaz eksmisji w czasie pandemii – do kiedy?

Zakaz eksmisji w czasie pandemii może stanowić problem dla właścicieli nieruchomości. Czy wiadomo już do kiedy będzie obowiązywał?

Które branże mają się dobrze, mimo pandemii? [ANALIZA]

Pandemia spowodowała spore przetasowania wśród branż. Jedne stały się jej beneficjentem, inne wręcz odwrotnie. Wiele firm i całych branż jest w trudnej sytuacji, brakuje im środków na bieżące funkcjonowanie.

Dlaczego cyfryzacja w firmach zatrzymuje się na początkowym etapie?

Pandemia w początkowym etapie przyspieszyła cyfryzację, lecz dzisiaj zainteresowanie pozostaje na stałym, choć nierosnącym poziomie. Firmy, bardziej niż pełnego przejścia do chmury, szukają rozwiązań cyfrowych gwarantujących bezpieczeństwo danych.

MPP (split payment) z niższym progiem i bardziej powszechny

Split payment, MPP. - Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do stosowania split payment i to rozwiązanie działa bardzo dobrze. Zastanawiamy się, czy obniżyć próg split paymentu – dziś to jest 15 tys. zł – lub nawet wprowadzić powszechny obowiązek podziału kont w przypadku podatku VAT - mówi Tadeusz Kościński, minister finansów w wywiadzie dla DGP.

Jak pandemia zmieniła strukturę rynku nieruchomości?

Wartość inwestycji na rynku nieruchomości. Wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych spadł 28% rok do roku w 2020 roku i osiągnął wartość 5,6 mld EUR. Zmieniła się też jego struktura – połowa transakcji dotyczyła rynku magazynowego, detronizując rynek biurowy. Pomimo trwającej pandemii, prognozy są optymistyczne i zakładają wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2021 roku. Motorem będzie wciąż sektor magazynów. Centra handlowe i hotele, które ucierpiały najbardziej, będą podlegały konsolidacji. EY Polska po raz kolejny wziął pod lupę polski rynek nieruchomości w publikacji „The Polish Real Estate Guide 2021. The real state of real estate”.

Zarządzanie personelem w nowej rzeczywistości

Zarządzanie personelem w czasie pandemii nie jest proste. Mimo zmęczenia epidemią, nowa rzeczywistość przyniosła także dobre rozwiązania. Przykładem jest praca zdalna i hybrydowy model pracy. Pracodawcy muszą być elastyczni.

COVID-19. Nowe zasady bezpieczeństwa na okres Świąt Wielkanocnych

Koronawirus a Wielkanoc. Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach. Obostrzenia obejmą więc także okres Świąt Wielkanocnych.

Transformacja cyfrowa w czasie pandemii. Księgowość priorytetem

Transformacja cyfrowa w czasie pandemii. Jeśli już firmy decydują się na przeprowadzenie cyfrowej transformacji, najbardziej dynamiczną przemianę przechodzą działy księgowości, sprzedaży i obsługi klienta - obszary charakteryzujące się najniższym poziomem automatyzacji, z drugiej - generującej rozwój biznesu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez EY Polska.

Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną

Budownictwo mieszkaniowe. Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną w strukturze zakupów nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r wyniósł 34 proc., podczas gdy w 2016 było to 21 proc. - napisał PKO Bank Polski w analizie.

Pracownicy przebranżawiają się z powodu COVID-19

Przebranżowienie staje się częstym zjawiskiem. Pracownicy z branż najbardziej poszkodowanych z powodu COVID-19 szukają zatrudnienia w innych miejscach. Jakie branże poradziły sobie w pandemii najlepiej?

Ukraińcy w Polsce a pandemia COVID-19

Ukraińcy w Polsce w czasie pandemii COVID-19 zwykle przedłużali pobyt w kraju. Czy ich liczba spadła w porównaniu do poprzedniego roku? Gdzie mogą pracować w czasie epidemii? Dlaczego wybierają Polskę?

Czy wielkość mieszkania ma wpływ na zachorowalność na COVID-19?

Wielkość mieszkania a COVID-19. Czy metraż mieszkania ma znaczenie, jeżeli chodzi o zachorowalność na COVID-19? Którzy mieszkańcy miast chorują częściej?

Zakaz eksmisji dłużników do końca pandemii?

Zakaz eksmisji dłużników prawdopodobnie będzie obowiązywał do końca pandemii. Właściciele mieszkań na wynajem raczej nie mogą oczekiwać odszkodowania za straty ze strony państwa. Na czas pandemii zostały wstrzymane również licytacje komornicze dotyczące domów i mieszkań. Jak pandemia utrudnia radzenie sobie z uciążliwymi dłużnikami? Jak można dojść z nimi do porozumienia?

Kto kupuje mieszkania w pandemii?

Zakup mieszkania. Czy zmieniła się struktura nabywców mieszkań i profil klientów deweloperów? Jaka grupa kupujących teraz dominuje? Kto decyduje się na zakup?

REKLAMA