REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Powiat, Samorząd terytorialny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy gmina może kupić komputery ze stawką 0%

Czy istnieje możliwość opodatkowania dostawy sprzętu komputerowego stawką 0%, w przypadku gdy zamawiającym, nabywcą i płatnikiem jest gmina (co wynika z faktury), a bezpośrednim odbiorcą sprzętu są szkoły (placówki oświatowe), na rzecz których dokonano dostawy?

Specjalne strefy ekonomiczne - podstawy prawne, tworzenie, pomoc publiczna

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania tego instrumentu wsparcia jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

REKLAMA

Innowacyjne projekty w administracji

W latach 2007-2013 Europejski Fundusz Społeczny (EFS) daje administracji publicznej w Polsce szansę na zmianę jakościową realizowanych usług i podejmowanych inicjatyw. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z EFS wsparcie udzielane jest w ramach dziesięciu priorytetów.

Czy samorządy podejmują zbyt wiele uchwał

Samorządy często tworzą uchwały tam, gdzie prawo nie nakłada na nie takiego obowiązku. A przecież wiadomo nie od dziś, że zbyt wiele regulacji prawnych nie służy przejrzystości gospodarki finansowej i może prowadzić do nadużyć.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Struktura organizacyjna powiatu

Struktura organizacyjna powiatu wynika z przepisów prawa, jak również, z jego indywidualnych właściwości.

REKLAMA

Nowoczesne usługi bankowe dla samorządów

Wiele samorządów nadal korzysta z tradycyjnych usług bankowych, które wymagają dokumentacji papierowej i osobistych wizyt w bankach. Nie wykorzystuje też nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają zarządzanie finansami i zwiększają bezpieczeństwo operacji finansowych.

Absolutorium z wykonania budżetu w 2010 r.

Tegoroczne absolutorium będzie miało wyjątkowy charakter, bowiem będzie udzielane w roku wyborczym. Nadal jednak radni powinni pamiętać, że absolutorium dotyczy wykonania budżetu, a nie całości działalności władz samorządowych.

Samorządy walczą o „Złote Formaty”

Na początku kwietnia poznamy finalistów najbardziej prestiżowego w kraju konkursu „Złote Formaty” odbywającego się w ramach Festiwalu Promocji Miast i Regionów. Do tegorocznej edycji zgłoszono 173 projekty z 75 miast i regionów.

Administracja a obywatel – ekologia, przepisy, praktyka (1)

Zarówno jako urzędnicy samorządowi jak i mieszkańcy, zastanawiamy się nieraz, czy żyjemy w gąszczu skomplikowanych, trudnych do realizacji przepisów, czy też jako obywatele jesteśmy „niesfornymi” mieszkańcami, zgrabnie omijającymi przepisy, nie „poddając się” ustawom, wytycznym i regulaminom.

Relacja pomiędzy starostą a strażą pożarną w praktyce

Jaki jest status prawny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w ramach finansów publicznych? Komenda jest jednostką budżetową podsektora rządowego i jej podległość staroście jest niejako „okrojona”? Czy w związku z tym starosta może zlecić wykonanie audytu w komendzie przez zatrudnionego w starostwie audytora?

Samorząd terytorialny w Polsce sprostał zadaniom

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, dla których słowo „samorząd” oznaczało podstawę funkcjonowania państwa demokratycznego, udało się w 1990 r. uchwalić ustawę określającą samorząd jako wspólnotę mieszkańców. Dziś nikt już nie wyobraża sobie codziennego działania bez udziału administracji samorządowej. Przez te 20 lat udało się uregulować i rozwiązać mnóstwo spraw, pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia.

"To gminy finansują rządowe podwyżki nauczycieli"

Trzy pytania do ANNY WASZCZUK-LISTOWSKIEJ, naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Świdnik - W tym roku pierwszy raz samorządy, które nie zapewniają nauczycielom średnich płac, muszą wypłacić tzw. dodatek uzupełniający. Ile pani gmina wydała na ten cel?

Jakie będzie tempo przekazywania środków unijnych w 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. płatności unijne realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada również za wypłatę pożyczek dla samorządów realizujących projekty współfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. O sprawność nowego systemu spytaliśmy przedstawicieli Banku.

Jak skutecznie promować samorządowych liderów i ekspertów

„Wizerunek lidera jako eksperta budzi z reguły podziw i szacunek, wpływa na prestiż jego oraz całego miasta, gminy lub powiatu” – twierdzi dr Magdalena Florek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, specjalizująca się w zakresie marketingu terytorialnego.

Relacja pomiędzy starostą a strażą pożarną w praktyce

Jaki jest status prawny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w ramach finansów publicznych? Komenda jest jednostką budżetową podsektora rządowego i jej podległość staroście jest niejako „okrojona”? Czy w związku z tym starosta może zlecić wykonanie audytu w komendzie przez zatrudnionego w starostwie audytora?

Kiedy należy ponownie wybrać starostę

Rada powiatu wybiera starostę ale również go odwołuje. Ustawa o samorządzie powiatowym wymienia sytuacje w których rada musi zadecydować o odwołaniu starosty z zajmowanego stanowiska. Sytuacje te są wymienione w ustawie. Podana jest tam również procedura wyboru nowego starosty.

Co to jest powiatowa administracja zespolona

Organem wykonawczym powiatu jest zarząd powiatu. To on wykonuje prawo, a więc przede wszystkim uchwały rady powiatu. W wykonywaniu tych zadań pomagają mu jednak pewne jednostki podległe. Jednostki te określa się mianem powiatowej administracji zespolonej.

Likwidacja gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej

Z dniem 1 stycznia 2010 r. likwiduje się gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie wystosowała pismo w tej sprawie do przewodniczących rad, starostów, prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i skarbników.

Kto stanowi zarząd powiatu

Powiat ma organy organy stanowiące, kontrole i wykonawcze. Za stanowienie prawa oraz kontrolę jego wykonywania odpowiedzialna jest rada powiatu. Natomiast zarząd powiatu jest organem wykonawczym. Oznacza to że wprowadza w życie ustalone przez radę prawo.

Co to jest rada powiatu

Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego ma swoje organ. To one podejmują stosowne rozstrzygnięcia. Organami powiatu są rada powiatu oraz zarząd powiatu.

Podział Polski na powiaty

Podział naszego kraju na powiaty jest następstwem tzw. reformy administracji przeprowadzonej w 1997 r. przez rząd Jerzego Buzka. Od tego czasu mamy do czynienia z trzema jednostkami samorządu terytorialnego: gminą, powiatem i województwem.

Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998

Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często. Obecnie ukształtowany jest efektem jednej z reform gabinetu Jerzego Buzka, tzw. reformy administracyjnej. W wyniku tej reformy Polska dzieli się na gminy, powiaty i województwa.

Jakie organy ma powiat


Powiat podobnie jak inne jednostki samorządu terytorialnego ma swoje organy. Organy te działają w imieniu powiatu. Część z nich wybieramy w drodze powszechnych wyborów inne zaś są efektem nominacji i wewnętrznych wyborów.

Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu

Rada powiatu jest organem kolegialnym. Jej skład ustalany jest przez mieszkańców powiatu w drodze powszechnego głosowania. Warto wiedzieć jak wygląda wewnętrzna organizacja takiego ciała. Zasiadają bowiem w nim nasi przedstawiciele.

Kto tworzy powiaty w Polsce

Podział Polski na powiaty został wprowadzony na mocy reformy administracyjnej. Pierwszym dniem w którym powołano do życia powiaty był 1 stycznia 1999 r.

Kto kieruje pracami rady powiatu?

Każdy organ kolegialny musi mieć osobę bądź osoby, które będą kierowały jego pracami. Podobnie jest w wypadku rady powiatu. Jej pracami kieruje przewodniczący lub jego zastępcy.

Jakie zadania ma powiat

Każda jednostka samorządu terytorialnego ma swoje zadania. Chodzi tu o zakres spraw za jakie z mocy przepisów prawa jednostka ta jest odpowiedzialna. Ustawy dzielą zatem zadania samorządu terytorialnego pomiędzy gminę, powiat oraz województwo.

Jakie uprawnienia ma radny powiatu

Członków rady powiatu, podobnie jak członków rady gminy, określa się mianem radnych. Radny jest przedstawicielem lokalnej społeczności. Z tej tez racji przysługują mu pewne uprawnienia ale również ma dodatkowe obowiązki.

Na czym polega kontrolna działalność rady powiatu?

Działalność rady powiatu nie sprowadza się wyłącznie do stanowienia prawa. Organ ten też sprawuje funkcje kontrolne wobec zarządu powiatu. W tym celu powołuje ze swego grona komisje rewizyjną.

Czy radny może pracować na etacie

Radni są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców danego powiatu. Często jednak radni trudnią się praca zawodową a wykonywanie mandatu radnego traktują jako zajęcie dodatkowe.

Jak można odwołać starostę

Starosta stoi na czele zarządu powiatu. Jest to organ wybierany przez radę powiatu. Przez tę samą radę może on być również odwołany z zajmowanej funkcji.

Jak można odwołać starostę

Starosta stoi na czele zarządu powiatu. Jest to organ wybierany przez radę powiatu. Przez tę samą radę może on być również odwołany z zajmowanej funkcji.

Przekształcanie zakładów budżetowych

Jakie zapisy zawrzeć w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o 100% własności gminy, która została utworzona z likwidowanego samorządowego zakładu budżetowego?

Funkcjonowanie zakładów budżetowych po zmianach

Nowa ustawa o finansach publicznych wprowadza zmiany w organizacji sektora finansów publicznych, m.in. dotyczące funkcjonowania zakładów budżetowych. W artykule wskazujemy – jakie zasady obowiązują przy ich likwidacji oraz przekształceniu.

Jak uatrakcyjnić wizerunek centrum miasta

Główna ulica czy centralny rynek to w większości miast najważniejszy punkt, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Regres czy nawet tylko brak rozwoju takiego miejsca jest odbierany jako upadek miasta. Tak stało się m.in. w Łodzi, ale są już pomysły na przywrócenie głównej ulicy tej metropolii wcześniejszej świetności.

Wybory samorządowe 1994

W wyniku zmian ustrojowych w Polsce powstał odrodzony samorząd terytorialny. Pierwsze wybory samorządowe miały miejsce w roku 1990. Kolejne odbyły się 4 lata później po upływie kadencji rad gminy.

Wybory samorządowe 1990 r.

Lata 1989 -1990 przyniosły Polsce wiele zmian o charakterze ustrojowym. Jedną z takich reform było wprowadzenie na terenie naszego kraju odrodzonego samorządu terytorialnego. W roku 1990 odbyły się pierwsze w Polsce po II wojnie światowej wybory do organów samorządu terytorialnego.

Różne normy czasu pracy pracowników samorządowych

Wobec pracowników samorządowych możliwe jest stosowanie elastycznych norm czasu pracy. Ważne jest jednak indywidualne podejście do pracownika i dobór odpowiedniej normy pracy w określonej dziedzinie działalności samorządu.

Wynagrodzenia w samorządach - ramy prawne i praktyka

Obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowa ustawa o pracownikach samorządowych zmieniła zasady ich wynagradzania. Pracodawcy zyskali w tym zakresie więcej swobody w porównaniu z regulacjami poprzedniej ustawy, co jednak nie oznacza, że system płacowy każdego urzędu stał się prostszy i przejrzystszy.

Praca w oczach urzędnika

Wielokrotnie pojawiają się głosy oceniające pracę urzędnika. Często są to opinie uwzględniające punkt widzenia tylko jednej strony – klienta. Warto więc popatrzeć na pracę osoby zza biurka także jej oczami...

Praca w oczach urzędnika

Wielokrotnie pojawiają się głosy oceniające pracę urzędnika. Często są to opinie uwzględniające punkt widzenia tylko jednej strony – klienta. Warto więc popatrzeć na pracę osoby zza biurka także jej oczami...

Konstytucja nie gwarantuje gminie statusu strony w postępowaniu

Pozbawienie jednostki samorządu terytorialnego udziału w postępowaniu sądowoadministracyjnym jest zgodne z Konstytucją. Taka sentencja została zawarta w wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Skuteczne narzędzia kampanii wyborczej

Profesjonalna kampania wyborcza powinna wykorzystywać narzędzia marketingu politycznego. Obecne możliwości techniczne powodują, że posługiwanie się nimi nie musi być drogie.

Po dofinansowanie szkoleń pracowników do starosty

To starosta będzie zwierał umowy o dofinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych, w których wezmą udział pracownicy skierowani przez przedsiębiorcę borykającego się ze skutkami kryzysu.

Wynagrodzenia w samorządzie w pytaniach i odpowiedziach

Czy nagroda jubileuszowa przysługuje w okresie próbnym? Czy w wynagrodzeniu urlopowym uwzględnić dopiero co zlikwidowany dodatek? Jak naliczyć dodatek stażowy w okresie zasiłkowym? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Postępowanie w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego

Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej. Sprawę o przyznanie dodatku prowadzi w oparciu o przepisy k.p.a., z uwzględnieniem regulacji zawartych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Ustawa) i wydanych do niej rozporządzeniach wykonawczych.

Samorządowa walka o tytuł ESK 2016 nabiera tempa

Dziesięć polskich miast ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W szranki staną takie metropolie jak: Warszawa, Wrocław i Łódź oraz mniejsze miasta jak choćby: Szczecin, Lublin czy Białystok. Po co miastom ten tytuł?

REKLAMA