| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu

Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu

Rada powiatu jest organem kolegialnym. Jej skład ustalany jest przez mieszkańców powiatu w drodze powszechnego głosowania. Warto wiedzieć jak wygląda wewnętrzna organizacja takiego ciała. Zasiadają bowiem w nim nasi przedstawiciele.

W ramach rady powiatu działają różne komisje. Natomiast radni działają w klubach, które najczęściej są emanacją ich przynależności partyjnej. Krótko mówiąc komisje skupiają radnych znających się na jakiejś dziedzinie życia lokalnego natomiast kluby zrzeszają radnych o tej samej orientacji politycznej.

Wewnętrzną organizację radę powiatu określają postanowienia statutu powiatu.

Komisje

Rada powiatu może powoływać ze swojego grona stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot ich działania oraz skład osobowy.

Komisje podlegają radzie powiatu w całym zakresie swojej działalności, przedkładają jej swoje plany pracy i sprawozdania z działalności.

Organizację wewnętrzną oraz tryb komisji powoływanych przez radę, określa statut.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Komisja rewizyjna

Szczególne miejsce wśród komisji powoływanych przez radę powiatu zajmuje komisja rewizyjna. Za pośrednictwem tej komisji rada bowiem wykonuje swoje uprawnienia kontrole względem zarządu powiatu i podległych mu jednostek.

Specyficznie określony jest również skład komisji rewizyjnej. Ustawa stanowi, że w skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego rady i jego zastępców oraz będących członkami zarządu.

Zobacz również serwis: Powiat

Kluby radnych

W ramach rady mogą funkcjonować również kluby radnych. Radni w klubie zrzeszeni są na zasadach przynależności partyjnej. Mogą zatem istnieć kluby Platformy Obywatelskiej, Kluby Prawa i Sprawiedliwości, czy kluby polskiego Stronnictwa Ludowego, jak również partii i stowarzyszeń lokalnych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rada powiatu jest organem kolegialnym.
Rada powiatu jest organem kolegialnym.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »