| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu

Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu

Rada powiatu jest organem kolegialnym. Jej skład ustalany jest przez mieszkańców powiatu w drodze powszechnego głosowania. Warto wiedzieć jak wygląda wewnętrzna organizacja takiego ciała. Zasiadają bowiem w nim nasi przedstawiciele.

W ramach rady powiatu działają różne komisje. Natomiast radni działają w klubach, które najczęściej są emanacją ich przynależności partyjnej. Krótko mówiąc komisje skupiają radnych znających się na jakiejś dziedzinie życia lokalnego natomiast kluby zrzeszają radnych o tej samej orientacji politycznej.

Wewnętrzną organizację radę powiatu określają postanowienia statutu powiatu.

Komisje

Rada powiatu może powoływać ze swojego grona stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot ich działania oraz skład osobowy.

Komisje podlegają radzie powiatu w całym zakresie swojej działalności, przedkładają jej swoje plany pracy i sprawozdania z działalności.

Organizację wewnętrzną oraz tryb komisji powoływanych przez radę, określa statut.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Komisja rewizyjna

Szczególne miejsce wśród komisji powoływanych przez radę powiatu zajmuje komisja rewizyjna. Za pośrednictwem tej komisji rada bowiem wykonuje swoje uprawnienia kontrole względem zarządu powiatu i podległych mu jednostek.

Specyficznie określony jest również skład komisji rewizyjnej. Ustawa stanowi, że w skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego rady i jego zastępców oraz będących członkami zarządu.

Zobacz również serwis: Powiat

Kluby radnych

W ramach rady mogą funkcjonować również kluby radnych. Radni w klubie zrzeszeni są na zasadach przynależności partyjnej. Mogą zatem istnieć kluby Platformy Obywatelskiej, Kluby Prawa i Sprawiedliwości, czy kluby polskiego Stronnictwa Ludowego, jak również partii i stowarzyszeń lokalnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »