Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto tworzy powiaty w Polsce

Łukasz Matys
Decyzje te zatem podejmuje Rada Ministrów kolegialnie.
Decyzje te zatem podejmuje Rada Ministrów kolegialnie.

REKLAMA

REKLAMA

Podział Polski na powiaty został wprowadzony na mocy reformy administracyjnej. Pierwszym dniem w którym powołano do życia powiaty był 1 stycznia 1999 r.

Ustawa o samorządzie powiatowym z 5 czerwca 1998 r. nie określa liczby oraz zakresu terytorialnego powiatów. Reguluje natomiast kwestię kto i w jakim trybie może tworzyć, łączyć, dzielić i znosić powiaty oraz w jakim trybie następuje ustalanie ich granic.

REKLAMA

Rada Ministrów

Zgodnie z art. 3 powołanej wyżej ustawy wyłączne kompetencje do :

 • tworzenia powiatów,
 • łączenia powiatów,
 • dzielenia powiatów,
 • znoszenia powiatów,
 • ustalania granic powiatów,
 • ustalania nazw powiatów

przysługują Radzie Ministrów.

Decyzje te zatem podejmuje Rada Ministrów kolegialnie. Uprawnienia w tym zakresie nie przysługują zatem Prezesowi Rady Ministrów ani ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz portal: Prawnik.pl

Forma

Decyzja o tworzeniu powiatów ma też ściśle określoną prawem formę. Może się to odbyć wyłącznie w drodze rozporządzenia.

Rozporządzenie jest aktem prawa powszechnie obowiązującego. Zajmuje ono jednak najniższe miejsce w hierarchii źródeł prawa powszechnie obowiązującego. 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Konsultacje

Ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym nakłada na Radę Ministrów obowiązek konsultacji w sprawie tworzenia, łączenia, dzielenia lub znoszenia powiatów. Tryb ten jest szczegółowo opisany w art. 3a-3d wyżej wymienionej ustawy.

Obowiązek konsultacji ma na celu możliwość wypowiedzenia się przez lokalne społeczności w sprawach dla nich istotnych. Podmiotami z którymi najczęściej trzeba się konsultować są rady gmin i powiatów.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Podsumowanie

Jak zatem widać za tworzenie powiatów odpowiedzialna jest Rada Ministrów a więc organ władzy wykonawczej w Polsce. Odbywa się to w bardzo formalnej procedurze, a formą właściwą do tworzenia czy znoszenia powiatów jest rozporządzenie.

Obecnie w Polsce jest 314 powiatów oraz 65 miast na prawach powiatu. Można powiedzieć zatem, że łącznie jest aż 379 powiatów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

  Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

  Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  REKLAMA

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  REKLAMA

  Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

  Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII -  330 zł na ucznia. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosi 99 zł na ucznia, materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III  - 55 zł na ucznia.

  REKLAMA