reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998

Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998

Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często. Obecnie ukształtowany jest efektem jednej z reform gabinetu Jerzego Buzka, tzw. reformy administracyjnej. W wyniku tej reformy Polska dzieli się na gminy, powiaty i województwa.

Obecny podział administracyjny nazywamy trójstopniowym. Oznacza to, że są trzy szczeble jednostek samorządowych: gmina, powiat i województwo. Wcześniejszy podział był dwustopniowy. Polska dzieliła się wtedy na gminy i województwa.

Reforma 1975

Wcześniejszy podział kraju opierał się na reformie administracji z 1975 r. Wtedy to zrezygnowano z trójstopniowego podziału (gmina-powiat-województwo) na rzecz podziału dwustopniowego (gmina województwo).

W wyniku tej reformy zlikwidowano w Polsce 314 powiatów, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby województw z 17 do 49. Oddzielny status natomiast nadano województwu stołecznemu oraz miastom Łódź, Kraków Wrocław. Nie wyróżniano również podziału na gminy miejskie i wiejskie oraz miejsko-wiejskie.

Trzeba również zaznaczyć, że dzięki tej reformie wiele dotychczas prowincjonalnych miast zyskało na znaczeniu. W wyniku decyzji władz państwa stały się one stolicami województw a co za tym idzie siedzibami władz partyjnych a także wojewódzkich. W miastach tych zaczęły powstawać instytucje charakterystyczne dla miast wojewódzkich a więc komendy MO, sądy wojewódzkie, inne jednostki administracji rządowej.

Reforma ta zaczęła obowiązywać od 1 czerwca 1975 r.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Rok 1991

Wraz ze zmianami ustrojowymi w naszym państwie nastąpiły zmiany w dziedzinie podziału terytorialnego. Podstawową zmiana było ponowne prowadzenie samorządu terytorialnego w miejsce rad narodowych. Zmieniono także status niektórych jednostek samorządu terytorialnego. Nadal jednak utrzymano dwustopniowy podział administracyjny.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Reforma 1998

Kolejną zmianę w podziale administracyjnym państwa zapowiedział rząd AWS-UW. Gabinet Jerzego Buzka zapowiedział cztery wielkie reformy- reformę służby zdrowia, reformę systemu edukacji, reformę systemu emerytalnego oraz właśnie reformę administracyjną.

W wyniku tej ostatniej wrócono do trójszczeblowej administracji samorządowej. Jako jednostkę drugiego szczebla wprowadzono właśnie powiat. Miał on pełnić rolę łącznika pomiędzy gminą a województwem. Jednocześnie zmniejszono liczbę województw, z 49 do 16.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Obecnie

Obecny system podziału kraju jest następstwem reformy z 1998 r. Przewidziane wtedy zmiany weszły w życie 1 stycznia 1999 r. i z drobnymi udoskonaleniami funkcjonują do dzisiaj.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często.
Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często.

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama