REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998

Łukasz Matys
Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często.
Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często. Obecnie ukształtowany jest efektem jednej z reform gabinetu Jerzego Buzka, tzw. reformy administracyjnej. W wyniku tej reformy Polska dzieli się na gminy, powiaty i województwa.

Obecny podział administracyjny nazywamy trójstopniowym. Oznacza to, że są trzy szczeble jednostek samorządowych: gmina, powiat i województwo. Wcześniejszy podział był dwustopniowy. Polska dzieliła się wtedy na gminy i województwa.

REKLAMA

Reforma 1975

Wcześniejszy podział kraju opierał się na reformie administracji z 1975 r. Wtedy to zrezygnowano z trójstopniowego podziału (gmina-powiat-województwo) na rzecz podziału dwustopniowego (gmina województwo).

REKLAMA

W wyniku tej reformy zlikwidowano w Polsce 314 powiatów, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby województw z 17 do 49. Oddzielny status natomiast nadano województwu stołecznemu oraz miastom Łódź, Kraków Wrocław. Nie wyróżniano również podziału na gminy miejskie i wiejskie oraz miejsko-wiejskie.

Trzeba również zaznaczyć, że dzięki tej reformie wiele dotychczas prowincjonalnych miast zyskało na znaczeniu. W wyniku decyzji władz państwa stały się one stolicami województw a co za tym idzie siedzibami władz partyjnych a także wojewódzkich. W miastach tych zaczęły powstawać instytucje charakterystyczne dla miast wojewódzkich a więc komendy MO, sądy wojewódzkie, inne jednostki administracji rządowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reforma ta zaczęła obowiązywać od 1 czerwca 1975 r.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Rok 1991

Wraz ze zmianami ustrojowymi w naszym państwie nastąpiły zmiany w dziedzinie podziału terytorialnego. Podstawową zmiana było ponowne prowadzenie samorządu terytorialnego w miejsce rad narodowych. Zmieniono także status niektórych jednostek samorządu terytorialnego. Nadal jednak utrzymano dwustopniowy podział administracyjny.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Reforma 1998

REKLAMA

Kolejną zmianę w podziale administracyjnym państwa zapowiedział rząd AWS-UW. Gabinet Jerzego Buzka zapowiedział cztery wielkie reformy- reformę służby zdrowia, reformę systemu edukacji, reformę systemu emerytalnego oraz właśnie reformę administracyjną.

W wyniku tej ostatniej wrócono do trójszczeblowej administracji samorządowej. Jako jednostkę drugiego szczebla wprowadzono właśnie powiat. Miał on pełnić rolę łącznika pomiędzy gminą a województwem. Jednocześnie zmniejszono liczbę województw, z 49 do 16.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Obecnie

Obecny system podziału kraju jest następstwem reformy z 1998 r. Przewidziane wtedy zmiany weszły w życie 1 stycznia 1999 r. i z drobnymi udoskonaleniami funkcjonują do dzisiaj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA