REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uwaga przedsiębiorcy! Ruszają szczepienia w firmach - warunki, terminy

Rząd wprowadza możliwość szczepienia przeciw COVID-19 w firmach. Sprawdź, jakie warunki powinna spełnić firma, aby zaszczepić pracowników? Czy takie szczepienia będą dobrowolne? Czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia?

Szczepienia na COVID-19 także w miejscach pracy

Szczepienia na COVID-19 będą przeprowadzane także w miejscach pracy. Kiedy pracodawca może uzyskać szczepionki dla swoich pracowników? Jakie warunki musi spełnić? Kto może kwalifikować i szczepić Polaków? Kto może zapisywać się na szczepienie?

Szczepienia w pracy?

Szczepienia w pracy to poważnie rozważane rozwiązanie. Rząd chce zwiększyć liczbę punktów kwalifikacji do szczepień, jak i samych miejsc szczepień. Jednym z pomysłów jest szczepienie w miejscach pracy.

Ubezpieczenie wypadkowe - zmiany wysokości stawek od 1 kwietnia 2021 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, od 1 kwietnia 2021 roku zmianie ulegną kategorie ryzyka oraz stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe. Zmiany dotyczą wielu grup działalności.

REKLAMA

Praca zdalna w kodeksie pracy – założenia projektu nowelizacji

Praca zdalna. 25 marca 2021 r. w odpowiedzi na interpelację poselską, Iwona Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawiła główne założenia obecnej wersji projektu nowelizacji kodeksu pracy, na mocy której w kodeksie tym zostaną uregulowane zasady pracy zdalnej.

Nowy pracodawca - termin na wdrożenie PPK

Termin na wdrożenie PPK dla nowego pracodawcy jest inny niż 23 kwietnia 2021 r. Pracodawca, który rozpoczął działalność w 2021 r., sam oblicza kiedy musi podpisać umowę o zarządzanie PPK. Jakie są uprawnienia mikroprzedsiębiorcy? Jak PPE wpływa na PPK?

Pracodawcy RP: rząd powiela stare błędy

Pracodawcy RP uważają, że rząd strzela na oślep z kolejnymi obostrzeniami. Dlaczego na przykład zamknięte zostały sklepy meblowe, budowlane, a kościoły pozostają otwarte?

Ukraińcy w Polsce a pandemia COVID-19

Ukraińcy w Polsce w czasie pandemii COVID-19 zwykle przedłużali pobyt w kraju. Czy ich liczba spadła w porównaniu do poprzedniego roku? Gdzie mogą pracować w czasie epidemii? Dlaczego wybierają Polskę?

REKLAMA

Robotyzacja w samorządach jest zagrożenie dla urzędników?

Robotyzacja procesów coraz odważniej wkracza do jednostek samorządu terytorialnego. Chociaż roboty wspierają urzędników w codziennych zadaniach, nie brakuje głosów pełnych obaw o przyszłość ludzkich pracowników. Jakie szanse niesie ze sobą robotyzacja i czy urzędnicy mają się czego obawiać?

Bon gastronomiczny - co to jest?

Bon gastronomiczny - co to jest? Ile może wynosić jego kwota? Jakie firmy otrzymają bon od państwa?

Co drugi pracownik obawia się o swoją pensję

Pandemia nie odpuszcza. Aż 84% Polaków obawia się, że kolejna fala pogorszy ich sytuację finansową. W Barometrze Związku Przedsiębiorstw Finansowych większość respondentów przyznała, że wraz z kolejną falą pandemii rośnie ich niepokój o budżet domowy.

Praca a izolacja - kiedy przysługuje chorobowe?

Praca a izolacja - czy przysługuje chorobowe, gdy pracownik wykonywał pracę w czasie izolacji? Kiedy można pracować na izolacji? Jak to udokumentować? Jakie wynagrodzenie przysługuje za ten czas?

Hiszpania wprowadza 4 dni pracy w tygodniu

4 dni pracy w tygodniu wprowadza testowo Hiszpania. Nie zmniejszy przy tym wynagrodzenia ani etatu. Kiedy ruszy ten rewolucyjny pilotaż?

Skanska: przestajemy lubić pracę zdalną

Praca zdalna stała się w wielu branżach codziennością. Ale jak pokazują badania około 86 proc. polskich pracowników pojawia się dziś z różną częstotliwością w biurze mimo pandemii, z czego ponad połowa robi to codziennie.

3 sposoby, jak ograniczyć używanie smartfona w pracy

Nawet 2,5 godziny dziennie spędzają pracownicy używając smartfonów w trakcie pracy do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi – wynika z danych Screen Education. Jak ten czas ograniczyć?

Pracownik uzależniony wirtualnie - co może zrobić pracodawca?

Uzależnienie od świata wirtualnego staje się problemem zawodowym. Czy i jak można pomóc pracownikom w takiej sytuacji? Gdzie szukać wsparcia?

Ochrona sygnalistów w firmie - korzyści dla pracodawców

Ochrona sygnalistów w firmie to również korzyści dla pracodawców. Prezentujemy najważniejsze z nich.

Inżynier na rynku pracy - prognoza na 2030 rok

Wzór inżyniera na rynku pracy. Cyfryzacja polskich przedsiębiorstw jest na alarmująco niskim poziomie. Jedną z przyczyn jest ograniczony dostęp do pracowników posiadających odpowiednie kompetencje. Inżynier przyszłości - czego nie ma, a co powinien mieć?

Praca w Anglii po brexicie

Praca w UK po Brexicie. Pobrexitowe realia, z jakimi zetkną się nasi rodacy pracujący lub zamierzający dopiero rozpocząć pracę w Wielkiej Brytanii zmuszą ich do dostosowania się do nowych zasad, jakie brytyjskie prawo wprowadzi w stosunku do osób ubiegających się o zatrudnienie na Wyspach. Jakie obowiązki czekają zatem na wszystkich chętnych do pracy w Zjednoczonym Królestwie?

Ponad połowa pracowników wybiera model hybrydowy

Praca hybrydowa zyskuje coraz większą popularność. 65 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym: trochę zdalnie, a trochę w biurze.

Ile zarabiają specjaliści od nieruchomości? TOP 10 stanowisk

Praca w nieruchomościach w 2021 roku. Czy opłaca się pracować w nieruchomościach? Na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści od nieruchomości w 2021 roku?

Szczepienia na COVID-19 - czy pracodawca może zmusić?

Szczepienia na COVID-19 zapewniają bezpieczeństwo w pracy. Czy pracodawca może zmusić do szczepień? Co na to Kodeks pracy?

Mierzenie temperatury pracownikom - zasady, przepisy, wytyczne

Mierzenie temperatury pracownikom. Państwowa Inspekcja Pracy udzieliła wyjaśnień odnośnie prawnych aspektów mierzenia temperatury ciała pracowników przez pracodawców. Czy pracodawca może mierzyć temperaturę ciała pracownika w związku z epidemią COVID-19? Na jakiej podstawie Państwowa Inspekcja Sanitarna może zobowiązać pracodawcę do pomiaru temperatury ciała pracownikom? Czy pracownik może odmówić pracodawcy pomiaru temperatury ciała? Jaka temperatura ciała pracownika jest wskazaniem, że mogło dojść do zarażenia wirusem SARS-Cov-2? Czy pomiar temperatury ciała pracownika narusza przepisy w zakresie ochrony danych osobowych (RODO)?

Zdalnie, hybrydowo czy w biurze? Co wybiorą firmy w 2021 r.

Praca hybrydowa czy zdalna? Wraz z kolejnym rokiem pandemii zarządy zadają sobie pytanie – jaki model organizacji pracy sprawdzi się najlepiej dla ich firm? Czy nowe warunki wymagają dodatkowych zmian?

Kontrola zwolnienia lekarskiego a nieobecność pracownika

Kontrola zwolnienia lekarskiego przeprowadzana jest przez ZUS albo pracodawcę. Kontrola L4 polega na zbadaniu zgodnego z celem jego wykorzystywania. Co w przypadku nieobecności pracownika w domu? Jakie konsekwencje się z tym wiążą? Czy pracodawca może rozwiązać umowę?

Rynek pracy - luty 2021

Rynek pracy w lutym 2021 roku został przebadany pod kątem nastrojów pracowników. Ponad połowa pracowników dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy. Kto ocenia ją najgorzej? Jakie są jej prognozy? Jaki wpływ na ocenę sytuacji ma lokalny rynek pracy?

W pandemii wiele osób wybrało pracę zamiast emerytury

Praca zamiast emerytury to nierzadki wybór w czasie pandemii. Dlaczego część osób trwa na rynku pracy mimo zaplanowanego wcześniej przejścia na emeryturę?

Czy promocja pracodawcy jest przyszłością branży logistycznej?

Popyt na pracownika w logistyce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Problemem stało się jednak znalezienie odpowiednich kandydatów: z kompetencjami i chęcią do pracy.

Nieodpłatne udostępnienie pracownikom koncentratorów tlenu oraz pulsoksymetrów - co z PIT?

Sprzęt medyczny dla pracownika a PIT. Udostępnianie możliwości korzystania przez pracownika lub członków jego rodziny z zakupionych przez pracodawcę sprzętów medycznych, tj. koncentratorów tlenu oraz pulsoksymetrów, nie stanowi nieodpłatnego świadczenia opodatkowanego PIT. Takie świadczenia dla pracowników nie tylko ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa, ale i leczą jednostki chorobowe przez niego wywołane, czym niweluje absencję personelu pracodawcy, co z kolei jest istotne dla terminowego wywiązywania się przez pracodawcę z zawartych kontraktów. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 stycznia 2021 r.

Ile osób może być na spotkaniu służbowym?

Spotkanie służbowe w czasie epidemii COVID-19 może budzić wątpliwości pod względem liczby osób zgromadzonych w jednym miejscu. Czy takie zebranie zawodowe podlega pod zakaz zgromadzeń?

Rynek pracy: W tym roku firmy intensywnie będą rekrutować osoby, które ograniczą im straty

Pandemia zmienia rynek pracy. Firmy zaczynają szukać specjalistów od poprawy płynności finansowej. Kto może liczyć na dobrą pracę? Jakie branże będą się rozwijać?

Prognoza na 2021 r.: Pracy w IT nie zabraknie

Według ekspertów, rynek pracy będzie w bieżącym roku rósł, ale też ulegał transformacjom. Wynagrodzenia nie spadną, a podwyżek mogą spodziewać się najbardziej pożądani specjaliści.

Spadek zatrudnienia. GUS podsumował 2020 rok

Miniony rok na rynku pracy był trudny do jednoznacznej oceny. Z jednej strony dość znacząco spadły niektóre wskaźniki, takie jak przeciętne zatrudnienie. Z drugiej strony, stopa bezrobocia rejestrowanego była względnie stabilna, a przeciętne wynagrodzenie Polaków zwiększyło się.

Co się wydarzy na rynku pracy w 2021 r.?

Rynek pracy 2021. Utrzymywał się będzie wzrost znaczenia pracowników e-commerce, którzy dziś mogą znaleźć zatrudnienie niemal w każdej branży. Pracodawcy będą poszukiwać przede wszystkim ekspertów z obszarów CRM, marketing automation, programmaticu czy analityki danych digitalowych i CRM-owych. Co jeszcze czeka nas w 2021 r.?

PPK – jakie koszty ponoszą pracodawcy?

PPK oznacza także koszty po stronie pracodawcy. Pracodawca musi przede wszystkim finansować wpłaty do PPK. Jaki procent wynosi wpłata pracodawcy na PPK? Sprawdź, ile w sumie wdrożenie PPK kosztuje pracodawcę.

Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?

Kto płaci chorobowe - pracodawca czy ZUS? W czasie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jest to bowiem okres czasowej niezdolności do pracy. Kiedy chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

Elastyczność w pracy – jakie trendy będą w tym roku?

Praca i jej elastyczność nabrały w ostatnich miesiącach zupełnie innego znaczenia. Obserwujemy również kształtowanie się nowych trendów. Które z nich pozostaną z nami na dłużej i na co pracodawcy postawią w tym roku?

Praca zdalna po zakończeniu COVID-19

Praca zdalna po pandemii. Spośród firm, które stosują rozwiązania pracy zdalnej, żadna nie chce przejść w pełni na ten model po zakończeniu pandemii - tak wynika z badania EY Polska.

Urlop macierzyński - ile trwa i czy jest płatny

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Dlaczego więc mówi się o rocznym urlopie macierzyńskim? Ile więc trwa? Od kiedy się go liczy? Czy jest płatny? Ile czasu ma pracodawca na zgłoszenie urlopu macierzyńskiego? Czy na macierzyńskim można pracować? Co po urlopie macierzyńskim?

Czy pracodawca może zmusić do szczepienia na COVID-19?

Szczepionka na COVID-19 to ostatnio bardzo popularny temat. Dotyczy także pracy. Powstaje bowiem pytanie - czy pracodawca może zmusić swoich pracowników do szczepienia? Czy ma do tego prawo? Czy obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy uzasadnia takie polecenie?

Jak zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo pracy w firmie?

Ciągłość pracy i bezpieczeństwo w firmie to klucz do zachowania płynności finansowej. Należy pamiętać jednak nie tylko o kwestiach ochrony zdrowia pracowników. Jakie 4 obszary warto także brać pod uwagę?

Sektor IT będzie szukał pracowników

Praca w branży IT pozostaje stabilna mimo pandemii. Co więcej, okazuje się, że firmy IT obroniły się w czasie pandemii. W związku z nowymi zamówieniami potrzebują coraz więcej pracowników.

Jak robotyzacja zmieni rynek pracy w 2021 r.?

Robotyzacja pracy znacząco zmieni rynek pracy w 2021 r. Konsekwencją będą m.in. zwolnienia. Jak pandemia wpłynęła na automatyzację? Co się zmieni?

Maseczki w miejscu pracy - co na to prawo?

Maseczki w miejscu pracy mają zapobiegać zakażeniom. Czy pracodawca może zwolnić pracowników od obowiązku zasłaniania ust i nosa? Co na to prawo?

Covid w pracy a braki kadrowe

Covid w pracy - na takie niebezpieczeństwo narażeni są głównie pracownicy wykonujący pracę stacjonarnie. Tylko 20% pracowników w Polsce może pracować zdalnie. Liczba zakażeń w pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Jakie działania podejmują pracodawcy? Czym grozi firmom nieobecność pracowników? Jak uzupełniać braki kadrowe?

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2021 roku?

Wynagrodzenia w 2021 rok. Warto zaznaczyć, że dynamicznie zmieniająca się sytuacja wywołana COVID-19 sprawia, że przewidywania dotyczące wskaźników gospodarczych oraz wynagrodzeń są obarczone niezwykle wysokim stopniem niepewności. Niemniej jednak wielu analityków podjęło próbę przewidywania prognoz wskaźników gospodarczych i wynagrodzeń na 2021 rok. O ile wzrosną wynagrodzenia w 2021?

Płatnik zasiłków 2021

Płatnik zasiłków w 2021 r. to albo ZUS albo pracodawca, jeśli na dzień 30 listopada 2020 r. do ubezpieczenia społecznego zgłosi minimum 21 osób. Wówczas to pracodawca przejmuje obowiązek wypłaty zasiłków chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich, wyrównawczych i świadczeń rehabilitacyjnych. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych? Ile wynosi wynagrodzenie dla płatnika zasiłków?

Świadczenie opiekuńcze nie powinno wykluczać pracy

Świadczenie opiekuńcze (świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy) nie powinno wykluczać pracy. RPO stoi na stanowisku, że każde z tych świadczeń powinno dopuszczać możliwość pracy.

Jaka jest przyszłość polskiego rynku pracy?

Rynek pracy w Polsce w wyniku pandemii COVID-19 uległ znaczącym zmianom. Jaka jest jego przyszłość? Czy rekrutowano podczas epidemii? Na co pracodawcy postawią w kolejnych latach? Jakie umiejętności będą cenione? Jak będzie wyglądała praca przyszłości?

Wigilia firmowa nie w 2020 r.

Wigilia firmowa nie odbędzie się w 2020 r. Pracodawcy rezygnują z corocznych spotkań integracyjnych przed Świętami Bożego Narodzenia. Więcej z nich planuje jednak obdarować pracowników premiami i bonami podarunkowymi. Warto zastanowić się nad wirtualnym spotkaniem świątecznym.

REKLAMA