REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Urlop wychowawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Matka pracująca – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót młodych matek do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie jest łatwy. Największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Wielu kobietom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym sprawia wielkie trudności. Przede wszystkim do nich skierowane są szkolenia organizowane przez Akademię PARP.

Przemoc w rodzinie

Stosowanie siły fizycznej i presji psychicznej w tradycyjnej rodzinie było akceptowane jeszcze w ubiegłym wieku i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny.

Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje zawsze w tej samej wysokości

2 dni temu zmarła moja siostra i jej mąż. Nie mieli dzieci, ani innego rodzeństwa poza mną, ich rodzice nie żyją. Wszystkie koszty pochówku będę ponosiła więc ja, ze swoją rodziną. Wiem, że musimy przedłożyć stosowne rachunki na wszystkie usługi pogrzebowe wraz z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy po zmarłych. W jakiej wysokości zasiłek otrzymamy?

REKLAMA

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm Rzeczypospolitej znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowa ustawa wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy w rodzinie.

Becikowe dla wszystkich do 5 października 2010 r.

Rodzice, którym wcześniej odmówiono wypłaty becikowego mają teraz pół roku na złożenie nowego wniosku o wypłatę świadczenia pieniężnego.

Kiedy rozwiedziony rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego

Korzystanie z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem kształtuje się różnie w zależności od tego, czy sąd, orzekając wyrok rozwodowy, przyznał prawo do opieki nad dzieckiem obojgu czy jednemu z rodziców.

Kiedy można zwolnić pracownicę na wychowawczym?

Jak wiadomo, pracownica, która złożyła wniosek o urlop wychowawczy podlega ochronie przed zwolnieniem od dnia złożenia takiego wniosku do dnia powrotu z urlopu. Prawo pracy przewiduje jednak osłabienie tej ochrony w dwóch przypadkach.

REKLAMA

Leczenie alkoholików

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów trawiących polskie rodziny. Alkohol i problemy alkoholowe powodują rozkład pożycia rodzinnego oraz są źródłem przemocy w rodzinie.

Będą kary pieniężne dla rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi

Ten rodzic, który utrudnia drugiemu rodzicowi kontaktu z własnym dzieckiem będzie mógł zostać ukarany karą pieniężną.

Zwolnienie z pracy na urlopie wychowawczym

Przepisy prawa pracy przyznają pracownikom szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Powiązane z tymi uprawnieniami obowiązki pracodawcy rozpoczynają się już w okresie ciąży pracownicy.

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Urlop wychowawczy w razie adopcji

Rodzice zastępczy zapewniają opiekę i wychowanie dziecku którego biologiczni rodzice są nieznani albo pozbawieni praw rodzicielskich lub którym ograniczono władzę rodzicielską. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownik który zaadoptował dziecko (został opiekunem prawnym dziecka) skorzystał z urlopu wychowawczego, który jest czasem osobistej opieki nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy w razie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Urlop wychowawczy to czas, podczas którego pracownik może osobiście opiekować się dzieckiem. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, ustawodawca wydłużył czas trwania urlopu wychowawczego.

Samotnemu rodzicowi świadczenia należą się bez względu na jego stan cywilny

Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał za osobę samotnie wychowującą dziecko, rodzica, który samotnie wychowuje dziecko, bez wsparcia drugiego rodzica biologicznego.

Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Praca podczas urlopu wychowawczego

Musimy wiedzieć, że pracownik ma prawo podjąć pracę, inną działalność, a także naukę i szkolenie podczas przebywania na urlopie wychowawczym. Zajęcie te nie mogą jednak wyłączać możliwości osobistej opieki nad dzieckiem. Przebywanie na urlopie wychowawczym nie zwalnia również z obowiązku zachowania lojalności wobec pracodawcy. Czy zatem można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, który podjął pracę w konkurencyjnej firmie?

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Ustawowy zakaz bicia dzieci od 1 lipca?

Rządowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie najprawdopodobniej wejdzie w życie z dniem 1.07.2010 roku. Sejmowa komisja polityki społecznej zakończyła już pracę nad projektem ustawy, jako że pomiędzy posłami jest zgoda co do rozwiązań zawartych w ustawie należy się spodziewać szybkiego jej uchwalenia.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców nie przekreśla możliwości kontaktowania się z dzieckiem. W wyroku rozwodowym oraz w orzeczeniu o unieważnieniu małżeństwa sąd zawsze decyduje o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wychowaniu i prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców, nawet gdy Ci nie żyją już ze sobą razem.

Wstrząsający raport Fundacji Dzieci Niczyje

Fundacja Dzieci Niczyje alarmuje, że zdecydowana większość nauczycieli w Polsce nie reaguje, pomimo posiadania wiedzy, że ich uczniowie padają ofiarami przemocy domowej. Przeprowadzono badania na temat przemocy i reakcji na nią wśród nauczycieli i wnioski są szokujące.

Policja powinna zapobiegać przemocy w rodzinie

Każdy, kto jest świadkiem lub biernym uczestnikiem przemocy w rodzinie ma obywatelski i moralny obowiązek zawiadomienia Policji. Nie reagowania na zachowania tego typu może spowodować, że będziemy współwinni przyszłej tragedii. Funkcjonariusze Policji mają obowiązek podjęcia takich działań, aby nie dochodziło do popełniania przestępstw, a w przypadku gdy zostało ono popełnione Policja powinna zatrzymać sprawcę.

Koordynatorzy będą współpracowali z rodzicami zastępczymi

Koordynatorzy pieczy zastępczej będą pomagali rodzinom zastępczym. Jednak ciężar wychowania nadal będzie spoczywał na barkach zawodowych i niezawodowych rodziców zastępczych.

Zwolnienia grupowe pozwalają rozwiązać umowę z pracownikami na urlopie wychowawczym

Nie tylko kodeks pracy przewiduje możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikami przebywającymi na urlopach wychowawczych. Kolejną możliwość daje tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych.

Zero tolerancji dla sprawców przemocy w rodzinie

Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z mieszkania. Nawet wtedy, gdy to mieszkanie należy do sprawcy.

Zagrożone przemocą dzieci będą zabierane rodzicom

W przypadku bezpośredniego zagrożenia dziecka przemocą w rodzinie pracownik socjalny będzie mógł je zabrać z rodzinnego domu i umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej. Takie rygorystyczne rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się podstawa wymiaru składki emerytalno-rentowej

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym, należy naliczać od podstawy równej kwocie minimalnego wynagrodzenia (art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia zmieniła się od 1 stycznia 2010 r. wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Bicie dzieci a polskie prawo

Obowiązki rodziców względem dzieci

Obowiązkiem rodziców jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach, aż do momentu, kiedy dzieci będą w stanie samodzielnie się utrzymać.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż przed pójściem na taki urlop.

Dodatkowy urlop macierzyński

Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych.

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy

Dzisiaj, 6 stycznia 2010 r., weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Nowelizacja ujednolica standardy ochronne stosowane do pracowników korzystających z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, podstawowego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Co to jest obowiązek alimentacyjny

Pojęcie obowiązku alimentacyjnego często pojawia się w kontekście należnych alimentów, jest także częścią większości wyroków rozwodowych. Co oznacza w praktyce?

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące urlopów macierzyńskich

Senat na rozpoczynającym się dzisiaj, 2 grudnia, posiedzeniu zajmie się zmianami w kodeksie pracy, dotyczącymi urlopów macierzyńskich.

Od stycznia 2010 równe prawa do urlopów i ochrona przed zwolnieniem dla rodziców adopcyjnych

Prawo pracy coraz mniej różnicuje przywileje dla rodziców naturalnych i przysposabiających. Z istoty macierzyństwa naturalnego wynikają oczywiście prawa, których adoptujący rodzic mieć nie może. Jednak co do zasady sytuacja przyjmujących dziecko do rodziny ma się poprawić wraz z projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, przegłosowanej przez Sejm.

Zmniejszony etat zamiast urlopu wychowawczego a ochrona przed zwolnieniem

Pracownik (pracownica) uprawniony do urlopu wychowawczego może zamiast niego pracę na rzecz pracodawcy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy- nadal przysługuje mu jednak ochrona przed wypowiedzeniem.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Urlop wychowawczy - poradnik

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka. Panuje zasada, że prawo do urlopu wychowawczego na równych prawach ma kobieta i mężczyzna. Celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie opieki na dzieckiem. Stwarza on możliwość łączenia opieki nad rosnącą pociechą z pracą. Nie każdy pracownik może jednak liczyć na urlop wychowawczy.

Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Wniosek pracownika o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, musi być uwzględniony przez pracodawcę. Pracodawca nie może również zwolnić takiego pracownika przez 12 miesięcy od złożenia wniosku.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Jestem w ciąży i niedawno podjęłam pracę na czas określony. Wcześniej byłam zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ile czasu muszę przepracować, aby otrzymać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Przebywanie na urlopie wychowawczym lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi tytuł wyłącznie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Pozarolnicza działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Od 1 września br. przedsiębiorcy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.

Urlop wychowawczy w dwóch firmach – który pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń

Nasza pracownica jest równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Od 1 sierpnia 2009 r. w obu firmach przechodzi na urlop wychowawczy. Czy obie firmy powinny ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, czy tylko jedna? Czy ta sytuacja ulegnie zmianie od 1 września 2009 r., tj. gdy zmienią się zasady opłacania składek za osoby na urlopach macierzyńskich?

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego

Od lutego 2008 r. jedna z pracownic nieprzerwanie jest na urlopie wychowawczym. Przed przejściem na urlop osoba ta przez 3 lata pracowała w naszej firmie na pełny etat. W czasie urlopu wychowawczego, tj. 5 lipca 2009 r. urodziła dziecko. Pracownica ma stałe wynagrodzenie, które w trakcie urlopu wychowawczego zostało podwyższone w związku z podwyżkami, jakie były w naszej firmie. Jakie w tym przypadku należy przyjąć wynagrodzenie do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego? Czy powinno to być wynagrodzenie otrzymywane przez pracownicę przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czy wynagrodzenie na równoległym stanowisku pracy w dniu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego i w rozmowie ze mną zażądała obniżenia wymiaru czasu pracy do 2/3 etatu przez okres 12 miesięcy na podstawie art. 1867 k.p. Czy mam jej ustne żądanie potraktować jako wniosek o obniżenie wymiaru czasu, czy raczej powinna ten wniosek złożyć na piśmie? Czy z takim wnioskiem pracownica może wystąpić „z dnia na dzień”?

Prawo do nagrody jubileuszowej

Jestem nauczycielem z prawie 25-letnim stażem pracy. W okresie zatrudnienia urodziłam 3 dzieci i ponad 7 lat korzystałam z urlopu wychowawczego. Czy cały okres przebywania na urlopie wychowawczym powinien być uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej?

Jak udzielać urlopów wychowawczych

Do urlopu wychowawczego są uprawnieni rodzice lub opiekunowie dziecka. Przepisy traktują na równi w zakresie prawa do urlopu wychowawczego oboje rodziców, tj. zarówno matkę, jak i ojca dziecka. Identyczne prawo do urlopu wychowawczego przysługuje również pracownikowi będącemu prawnym opiekunem dziecka. Przy ustalaniu prawa do urlopu wychowawczego nie ma znaczenia, czy drugi z rodziców lub opiekunów jest pracownikiem.

Zasiłek chorobowy w czasie urlopu bezpłatnego

Jeden z moich pracowników przebywa na urlopie bezpłatnym. Jeżeli stanie się niezdolny do pracy i przedstawi mi zwolnienie lekarskie, czy muszę wypłacać mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Mam również pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Co w przypadku jej choroby? Czy muszę wypłacać zasiłek chorobowy?

REKLAMA