REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstrząsający raport Fundacji Dzieci Niczyje

Adam Janus
Według raportu Fundacji Dzieci Niczyje, większość nauczycieli nie reaguje na stosowanie przemocy domowej wobec dzieci.
Według raportu Fundacji Dzieci Niczyje, większość nauczycieli nie reaguje na stosowanie przemocy domowej wobec dzieci.

REKLAMA

REKLAMA

Fundacja Dzieci Niczyje alarmuje, że zdecydowana większość nauczycieli w Polsce nie reaguje, pomimo posiadania wiedzy, że ich uczniowie padają ofiarami przemocy domowej. Przeprowadzono badania na temat przemocy i reakcji na nią wśród nauczycieli i wnioski są szokujące.

Według badań Fundacji blisko co trzeci nauczyciel zetknął się z uczniem dotkniętym przemocą fizyczną w rodzinie, a co drugi pedagog miał do czynienia z uczniem dotkniętym przemocą emocjonalną (psychiczną), polegającą na zastraszaniu i zaniżaniu samooceny dziecka.

REKLAMA

Reakcja na krzywdę

REKLAMA

Badania przeprowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje nie obnażają dokładnie całego problemu, jednakże niektórymi swoimi wnioskami mogą działać na wyobraźnię i naświetla skalę problemu przemocy w Polsce. Należy podkreślić, że 21 procent nauczycieli odmówiło odpowiedzi na pytania w ankiecie.
Eksperci zwracają uwagę, że dziecko, które padło ofiara przemocy w rodzinie i posiada widoczne jej ślady na ciele nie jest wysyłane przez swoich oprawców - rodziców do szkoły do czasu, aż nie zagoją się im ślady po pobiciu.

Niestety raptem co drugi nauczyciel reaguje, gdy dostrzega oznaki jakiegokolwiek znęcania się nad jego dzieckiem. Najbardziej porażające jest to, że 14 procent ankietowanych nauczycieli przyznało, że nie reaguje nigdy na krzywdę ich dzieci.

Jak powinien zachować się nauczyciel który dostrzeże, że jego uczeń padł ofiarą przemocy w rodzinie?

Nauczyciel powinien interweniować, nie może stać biernie przyglądając się z boku. Aby działanie było skuteczniejsze nauczyciel powinien zawrzeć szyki ze szkolnym pedagogiem lub psychologiem. Jeżeli wspólnie uznają, że sytuacja tego wymaga, to powinni złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez rodziców dziecka. Prokurator w toku czynności po głębszej analizie sprawdzi sytuację dziecka i ewentualnie doprecyzuje kto dokładnie jest sprawcą czynu zabronionego.

Niestety, ale tylko 3 procent ankietowanych nauczycieli raportu Fundacji Dzieci Niczyje zdecydowało się zawiadomić prokuratora o dostrzeżonej patologii w rodzinie. Oznacza to, że reszta nauczycieli nie dostrzegła takiego problemu. Biorąc pod uwagę skalę tego problemu w naszym kraju, to niestety nie można wystawić pozytywnej oceny nauczycielom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA