REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o dzieło, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy można powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej?

Co do zasady przyjmujący zlecenie powinien wykonać usługę osobiście. Istnieje jednak możliwość kiedy przyjmujący zlecenie może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej.

Kiedy można podwyższyć wynagrodzenie z tytułu wykonania dzieła?

Zamówiłam u krawcowej uszycie sukni ślubnej, umówiłyśmy się wstępnie ile wyniesie koszt sukni, krawcowa jednak poinformowała mnie, że może w wyniku dodatkowych prac podwyższyć wynagrodzenie, kiedy krawcowa może podwyższyć wynagrodzenie? czy jest o zgodne z prawem?

Kiedy można odstąpić od umowy o dzieło?

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują sytuację kiedy zarówno zamawiający jak i przyjmujący zamówienie może odstąpić od umowy.

Jakie są obowiązki zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy?

Stronami umowy zlecenia są zleceniodawca (osoba która zleca wykonanie określonych czynności), oraz zleceniobiorca (osoba wykonująca zlecenie). Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

REKLAMA

Jakie są obowiązki zamawiającego dzieło?

Zamówiłam uszycie sukni u krawcowej, jakie obowiązki względem krawcowej na mnie ciążą?

Jakie są obowiązki stron umowy o dzieło?

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Jakie są obowiązki przyjmującego zamówienie?

Wykonawca dzieła powinien pamiętać, że ciążą na nim obowiązki względem zamawiającego.

Forma umowy zlecenia

Jaka może być forma umowy zlecenia? Czy ustawodawca nakłada na strony zachowania formy szczególnej w przypadku umowy zlecenia?

REKLAMA

Czy zlecenie może być nieodpłatne?

Pracuje na umowę zlecenie, ostatnio pracodawca poinformował mnie, że powinnam się cieszyć ze mi płaci bo niektórzy wykonują pracę nieodpłatnie, czy faktycznie umowę zlecenia można wykonywać nieodpłatnie?

Co może być przedmiotem umowy o dzieło?

Przedmiotem umowy o dzieło może być wytworzenie nowych przedmiotów, jak i przerobienie naprawa czy konserwacja przedmiotów już istniejących. Ponadto dzieło może mieć charakter materialny lub niematerialny.

Zalety i wady umowy zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Zalety i wady umowy o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Z upływem jakiego czasu przedawniają się roszczenia z tytułu umowy o dzieło?

Na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego możemy wyróżnić dwa podstawowe terminy przedawnienia : 10-letni ogólny oraz dla wszystkich roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym, poza roszczeniami okresowymi należnymi w przyszłości, oraz 3 letni dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dla roszczeń o świadczenie okresowe (alimenty, raty kredytowe) .

Wadliwe wykonanie dzieła – uprawnienia zlecającego

Zamówiłem wykonanie stołu u stolarza, co mogę zrobić w przypadku gdy stół zostanie źle wykonany ?

Kara umowna w umowie o dzieło

Czy w umowie o dzieło można zastrzec karę umowną? w jaki sposób ją zapisać?

Dzieło z materiałów zamawiającego

Jeżeli materiałów na wykonanie dzieła dostarcza zamawiający, przyjmujący zamówienie powinien ich użyć w sposób odpowiedni oraz złożyć rachunek i zwrócić nie zużytą część.

Dzieło z materiałów przyjmującego zamówienie

Podstawowym obowiązkiem przyjmującego zamówienie jest wykonanie dzieła zgodnie z umową. Umowa o dzieło powinna więc określać w jaki sposób dzieło ma być stworzone bądź przerobione.

Co się dzieje w przypadku wadliwego wykonania dzieła?

Dzieło może polegać na stworzeniu czegoś nowego jak i na jego przetworzeniu, może też mieć charakter materialny lub niematerialny. Umowa o dzieło określa w jaki sposób ma być one stworzone bądź przerobione, zaś w przypadku gdy dzieło w chwili wydania jest niezgodne z umową przyjmujący zamówienie odpowiada wobec zamawiającego.

Kto może pracować w czwartek, 11 listopada?

Jutro, 11 listopada, w sklepach handlować mogą jedynie ich właściciele lub ewentualnie osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym dniu wolne. Zamknięte będą centra handlowe, choć czynne będą mieszczące się w nich kina czy restauracje.

Jak rozliczyć składki od zlecenia studenta, który w trakcie miesiąca ukończył 26 lat

Na podstawie umowy zlecenia pracuje dla naszej firmy student ostatniego roku studiów magisterskich. 23 października br. ukończył 26 lat. Do jakich ubezpieczeń musimy go zgłosić i w jaki sposób rozliczyć za niego składki za październik?

Źle wykonane dzieło. Czy można żądać poprawek?

Zamówiłem u stolarza szafkę pod umywalkę do łazienki. Nie wykonał on zamówienia tak, jak mu to poleciłem. Stolarz próbował następnie usunąć wadę mebla i odpowiednio go dopasować, co moim zdaniem jeszcze pogorszyło stan szafki, gdyż wady tej nie da się usunąć. Co mogę zrobić?

Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu


Czasem koszty uzyskania umowy zlecenia z prezesem spółki można ustalić w wysokości 20%. Będzie to możliwe jeżeli prezes jako zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych i nie ma prawa samodzielnego składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki. W takiej sytuacji nie będzie to umowa o zarządzanie ani kontrakt menedżerski i będzie można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-366/09/ASz).

Jak banki podchodzą do umowy zlecenia i umowy o dzieło jako źródła dochodów?

Bardzo popularną formą na początku kariery każdego z nas są umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Z jednej strony osoba zatrudniona nie ponosi takich kosztów (składki na ubezpieczenia, podatek), jak w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, z drugiej strony natomiast bardziej konserwatywnie do takiego dochodu podchodzą banki, uwarunkowując akceptację dochodu od spełnienia kilku warunków.

Co z zapłatą wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła?

Ponieważ umowa o dzieło jest umową rezultatu, umówione wynagrodzenie należy się przyjmującemu zamówienie jedynie wtedy, gdy dzieło wykonał. Kodeks cywilny przewiduje jednakże pewne wyjątkowe sytuacje, gdy pomimo niewykonania przyjmujący zamówienie może żądać zapłaty całości lub części wynagrodzenia, mimo że dzieła nie wykonał.

Wynagrodzenie przy umowie o dzieło - porada

Umowa o dzieło jest jedną z najpopularniejszych umów zawieranych pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Wynagrodzenie stanowi drugi jej podstawowy element, gdyż umowa ta została ukształtowana w kodeksie cywilnym jako umowa z natury swej odpłatna.

Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Wynagrodzenie przy umowie zlecenie - porada

Na mocy umowy zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). Zlecenie jest najczęściej odpłatne. Kodeks cywilny zakłada, że umowa zlecenia jest z reguły umową odpłatną. Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie, chyba że co innego wynika z umowy lub z okoliczności. Należy zatem przyjąć, na podstawie zresztą Kodeksu cywilnego, że umowa zlecenie może być także nieodpłatna.

Zmiana wynagrodzenia określonego w umowie o dzieło - porada

Możliwość zmiany ustalonego w umowie o dzieło wynagrodzenia za wykonanie dzieła zależy od tego, w jaki sposób strony umowy określiły wynagrodzenie. Kodeks rozróżnia w tym zakresie między ryczałtowym wynagrodzeniem a kosztorysowym określeniem wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy o dzieło przez zamawiającego

Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenie, w wielu wypadkach zastępuję tradycyjną umowę o pracę. Pracodawcy bardzo często wybierają tę formę zatrudnienia z uwagi na niskie koszty zatrudnienia.

Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Umowa zlecenie jest jedną z najpopularniejszych umów regulujących stosunki pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i jednocześnie najczęściej zastępuje klasyczną umowę o pracę regulowaną przez Kodeks pracy. Jak ją zatem rozwiązać?

Umowy zlecenia i o dzieło jako akceptowane przez bank źródło dochodów

Banki najchętniej udzielają kredytów osobom o stałym stabilnym zatrudnieniu, a wiec na umowie o pracy. Czy kredytobiorcy mający inne formy zatrudnienia są przez instytucje finansowe gorzej traktowani?

Ochrona zatrudnienia osób nie pracujących na podstawie umowy o pracę

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.

Komu opłaca się umowa o dzieło?

Umowa o dzieło nie daje osobom zatrudnionym na jej podstawie uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy. W określonych sytuacjach może być to jednak korzystne dla pracownika. Komu więc opłaca się umowa o dzieło?

Podzlecanie pracowników - kontrowersyjna uchwała SN

Podmiot wykonujący usługi na rzecz pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy.

Czy do ustalenia obowiązku ubezpieczeń zleceniobiorcy wystarczy jego pisemne oświadczenie

Planujemy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia kilku studentów. Nie wiem, czy wszyscy będą kontynuować naukę od października br. i nie mam pewności, czy będę musiał opłacać składki za te osoby. Czy mogę od nich żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających ich status, czy wystarczy samo oświadczenie?

Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara

Polacy najczęściej świadczą pracę na podstawie umowy o pracę. Popularne są także umowy zlecenia. Jednak nadal mnóstwo osób pracuje bez żadnej umowy w tzw. szarej strefie. Nie odstrasza ich nawet groźba kary.

Czym jest umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa?

Wielu przedsiębiorców stara się dotrzeć do konsumentów poza standardowymi miejscami kojarzącymi się z handlem czy usługami. Liczą, że na ulicy, w domu czy na specjalnie zorganizowanej wycieczce ludzie są bardziej podatni na oddziaływania marketingowe. Z tego samego jednak względu prawo szczególnie chroni konsumenta w przypadku umów zawieranych z nim poza lokalem przedsiębiorstwa.

Wszystko o umowie na odległość

Szczególnym rodzajem sprzedaży konsumenckiej są umowy na odległość. Cechuje je fakt, że przy ich zawieraniu nie są obecne obie strony transakcji. Dlatego też prawo przewiduje w tym wypadku szczególną ochronę dla konsumentów.

Umowa zlecenie - podstawowe informacje

W umowie zlecenia strony (przedsiębiorca i konsument) określają nie tyle rezultat, co zakres czynności, jakie zostaną wykonane. Przykładami takich usług są opieka nad starszą osobą, pielęgnacja trawników, udzielanie korepetycji, porady psychologiczne lub prawne itp.

Umowa o dzieło, której przedmiotem jest rezultat niebędący rzeczą ruchomą

Tego rodzaju umowy są zawierane w sytuacjach, gdy rezultatem wykonania usługi przez przedsiębiorcę nie będzie żadna rzecz ruchoma. Przykładem są nareperowanie butów przez szewca, odgrzybienie pomieszczenia, naprawa komputera, wizyta w solarium itp.

Umowa o dzieło, której rezultatem jest rzecz ruchoma

Tego typu umowy dotyczą sytuacji, w której konsument zamawia u przedsiębiorcy wykonanie jakiejś rzeczy ruchomej – na przykład odbitek fotograficznych, stołu, garnituru szytego na miarę, wybudowanego domu itp. Istotą jest tutaj rezultat – powstanie dzieła, które odpowiada właściwościom określonym w umowie. Tak naprawdę konsumenta nie interesuje tu nakład pracy, którą włożył przedsiębiorca, jej rodzaj ani zakres. Ważny jest dopiero jej rezultat – i dopiero on stanowi podstawę wypłaty wynagrodzenia.

Obowiązki przy zawieraniu umów - krok po kroku

Każdy przypadek sprzedaży konsumentowi towaru czy usługi odbywa się na mocy umowy – nawet, jeśli nie jest ona podpisywana na papierze. Jakie informacje podstawowe powinna zawierać określona umowa? Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy przy zawieraniu umów?

Jak zabezpieczyć się przed wadami wykonanego dzieła?

Umowa o dzieło zawierająca szczegółowe postanowienia pozwoli nam, w możliwe dostateczny sposób, zabezpieczyć się na wypadek wad wykonanego dzieła.

Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia

Mechanik nie może żądać wyższego wynagrodzenia za dodatkową naprawę, którą wykonał bez zgody zamawiającego. Dla bezpieczeństwa warto zawsze sporządzić pisemną umowę.

Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Oddając samochód do naprawy warto uprzednio spisać z mechanikiem pisemną umowę. Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy, nie jesteśmy na straconej pozycji.

Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Sporządzając umowę o dzieło powinniśmy dokładnie rozważyć jak najlepiej zabezpieczyć nasze interesy. Najlepiej wyposażyć umowę w szczegółowe postanowienia.

„Młody rolnik”, a możliwość podjęcia pracy dodatkowej - porada

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich młodzi rolnicy mogą otrzymać dotację finansową na realizację inwestycji w przejmowanych gospodarstwach rolnych. Czy w konsekwencji przyznanej dotacji, młodzi rolnicy muszą zaprzestać podejmowania jakiejkolwiek pracy dodatkowej?

Jak opodatkować przychód z umów o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi

Niektórzy z nas mają rożne zdolności lub hobby, które mogliby czasami wykorzystać do zarobienia kilku złotych, jednak nie chcą lub nie mogą założyć działalności gospodarczej, bo np. przychody z tego tytułu byłyby zbyt sporadyczne.

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

REKLAMA