REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?

REKLAMA

REKLAMA

Określenie stron umowy o dzieło zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego może być pomocne przy kwalifikacji danej umowy. Podstawą kwalifikacji jako umowy o dzieło będzie jej treść, nie tytuł.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o dzieło

REKLAMA

Zasada swobody umów, określona w Kodeksie cywilnym, daje nam możliwość swobodnego kształtowania treści stosunku prawnego, jakim jest umowa. Oznacza to, że sporządzając umowę nie będziemy musieli sztywno trzymać się zapisów kodeksu.

Ale uwaga. Dowolnie układając umowny stosunek prawny, możemy przedobrzyć i np. zamiast umowy o dzieło, zawrzemy umowę zlecenia. Wszystko bowiem będzie zależało od kwalifikacja danej umowy, zgodnie z jej treścią. Z treści tej umowy będzie zatem wywodzone, co jest objęte zgodnym zamiarem stron albo jak oświadczenie woli jednej strony zrozumiała druga, zachowując należytą staranność.

Sam tytuł umowy nie ma bowiem wielkiego znaczenia. Podstawą kwalifikacji danej umowy, jako konkretnego typu, jest jej treść. Zatem może zdarzyć się tak, że umowa nazwana w tytule umową o dzieło, będzie w rzeczywistości umową zlecenia.

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Określenie stron umowy

Podstawową kwestią, jaką będzie trzeba określić przy sporządzaniu umowy będzie oznaczenie stron. Oczywiście można dokonać tego dowolnie, jednak warto skorzystać z terminologii, jaką oferuje Kodeks cywilny.

Może mieć to szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy kwalifikacji umowy będzie dokonywał sąd. Ustalenia czy doszło do zawarcia umowy o dzieło, czy np. zlecenia dokona on bowiem nie na podstawie tytułu umowy, ale jej treści. W takim przypadku posługiwanie się terminologią odpowiadającą umowie o dzieło może być istotnym argumentem za tym, iż doszło do zawarcia umowy o dzieło.

Zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego stronami umowy o dzieło jest Przyjmujący zamówienie oraz Zamawiający.

Kiedy zlecenie, kiedy dzieło

W praktyce umowa o dzieło a umowa zlecenia jest trudna do rozróżnienia. W praktyce ma ono jednak istotne znaczenie zwłaszcza z tego względu, iż obie umowy podlegają odrębnym reżimom prawnym i obie inaczej określają prawa i obowiązki stron.

Wykonanie i wykonywanie

REKLAMA

Podstawowa różnica obydwu umów sprowadza się do tego, iż jedna zobowiązuje do wykonania, zaś druga do wykonywania. Innymi słowy w umowie o dzieło Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do określonego rezultatu (wykonania), natomiast przy umowie zlecenia Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do starannego działania (czyli wykonywania).

Skutki kwalifikacji danej umowy jako zlecenia lub dzieła są zatem zasadnicze. Przy umowie o dzieło Zamawiającemu będą przysługiwały roszczenia, jeżeli Przyjmujący zamówienie nie wykona dzieła. Inaczej będzie przy umowie zlecenia, gdzie roszczenia będzie można oprzeć jedynie na zarzucie braku należytej staranności (a nie na samym fakcie, że dana czynność nie została wykonana).

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA