| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Sporządzając umowę o dzieło powinniśmy dokładnie rozważyć jak najlepiej zabezpieczyć nasze interesy. Najlepiej wyposażyć umowę w szczegółowe postanowienia.

Termin wykonania dzieła

Negocjując warunki wykonania dzieła warto pamiętać o podstawowej zasadzie. Wszelkie kwestie dotyczące zabezpieczenia naszych interesów powinny znaleźć się w treści umowy.

Może być to również swoistym testem intencji drugiej strony. Jeżeli wykonawca zapewnia nas o jakości swojego dzieła, to nie powinien mieć oporów przed wpisaniem odpowiednich postanowień do treści umowy. Przy prawdziwości twierdzeń drugiej strony stosowne postanowienie umowne nie będzie wszak stanowiło żadnego kłopotu.

Podobnie rzecz się ma co do terminu wykonania dzieła. Jeżeli wykonawca zapewnia nas, czy chociażby reklamuje się, że dane dzieło wykonuje w określonym czasie, warto rozważyć wpisanie konkretnego terminu wykonania dzieła.

Jeżeli zależy nam na terminie uzyskania dzieła należy unikać ogólnych stwierdzeń w umowie i zastępować je konkretnymi zapisami.

Zobacz również serwis:  Umowy 

Kara umowna

Bardzo pomocny narzędziem dyscyplinowania wykonawcy jest również kara umowna. Zgodnie z art. 483 Kodeksu cywilnego można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Przy takim zastrzeżeniu wysokość kary jest niezależna od wysokości poniesionej szkody.

Kara umowna może być zastrzeżona jedynie od zobowiązań niepieniężnych.

Takie postanowienie ma szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy oznaczymy termin wykonania dzieła. W takim przypadku warto zabezpieczyć się regulując postanowienia kary, której wysokość będzie zależała od wielkości opóźnienia w wykonaniu dzieła.

W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w terminie określony w § 1 Przyjmujący zamówienie będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz Zamawiającego kary umownej w wysokości 0,1 proc. wynagrodzenia za każdy dzień zwłoki.

Zobacz również: Umowa zlecenia a umowa o dzieło

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK