REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia

REKLAMA

REKLAMA

Mechanik nie może żądać wyższego wynagrodzenia za dodatkową naprawę, którą wykonał bez zgody zamawiającego. Dla bezpieczeństwa warto zawsze sporządzić pisemną umowę.

W praktyce bardzo częstym problemem z jakim stykają się właściciele zepsutych samochodów, jest wzrost kosztów naprawy.

REKLAMA

„Oddałem samochód do naprawy, którą mechanik początkowo wycenił na 3 tys. zł. Przy odbieraniu samochodu zażądał jednak aż o 2 tys. zł więcej. Mówi, że nie odda mi samochodu dopóki nie zapłacę. Co robić?” takie historie słyszała większość kierowców. Tylko czy takie zachowanie mechanika jest zgodne z prawem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W określonych sytuacjach rzeczywiście wykonawca dzieła będzie mógł domagać się podwyższenia wynagrodzenia. Nigdy jednak, gdy dodatkowe prace wykona bez zgody zamawiającego.

Dodatkowe prace przy wykonaniu napraw nie mogą być dokonane bez zgody zamawiającego.

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie

Z sytuacji opisanej powyżej wynika jeszcze jednak kwestia, a mianowicie problem wynagrodzenia. Umowa o dzieło zna dwa sposoby określenia wynagrodzenia: ryczałtowe i kosztorysowe. Jest to kwestia o tyle istotna, że podwyższenie kwoty należnej wykonawcy w pierwszym przypadku jest ograniczone jedynie do wyjątkowych sytuacji. Tylko przy nieprzewidywalnej zmianie stosunku, która spowoduje, że utrzymanie wynagrodzenia groziłoby wykonawcy rażącą stratą.

Wynagrodzenie ryczałtowe określa konkretnie wysokość sumy, jaka będzie się należała za wykonanie dzieła.

Za wykonanie dzieła zamawiający zapłaci 5 tys. zł.

Podwyższenie wynagrodzenia

REKLAMA

Drugim sposobem określenia zapłaty jest ustalenie wynagrodzenia w sposób kosztorysowy, czyli na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. W odróżnieniu od wynagrodzenia ryczałtowego, wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zwiększeniu.

Co jednak istotne, jak wynika z art. 630 ust. 2 Kodeksu cywilnego przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.

Ponadto uprawnienie do żądania wyższego wynagrodzenia zależy od tego, kto dokonał zestawienia planowanych prac. Jeżeli był to przyjmujący zamówienie, to podwyższenia może żądać tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych. Oczywiście wyższego wynagrodzenie uzyska tylko wtedy, gdy uzyskał zgodę na te pracy zamawiającego.

Dodatkowe wynagrodzenie nie dla wszystkich

Z powyższej analizy wynika jedno. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy oddajemy samochód do naprawy, a przy odbiorze mechanik informuje nas, że wzrosła wysokość wynagrodzenia.

Zobacz również: Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

REKLAMA