reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Oddając samochód do naprawy warto uprzednio spisać z mechanikiem pisemną umowę. Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy, nie jesteśmy na straconej pozycji.

Oddanie samochodu do naprawy jest klasycznym przypadkiem, w których dochodzi do zawarcia umowy o dzieło. W takiej sytuacji umowa może być zawarta zarówno na piśmie, jak i ustnie.

Pisemna umowa

Umowa sporządzona na piśmie jest podstawowym zabezpieczeniem naszych interesów. Pozwoli ona nam w szczegółowy sposób określić warunki naprawy. W przypadku problemów będzie ona istotnym dowodem w sądzie.

W treści takiej umowy można zawrzeć wiele postanowień, które mogą nam zapewnić bezproblemowe dokonanie naprawy.

Samochód Jana uległ awarii. Jako że samochód jest mu pilnie potrzebny do wykonywania pracy, Jan zawarł umowę z mechanikiem. W zamian za wyższe wynagrodzenie mechanik zobowiązał się w terminie tygodnia dokonać naprawy. W umowie oznaczony został termin wykonania naprawy. Dla pewności, że termin ten zostanie dotrzymany, obie strony w umowie określiły również karę umowną za nieprawidłowe wykonanie zobowiązania przez mechanika.

W ramach takiej umowy możemy z dużą dozą swobody formułować zakres praw i obowiązków. Celem przykładu można wskazać, iż w przypadku zwłoki mechanika w naprawie będzie on zobowiązany do pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego.

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Poza tym w treści takiej umowy powinien znaleźć się np. zakres czynności naprawczych do jakich zobowiązał się mechanik, jak również sposób ustalenia wynagrodzenia, czy też obowiązek potwierdzenia przez zamawiającego zakupu określonych części zamiennych.

Pamiętaj jednak, że zakres obowiązków mechanika może wpływać na wysokość wynagrodzenia, które będziesz musiał zapłacić za naprawę.

Oprócz tego w umowie można określić procedurę reklamacyjną, w tym czas dokonania ponownej naprawy, czy też odpowiedzi na reklamację.

Zobacz również serwis: Reklamacje

Umowa ustna

Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy nie jesteśmy na straconej pozycji. Umowa ustna ma bowiem takie samo znaczenie prawnej, jak pisemna. Trudniejsza jest jedynie kwestia dowodzenia treści takiej umowy.

W przypadku umowy pisemnej prawa i obowiązki stron będą wynikały z jej treści. Przy umowie ustnej zakres praw i obowiązków trzeba będzie ustalić na podstawie innych dowodów, jak na przykład zeznań świadków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama