REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Oddając samochód do naprawy warto uprzednio spisać z mechanikiem pisemną umowę. Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy, nie jesteśmy na straconej pozycji.

Oddanie samochodu do naprawy jest klasycznym przypadkiem, w których dochodzi do zawarcia umowy o dzieło. W takiej sytuacji umowa może być zawarta zarówno na piśmie, jak i ustnie.

REKLAMA

Pisemna umowa

Umowa sporządzona na piśmie jest podstawowym zabezpieczeniem naszych interesów. Pozwoli ona nam w szczegółowy sposób określić warunki naprawy. W przypadku problemów będzie ona istotnym dowodem w sądzie.

W treści takiej umowy można zawrzeć wiele postanowień, które mogą nam zapewnić bezproblemowe dokonanie naprawy.

REKLAMA

Samochód Jana uległ awarii. Jako że samochód jest mu pilnie potrzebny do wykonywania pracy, Jan zawarł umowę z mechanikiem. W zamian za wyższe wynagrodzenie mechanik zobowiązał się w terminie tygodnia dokonać naprawy. W umowie oznaczony został termin wykonania naprawy. Dla pewności, że termin ten zostanie dotrzymany, obie strony w umowie określiły również karę umowną za nieprawidłowe wykonanie zobowiązania przez mechanika.

W ramach takiej umowy możemy z dużą dozą swobody formułować zakres praw i obowiązków. Celem przykładu można wskazać, iż w przypadku zwłoki mechanika w naprawie będzie on zobowiązany do pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Poza tym w treści takiej umowy powinien znaleźć się np. zakres czynności naprawczych do jakich zobowiązał się mechanik, jak również sposób ustalenia wynagrodzenia, czy też obowiązek potwierdzenia przez zamawiającego zakupu określonych części zamiennych.

Pamiętaj jednak, że zakres obowiązków mechanika może wpływać na wysokość wynagrodzenia, które będziesz musiał zapłacić za naprawę.

Oprócz tego w umowie można określić procedurę reklamacyjną, w tym czas dokonania ponownej naprawy, czy też odpowiedzi na reklamację.

Zobacz również serwis: Reklamacje

Umowa ustna

Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy nie jesteśmy na straconej pozycji. Umowa ustna ma bowiem takie samo znaczenie prawnej, jak pisemna. Trudniejsza jest jedynie kwestia dowodzenia treści takiej umowy.

W przypadku umowy pisemnej prawa i obowiązki stron będą wynikały z jej treści. Przy umowie ustnej zakres praw i obowiązków trzeba będzie ustalić na podstawie innych dowodów, jak na przykład zeznań świadków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA