REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Zasiłek dla bezrobotnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca? Choroba, urlop, inne nieobecności

Sposób obliczenia wynagrodzenia określonego w umowie o pracę stałą stawką miesięczną, należnego za przepracowaną część miesiąca, jeśli przez pozostałą jego część pracownik był nieobecny w pracy, jest zróżnicowany. Obowiązujące przepisy definiują dwie metodologie, których zastosowanie w danym przypadku jest uwarunkowane przyczyną nieobecności.

MEiN: Nauczyciel kontraktowy dla celów płacowych traktowany jest jak nauczyciel początkujący [od 1 września 2022 r.]

Od 1 września 2022 r. nauczyciel posiadający stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, dla celów płacowych traktowany jest jak nauczyciel początkujący.

50% koszty uzyskania przychodu a minimalne wynagrodzenie za pracę

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w ramach m.in. umowy o pracę i umów cywilnoprawnych to sposób na obniżenie należności podatkowych.

Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża

Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.

REKLAMA

Zawarcie umowy o pracę

W jaki sposób zawiera się umowę o pracę?

Czy będą elektroniczne umowy o pracę?

Być może już za kilka lat w Polsce będą funkcjonowały umowy o pracę, zlecenia, o świadczenie usług i uaktywniające (z nianiami) – zawierane drogą elektroniczną, poprzez specjalny system teleinformatyczny. Jakie będą warunki zawarcia, rozwiązania i zmiany takiej umowy oraz ogólne zasady funkcjonowania systemu?

Zmiany w kodeksie pracy 2022. Kiedy wdrożenie dyrektywy work-life balance w Polsce?

Kodeks pracy w najbliższym czasie czeka szereg nowelizacji. Rząd pracuje nad projektem ustawy, który będzie przystosowywał kodeks pracy do rozwiązań unijnych przewidzianych w dyrektywie work-life balance. Termin implementacji został wyznaczony na 2 sierpnia 2022 r. Sprawdzamy, jak toczą się prace nad wdrożeniem dyrektywy.

Upadłość pracodawcy – co musi wiedzieć pracownik. Zaległe wynagrodzenie, FGŚP, wypowiedzenie umowy o pracę

W przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, pracownicy stają się jego wierzycielami. Są zaspokajani w pierwszej kolejności z masy upadłości, szczególnie w zakresie zaległych pensji. Nie muszą zgłaszać swoich roszczeń syndykowi. Należności wynikające ze stosunku pracy są umieszczane na liście wierzytelności z urzędu. Sąd upadłościowy uznaje je m.in. na podstawie listy płac i obecności. Jednak pracownik może nie mieć pewności, czy dokumenty były prowadzone w prawidłowy sposób i czy sąd w ogóle nimi dysponuje. W celu weryfikacji, czy upadły ujął wierzytelności w prawidłowej wysokości, zatrudniony ma prawo sam wystąpić z roszczeniem. Jeśli pracodawca jest niewypłacalny, to należność zostanie uregulowana ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W określonych przypadkach pracownikowi przysługuje też odszkodowanie oraz odprawa.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy 2022. Dwa nowe urlopy, ułatwienia dla rodziców, umowa na czas określony i okres próbny

– Nowelizacja Kodeksu pracy będzie oznaczać dla pracodawców małą rewolucję. Firmy będą musiały się zastanowić nad nową organizacją pracy, ponieważ pracownikom zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia (np. dwa nowe rodzaje urlopów: urlop opiekuńczy i urlop z tytułu siły wyższej). Problem może się pojawić w dużych zakładach pracy, które muszą organizować pracę na wiele miesięcy z góry – mówi dr Katarzyna Kalata, wykładowczyni Wyższej Szkoły Bankowej w Łodzi. Jak ocenia, planowane zmiany, które muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku sierpnia 2022 r., są jednak korzystne dla wszystkich pracowników, zwłaszcza tych, którzy mają dzieci.

Wnioski o niepobieranie zaliczek na PIT od wynagrodzeń pracowników - od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. pracujący np. na umowach o pracę będą mogli złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie z 11 lipca 2022 r. Obecnie taką możliwość mają tylko zleceniobiorcy.

Kiedy kobieta w ciąży może rozwiązać umowę o pracę?

Kobieta w ciąży może wypowiedzieć lub rozwiązać swoją umowę o pracę.

Zmiany dla rodziców na rynku pracy i osób bezrobotnych

Ważne zmiany w działaniach urzędów pracy zakłada projekt ustawy o aktywności zawodowej. Jakie rozwiązania przewidziano dla osób bezrobotnych? Co z rodzicami powracającymi na rynek pracy?

Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.

Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Wygaśnięcie umowy o pracę

Są sytuacje, w których dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę. Co kryje się pod tym pojęciem? Kiedy może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę? Sprawdź co mówią na ten temat przepisy Kodeksu pracy.

Czy rezerwista może nabyć status osoby bezrobotnej lub go zachować?

Czy bezrobotny wstępujący w szeregi rezerwistów może nabyć status osoby bezrobotnej albo go zachować? Sprawdź czy ewentualna wypłata uposażenia za ćwiczenia spowoduje zawieszenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Roczny limit godzin nadliczbowych - zmiana umową o pracę?

Roczny limit godzin nadliczbowych - czy możliwa jest zmiana na wyższy umową o pracę? Czy Kodeks pracy na to zezwala?

Zmiany w Kodeksie pracy 2022 r. już niedługo

Polska już niedługo musi wdrożyć dwie dyrektywy. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską. Przypomnieć należy, że oba dokumenty muszą zostać wdrożone odpowiednio do 1 i 2 sierpnia 2022 r.

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy 2022 r.

Wielkie zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Urlop opiekuńczy na nowych zasadach i zmiany w umowach o pracę na okres próbny to tylko niektóre z nich. Sprawdź co się zmieni!

Działalność gospodarcza i umowa o pracę a ZUS

Działalność gospodarcza i umowa o pracę - jak opłaca się składki ZUS i składkę zdrowotną?

Okres wypowiedzenia – Kodeks pracy

Okres wypowiedzenia – czym jest? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Czy okres wypowiedzenia dla każdego rodzaju umowy o pracę jest tożsamy? Od czego zależy jego długość? Kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS 2022

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS w 2022 roku - oto przykłady podane przez ZUS oraz poradniki dotyczące zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Co w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy prowadzenia działalności gospodarczej?

Umowa o pracę z Ukraińcem - w jakim języku?

Umowa o pracę z Ukraińcem - czy musi być napisana w języku ukraińskim? Na to pytanie odpowiada Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Zmiana czasu trwania umowy o pracę aneksem

Aneks do umowy o pracę – czym jest? Czy można nim zmienić czas trwania umowy o pracę? W jakich przypadkach pracodawca może zastosować aneks do umowy o pracę?

Umowa zlecenia a urlop

Umowa zlecenia a urlop – czy zleceniobiorcy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Czym różni się w praktyce umowa zlecenia od umowy o pracę? Czy wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia uprawnia do urlopu?

Praca zdalna – czym jest, obowiązki pracownika i pracodawcy

Od marca 2020 roku jednym z rozwiązań mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19 jest umożliwienie pracownikom pracy zdalnej. Sytuacja spowodowała, że jest to coraz popularniej stosowane rozwiązanie i występuje już praktyczne w każdym biurze. Regularnie pojawiają się również postulaty by ją wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy. Czym właściwie jest praca zdalna i co każdy pracodawca powinien o tym rozwiązaniu wiedzieć?

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r, jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych. Ile wynosi to świadczenie i kto może je otrzymać?

Umowa cywilnoprawna (świadczenie usług) a umowa o pracę - podobieństwa i różnice

Samozatrudnieni, czyli prowadzący indywidualną działalność gospodarczą podejmują współpracę z innymi podmiotami gospodarczymi (B2B) na podstawie umów cywilnoprawnych (dot. świadczenia usług), które mogą być podobne do umowy o pracę. Zdaniem Sądu Najwyższego świadczenie usług tylko dla jednego pomiotu nie wyklucza prowadzenia działalności gospodarczej. Jak napisać umowę między jednoosobowym przedsiębiorcą a inną firmą, by taki kontrakt B2B nie mógł być uznany przez urząd skarbowy lub ZUS za umowę o pracę? Wyjaśnia Bartłomiej Niezabitowski, radca prawny.

Miejsce świadczenia pracy zdalnej. Praca zdalna w kurorcie?

Aktualnie obserwujemy tendencję do rozszerzania swobody pracowników w zakresie wyboru miejsca wykonywania obowiązków, a także uelastyczniania warunków pracy. W praktyce pozwala to na swobodniejsze łączenie obowiązków zawodowych z czasem wolnym. Nie zawsze jednak to pracownik preferuje działania zdalne – niekiedy taką formę pracy sugeruje pracodawca. Jak wygląda obecna sytuacja prawna, na ile jest precyzyjna? Pandemia pokazała, że praca niekoniecznie musi wiązać się ze stereotypową wizją siedzenia ośmiu godzin w biurze, pod krawatem – opowiada Izabela Synowiec z LeasingTeam Professional – wielu ludzi skorzystało na nowych, wymuszonych warunkach życia zawodowego i nie wyobraża sobie powrotu do pracy stacjonarnej na stałe. Na szczęście propozycje zmian w przepisach mogą przynieść korzyść pracownikom i firmom.

Dwie umowy o pracę jednego pracownika - rozliczenie PIT w 2022 roku

Jak rozliczyć podatek PIT pracownika, który jest równocześnie zatrudniony u dwóch różnych pracodawców (całość lub część etatu) w 2022 roku. Ministerstwo Finansów wskazuje o czym trzeba pamiętać, by prawidłowo rozliczyć PIT w takim przypadku, by podatnik nie stracił na nowych przepisach podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

Umowa o pracę łączona z umową zlecenia – rozliczenie PIT w 2022 roku

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień jak prawidłowo rozliczyć pracownika, który oprócz umowy o pracę ma dodatkowe źródło dochodów z umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Resort finansów podkreśla, że Polski Ład jest korzystny dla większości pracowników, którzy otrzymują miesięczne wynagrodzenie do ok. 5,7 tys. zł brutto. Dla dużej grupy podatników, którzy zarabiają miesięcznie do ok. 11,1 tys. zł brutto, powinien pozostać neutralny. Natomiast trzeba wiedzieć jakie przepisy wziąć pod uwagę w ramach podatkowego Polskiego Ładu, kiedy ma się dochody nie tylko z umowy o pracę, ale także z umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Ile zarabiają programiści?

Ile zarabiają programiści w Polsce? Okazuje się, że najwyższe zarobki mają programiści Java - nawet 23,51 tys. zł netto (umowa B2B). W jakich miastach zarabia się najlepiej?

Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja

Umowa o pracę na zastępstwo. Z jakim dniem można rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo? Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika?

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP na mocy decyzji administracyjnej to propozycja projektu nowelizacji ustawy o PIP. Jaka jest ocena takiego rozwiązania?

Od ilu lat można pracować?

Od ilu lat można pracować w Polsce? Od kiedy można pracować na umowie o pracę, a od ilu lat można pracować na umowę zlecenie czy dzieło? Co na to prawo?

Polacy w pandemii wybierali umowę o pracę

Polacy w czasie pandemii zmieniali formę zatrudnienia na umowę o pracę. Jakie są plusy umowy o pracę?

Umowa o pracę czy kontrakt - jaki jest wybór Polaków?

Umowa o pracę czy kontrakt - którą formę zatrudnienia wybierają Polacy? Oto wyniki raportu „People at Work 2021: A Global Workforce view”.

PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną?

Czy PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną? Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o inspekcji pracy.

Limit umów na czas określony

Limit umów na czas określony wynosi 33 miesiące lub 3 umowy. Jakie są wyjątki od tej zasady?

Własna firma i umowa o pracę - ZUS i podatek

Własna firma i umowa o pracę - czy trzeba podwójnie płacić składki ZUS? Co z podatkiem dochodowym? Czy trzeba poinformować pracodawcę o założeniu firmy?

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

Praca na morzu - zmiany od września 2021 r.

Praca na morzu - jakie zmiany od września 2021 r. przewiduje nowelizacja ustawy?

Rozszerzenie definicji pracownika - opinia

Definicja pracownika ma być rozszerzona o osoby zatrudnione na podstawie innych umów niż umowa o pracę. Jaka jest opinia Konfederacji Lewiatan?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę?

Dlaczego pracodawca nie chce dać umowy o pracę albo umowy na czas nieokreślony? Jaki ma cel?

Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość wynagrodzenia netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne od 2022 r.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

Praca zdalna po pandemii - konieczna weryfikacja umów

Praca zdalna po pandemii zostanie. Będzie bardzo często stosowana. Wiąże się z tym konieczność weryfikacji warunków umów o pracę.

REKLAMA