Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa przewozu. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa przewozu.
Aktualizacja: 14.10.2014
Przewóz osób jest, co do zasady, zarobkową działalnością gospodarczą. Wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień, tj. licencji oraz prawa jazdy. Czy aplikacja - UBER, funkcjonująca z powodzeniem w USA - przyjmie się także w Warszawie? »
Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dzieci?
Aktualizacja: 24.06.2014
Sprawdzenie stanu technicznego autokaru lub autobusu przed wyjazdem dzieci na wakacje jest zadaniem ułatwionym dzięki nowej e-usłudze – Bezpieczny autobus. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych gwarantuje szybki i bezpłatny dostęp do informacji o stanie technicznym autokaru lub autobusu. »
Odszkodowanie za opóźnienie pociągu spowodowane siłą wyższą
Aktualizacja: 09.10.2013
Śnieżyca czy huragan nie mogą wyłączyć odpowiedzialności przewoźnika za opóźnienie pociągu. Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, że pasażerowie, których pociąg spóźnia się z powodu działania siły wyższej, mają prawo do odszkodowania w postaci częściowego zwrotu pieniędzy za bilet. Jeśli opóźnienie przekracza godzinę, pasażerowi należy się 25 proc. ceny, w przypadku ponad 120-minutowego opóźnienia – 50 proc. ceny biletu. »
Aktualizacja: 18.10.2011
W umowie Przewoźnik zobowiązuje się za wynagrodzenie, do przewozu towarów Nadawcy. Towary powinny zostać określone w załącznikach do umowy. Pobierz bezpłatny wzór umowy przewozu. »
Aktualizacja: 13.10.2011
Przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Pobierz bezpłatny wzór umowy. »
Do Polski trafia coraz więcej podróbek towarów luksusowych
Aktualizacja: 21.03.2011
Wartość podrobionych towarów, które co roku zatrzymuje Służba Celna, szacuje się na setki milionów złotych. Wzrasta import podróbek towarów luksusowych do Polski »
Aktualizacja: 14.12.2011
W ramach umowy przewozu przewoźnik zobowiązuje się przewieźć, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, osoby lub rzeczy. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Dokument ten wystawiany jest w związku z przyjęciem towaru przez przewoźnika. Zawiera dokładny spis inwentarza przesyłanego przy pomocy transportu lądowego, wodnego i powietrznego. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Na podstawie umowy przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. »
Kto odpowiada za bagaż zniszczony w czasie podróży?
Aktualizacja: 25.07.2012
Za rzeczy, które podróżny przewozi ze sobą pod własnym nadzorem, przewoźnik ponosi odpowiedzialność tylko, o ile szkoda powstała z jego winy. Pamiętaj zawsze o tym, by udokumentować fakt zniszczenia bagażu. »
Usługa pocztowa, czy usługa przewozu - jakie to ma znaczenie?
Aktualizacja: 28.09.2010
Firmy kurierskie w zależności od rodzaju przesyłki mogą wykonywać usługę pocztową lub też usługę przewozu. Ma to znaczenia, zwłaszcza ze względu na zakres odpowiedzialności wobec klienta. »
Jazda autobusem bez dokumentu uprawniającego do ulgi
Aktualizacja: 01.09.2011
Od jazdy bez biletu należy odróżnić sytuację kiedy pasażer nie posiada przy sobie dokumentu potwierdzającego prawo ulgi. W tej drugiej sytuacji można uniknąć konieczności płacenia mandatu. »
Czy biuro podróży odpowiada za przewoźnika
Aktualizacja: 10.02.2011
Nabywając wycieczkę po Hiszpanii, kupiłem jednocześnie w biurze podróży bilet lotniczy na samolot do Madrytu. Niestety rejs został odwołany, przez co musiałem skorzystać z innych linii lotniczych. W biurze powiedziano mi, że odszkodowania mogę domagać się tylko od przewoźnika. Czy to prawda? »
Niedozwolone klauzule w regulaminie przewoźnika
Aktualizacja: 17.10.2011
Umową w przypadku umowy przewozu jest bilet zakupiony na daną trasę. W nim nie ma miejsca na zamieszczenie postanowień dotyczących warunków przewozu. Dlatego należy odnieść się do regulaminu przedsiębiorcy, który powinien być umieszczony w ogólnie dostępnym miejscu, aby każdy pasażer przed odbyciem podróży mógł się z nimi zapoznać. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie