Jazda autobusem bez dokumentu uprawniającego do ulgi
REKLAMA
REKLAMA
Pasażerowie korzystający z autobusów komunikacji miejskiej, uprawnieni do ulgowych biletów, są co do zasady obowiązani do legitymowania się dokumentami uprawniającymi do zniżek. Zgodnie z prawem, przejazd autobusem jest umową przewozu.
REKLAMA
Zgodnie z art. 16 Prawa przewozowego umowa taka jest zawierana poprzez nabycie biletu na przejazd, spełnienie innych warunków dostępu do środka transportu lub też przez samo zajęcia miejsca w środku transportowym. Wsiadając do autobusu komunikacji miejskiej oraz kasując bilet zawieramy więc umowę przewozu.
Oznacza to, że jako strona umowy bierzemy na siebie także konkretne obowiązki. Jednym z nich jest wymóg posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z ulg albo bezpłatnego przejazdu.
Zobacz również serwis: Umowy dotyczące usług
Gapiostwo może nas słono kosztować. Jak stanowi art. 33a Prawa przewozowego w razie stwierdzenia braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu, przewoźnik pobiera właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową albo wystawia wezwanie do zapłaty (czyli mandat).
Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ulgi albo bezpłatnego przejazdu będzie przykładowo legitymacja szkolna lub studencka.
W celu realizacji swoich uprawnień przewoźnik i osoby przez niego upoważnione mogą kontrolować dokumenty pasażerów uprawniające do ulgi. Jeżeli zatem nie posiadasz takich dokumentów przy sobie, wtedy też narażasz się na konieczność zapłaty nie tylko ceny biletu, ale również opłaty dodatkowej (kary).
Zobacz również serwis: Prawa konsumenta
Jak uniknąć kary
Od sytuacji, kiedy pasażer jedzie na gapę należy odróżnić tę, gdy pasażer ma prawo do korzystania z ulgowego biletu, takowy bilet zakupił, ale nie posiada przy sobie dokumentów potwierdzających prawo do ulgi.
Wtedy też przewoźnik jest uprawniony do wypisania mandatu, jednak w odróżnieniu od kary dla gapowiczów, roszczenie to może być umorzone. Zgodnie bowiem z art. 33a opłata dodatkowa ulega zwrotowi, a jeżeli nie została jeszcze opłacona – ulega umorzeniu, w sytuacji gdy podróżny nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu udokumentuje uprawnienia do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu.
POBIERZ: Wzór umowy przewozu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat