REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do Polski trafia coraz więcej podróbek towarów luksusowych

Portal  Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Do Polski trafia coraz więcej podróbek towarów luksusowych.
Do Polski trafia coraz więcej podróbek towarów luksusowych.

REKLAMA

REKLAMA

Wartość podrobionych towarów, które co roku zatrzymuje Służba Celna, szacuje się na setki milionów złotych. Wzrasta import podróbek towarów luksusowych do Polski

Służba Celna co roku zatrzymuje coraz więcej podrobionych towarów, które mają trafić na unijny rynek. Wzrasta import podróbek towarów luksusowych do Polski.

REKLAMA

REKLAMA

24 lutego br. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie podsumowujące działania polskich służb celnych w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. W tym miejscu należy przypomnieć, że służby celne mają możliwość – zgodnie z przepisami rozporządzenia 1383/03 – dokonać zatrzymania towarów importowanych na unijny obszar celny w związku z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej, takich jak np. znaki towarowe.

Z analizy statystyk przedstawionych przez Ministerstwo wynika, że po 2009 roku, kiedy ilość zatrzymanych towarów znacznie spadła – co wiązane było ze światowym kryzysem – w 2010 roku liczba ta znacznie wzrosła, dorównując niemalże wynikom z 2008 roku. Należy sądzić, że taki wzrost ma związek z dwoma czynnikami, tj. ze zwiększeniem importu tzw. podróbek i wzmożeniem aktywności służb celnych.

Zobacz: Jak wypełni deklarację INTRASTAT

Porównując dane dotyczące ilości zatrzymań, tj. spraw, w których funkcjonariusze celni podjęli działania w związku z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej, odnotowano kontynuację tendencji wzrostowych z lat poprzednich. W 2008 roku liczba zatrzymań wyniosła 1870, w roku 2009 – 3272, a w 2010 roku – 3557.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Sprowadzanie towarów zza granicy

Z danych przekazanych przez Ministerstwo wynika, że w 2010 roku znacznie wzrosła wartość zatrzymanych towarów. Szacuje się ją na 460 mln złotych (115 mln euro). Wzrost tej wartości w stosunku do 2009 roku wynika między innymi z tego, że coraz częściej importuje się do Polski podróbki towarów luksusowych, takich jak zegarki, biżuteria czy galanteria. Choć towarami, których zatrzymano najwięcej, niezmiennie są papierosy.

Powyższe dane dowodzą, że złożenie wniosku o podjęcie działań przez służby celne, czyli tzw. założenie ochrony celnej, jest efektywnym narzędziem w walce z piractwem.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Ewa Górnisiewicz, Zespół Własności Intelektualnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł"

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

REKLAMA

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

REKLAMA