REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dzieci?

Aleksandra Pajewska
Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dzieci?/ Fot. Ferrari autobus
Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dzieci?/ Fot. Ferrari autobus

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdzenie stanu technicznego autokaru lub autobusu przed wyjazdem dzieci na wakacje jest zadaniem ułatwionym dzięki nowej e-usłudze – Bezpieczny autobus. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych gwarantuje szybki i bezpłatny dostęp do informacji o stanie technicznym autokaru lub autobusu.

Bezpieczny autobus to e-usługa, która zaczęła funkcjonować na mocy ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 529 2014.05.10) z dniem 23 czerwca 2014 roku.

REKLAMA

Poznaj witrynę Bezpieczny Autobus.gov.pl Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów

Serwis internetowy umożliwia uzyskanie informacji o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż (np. wyjazd dzieci na kolonie) lub którym codziennie jeździmy do pracy czy szkoły. Ma więc pozwolić na wstępną kontrolę stanu technicznego autokaru. Autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym.

Wato podkreślić, że usługa nie ma na celu zastąpienia kontroli przeprowadzanych przez Policję czy Inspekcję Transportu Drogowego.

Jak sprawdzić autokar? - informacje

Informacje będą dostępne online po podaniu jedynie numeru rejestracyjnego pojazdu. Niewymagane jest więc składanie formalnych wniosków i oczekiwanie na ich rozpatrzenie. Dzięki witrynie dostępne są informacje w zakresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC,
  • posiadania ważnego obowiązkowego badania technicznego,
  • danych technicznych, dotyczących m.in.: liczby miejsc czy masy pojazdu,
  • komunikatu, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Wszelkie informacje dostępne za pośrednictwem Bezpiecznego autobusu są wiarygodne i rzetelne. Pochodzą z państwowego rejestru, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Zadaj pytanie na FORUM

Usługa Bezpieczny autobus

Bezpieczny autobus kierowany jest głównie do:

  • samych pasażerów, podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób,
  • przewoźników autobusowych.

Każda ze wskazanych grup osób kieruje się innymi celami. Pierwsza chce bowiem zyskać rzetelne informacje o pojeździe, którym się porusza, druga natomiast ma na celu uwiarygodnienie swojej oferty usługowej.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Bezpieczny autobus a bezpieczeństwo

Resort spraw wewnętrznych liczy, że uruchomienie usługi w pozytywny sposób przełoży się na standardy bezpieczeństwa w branży przewozu osób. W oczywisty sposób przyczyni się także do eliminacji z rynku nieuczciwych firm i przewoźników, którzy oferują usługi świadczone autobusami o nieważnym przeglądzie technicznym lub ubezpieczeniu OC. Uruchomienie usługi w okresie przedwakacyjnym jest szczególnie ważne i korzystne dla rodziców, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie, obozy i inne wyjazdy autokarowe.

Usługa Bezpieczny autobus to drugi, obok Historii pojazdu, element projektu CEPIK 2.0. Koszt budowy i uruchomienia e-usługi to 360 tys. zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 529 2014.05.10).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA