REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

List przewozowy

main image
Dokument ten wystawiany jest w związku z przyjęciem towaru przez przewoźnika. Zawiera dokładny spis inwentarza przesyłanego przy pomocy transportu lądowego, wodnego i powietrznego.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Sposób wystawienia

List przewozowy jest zazwyczaj sporządzany wspólnie przez nadawcę przesyłki i przewoźnika. Przewoźnik potwierdza na liście fakt przyjęcia przesyłki do transportu, a następnie wydaje nadawcy towaru kopię tego listu.

List przewozowy jest z reguły sporządzany w czterech egzemplarzach. Oryginał dla przewoźnika wydawany jest następnie odbiorcy. Grzbiet dla przewoźnika pozostaje w miejscu nadania a ceduła służy do pokwitowania odbioru. Wtórnik jest kopią przeznaczoną dla nadawcy przesyłki.

Treść

W liście przewozowym zamieszcza się zwykle nazwę i adres nadawcy, miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy, numery referencyjne odbiorcy i dostawcy (np. numer zamówienia czy kod kontraktu), określenie rzeczy, masy, liczby sztuk, sposobu opakowania itd.

List zawiera również cenę jednostkową towaru oraz inne wskazania i oświadczenia wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń. List przewozowy może być potwierdzony certyfikatem zgodności wystawionym przez wewnętrzną lub zewnętrzną jednostkę sprawdzającą.

Dowód zawarcia umowy

List przewozowy jest nie tylko dokumentem dostarczającym przewoźnikowi niezbędnych danych i informacji o przesyłce oraz jej miejscu przeznaczenia i odbiorcy. Służy również jako dowód zawarcia umowy przewozu. Porównując informacje zawarte w liście przewozowym z faktycznym wynikiem wykonania umowy przewozu można dochodzić reklamacji.

Cechy szczególne listu przewozowego

Inaczej niż konosament, list przewozowy nie stanowi papieru wartościowego, nie jest zatem przedmiotem obrotu. Co istotne, list przewozowy musi towarzyszyć przesyłce towarowej w trakcie przewozu. Przez to jest on narażony na ryzyko zniszczenia lub zagubienia. List przewozowy stanowi niejednokrotnie podstawę dla służb celnych do kontroli i pobierania opłat od wartości przewożonego towaru.

Zobacz serwis: Jak sporządzić reklamację?

Podstawa prawna:

Ustawa Prawo przewozowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA