Kategorie

Dlaczego okradasz sam siebie, godząc się na zbyt niskie odszkodowanie?

Artur Klimkiewicz
Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków
Wysokość odszkodowania/ Fot. Shutterstock
Wysokość odszkodowania/ Fot. Shutterstock
Zakłady ubezpieczeń, zapewne kierując się chęcią osiągnięcia jak największego zysku, zdecydowanie zbyt często wypłacają uprawnionym zaniżone odszkodowania, również w przypadku tzw. szkód na osobie. Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymane pieniądze w żaden sposób nie rekompensują straty, jaka spotkała poszkodowanego?

Ogólnie rzecz ujmując, szkodę na osobie daje się sprowadzić do bólu fizycznego, powstałego na skutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, lub też do ujemnych przeżyć psychicznych, takich jak np. rozpacz, smutek czy niepewność co do dalszego losu.

Szkoda tego rodzaju może też pośrednio odbić się na majątku, np. w postaci zwiększonych wydatków na leczenie poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym oraz niemożności podjęcia pracy w następstwie urazów, a tym samym osiągania przychodów przez poszkodowanego.

Kwoty przyznawane uprawnionym niejednokrotnie w żadnej mierze nie odzwierciedlają faktycznych rozmiarów doznanego uszczerbku fizycznego bądź psychicznego, a niekiedy są wręcz rażąco niskie. Tymczasem nie tylko z przepisów, ale również z elementarnych zasad sprawiedliwości wynika, że szkoda powinna być w pełni naprawiona, czyli usunięta lub wynagrodzona w określony a zarazem godziwy i satysfakcjonujący sposób. Oznacza to między innymi konieczność przyznania uprawnionemu odpowiednio wysokiego odszkodowania czy zadośćuczynienia.

Polecamy: Split payment - podzielona płatność

Warto walczyć, jest o co!

Każda sytuacja jest inna i unikalna, tak właśnie powinna być oceniana przez ubezpieczyciela, czy w późniejszym etapie – przez sąd. W zależności od postaci i rozmiarów szkody możliwe jest dochodzenie nie tylko odszkodowania, ale i zadośćuczynienia, a niekiedy nawet renty. Istotne jest to, aby przyznawane kwoty były odpowiednie do poniesionej straty. Oto kilka, przemawiających do wyobraźni przykładów spraw z udziałem Radcy prawnego, reprezentującego poszkodowanych. Co istotne, spraw niewątpliwie zakończonych spektakularnym sukcesem:

Ubezpieczyciel, za śmierć dzieci i rodzeństwa w wypadku komunikacyjnym, gotów był wypłacić jedynie 30.000 zł. Profesjonalny pełnomocnik, po skierowaniu sprawy do sądu, uzyskał dla uprawnionych rekordowo wysoką wypłatę: aż 2.200.000 zł.

Sąd przyznał konkubinie 260.000 zł za śmierć konkubenta. Wcześniej ubezpieczyciel proponował wypłatę w wysokości 20.000 zł.

Powody zbyt niskich wypłat

Na rynku działa wiele firm odszkodowawczych, obiecujących szybkie załatwienie sprawy przy jednoczesnym osiągnięciu wysokich korzyści. Niestety, rzeczywistość wygląda zdecydowanie inaczej. Dlaczego? Podstawowym błędem osób poszkodowanych jest powierzanie swoich spraw nieprofesjonalnym firmom odszkodowawczym. Większość z tych przedsiębiorstw nie ma bowiem prawa reprezentować poszkodowanych przed sądami. Świadczyć taką usługę może jedynie profesjonalny pełnomocnik, jakim jest radca prawny. Ponadto, osoby pracujące w pseudo kancelariach nie mają ani specjalistycznej wiedzy, ani wielokrotnie doświadczenia w prowadzeniu tego typu spraw. Naganny etycznie jest fakt, iż firmy te lub osoby fizyczne chcą jak najszybciej, ze stratą dla poszkodowanej osoby i jej rodziny, zakończyć sprawę i zawierają ugodę. Umowy takie polegają na zrzeczeniu się przez poszkodowanego większej części lub niemal całości przysługującego mu odszkodowania, renty, czy zadośćuczynienia. Ugoda zawsze uniemożliwia założenie i zbadanie sprawy przez niezawisły sąd – twierdzi mec. Artur Klimkiewicz, radca prawny, specjalizujący się w sprawach odszkodowawczych.

Co można zrobić?

Zasady dotyczące obowiązku naprawienia szkody sformułowano w art.415 Kodeksu cywilnego: „Kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia” Powyższe reguły zostały uszczegółowione w innych przepisach, o zdecydowanie ochronnym charakterze. Poprzez wyraźne określenie zakresu i sposobu kompensacji, dają one możliwość zapewnienia skutecznej i pełnej ochrony. W przepisach dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej ustawodawca posłużył się rozmaitymi sformułowaniami, takimi jak np. uszkodzenie ciała, wywołanie rozstroju zdrowia, zwiększenie potrzeb poszkodowanego, czy zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość.

Nie wszyscy muszą znać powoływane sformułowania, czy też je dokładnie rozumieć i tym samym bezbłędnie interpretować. Oczywiście nieznajomość prawa szkodzi, jednak zakładanie z góry w obecnych czasach, w natłoku informacji, że znamy się na wszystkim, może być dla nas ryzykowne lub wręcz niebezpieczne. Sam fakt wystąpienia szkody rodzi konieczność poczynienia dalszych, niejednokrotnie drobiazgowych ustaleń, determinujących zakres i wysokość ostatecznej kwoty odszkodowania. W szczególności istnienie związku przyczynowego zachodzącego między zachowaniem się poszkodowanego a szkodą, czy też ewentualne przyczynienie się poszkodowanego do jej powstania nie pozostają bez wpływu na sytuację prawną uprawnionego.

Poniesioną szkodę należy więc prawidłowo, starannie udowodnić, aby kwota odszkodowania odpowiadała realnej krzywdzie. Równie istotną kwestią jest wystąpienie ze wszystkimi roszczeniami i dowodami na ich poparcie już przy składaniu pozwu, co umyka niedoświadczonym prawnikom.

W pozwie obowiązuje tzw. Prekluzja dowodowa, czyli obowiązek powoływania wszelkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie w pozwie. Sąd może później ich nie dopuścić. Ponadto, w późniejszym etapie postępowania nie jest dopuszczalne składanie pism procesowych bez zgody Sądu, więc tracimy możliwość udowodnienia tego, czego nie udowodniono w pozwie. Najprościej ujmując - to, co jest w danym momencie możliwe do sprecyzowania, powinno być zawarte w pozwie.

Poszkodowany, który zaznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wypadku, nie będzie miał możliwości dochodzenia renty odszkodowawczej w toku rozprawy sądowej, jeśli prawnik nie wystąpi z takim roszczeniem na etapie składania pozwu bądź nie poprze go stosownymi dowodami – jest to wbrew pozorom częsty błąd niedoświadczonych prawników

O ile szkodę możemy zgłosić sami, o tyle w razie ewentualnych komplikacji, czy sporu z ubezpieczycielem, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, radcy prawnego lub adwokata. Sztuka stosowania prawa to nie tylko jego gruntowna znajomość, ale też w dużej mierze sztuka skutecznej argumentacji i przekonania do swoich racji. Radca prawny lub adwokat zdecydowanie zwiększa szanse na pozytywne zakończenie sprawy i uzyskanie wyższego odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty.

Podpisując umowę z firmą odszkodowawczą, zamiast z radcą prawnym, klient nie ma żadnej gwarancji, że jego sprawa będzie należycie prowadzona. Nie ma wówczas nadzoru ani izby, ani rzecznika dyscyplinarnego. Poszkodowany nie wie, czy ktoś go będzie reprezentował w sądzie albo czy pomoże mu w przygotowaniach do sprawy i czy dana osoba posiada wiedzę fachową. Radca musi skończyć pięcioletnie studia prawnicze, zdać egzaminy wstępne na aplikację radcowską, odbyć kilkuletnią aplikację, a w końcu zdać egzaminy końcowe. Dobrze też, żeby miał praktykę konkretnie w prowadzeniu spraw odszkodowawczych w sądach wyższych instancji – apelacyjnych i SN. Co więcej, radca prawny ma obowiązek posiadania ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, które zabezpiecza klienta przed skutkami wykonania usługi z nienależytą starannością i daje bardzo duże możliwości rekompensaty.

Iustitia est constans et perpetua voluntas ius suum cuique tribuendi – sprawiedliwość jest stałą i trwałą wolą oddania każdemu, co mu się należy. Powyższe stwierdzenie powinno zawsze pozostawać aktualne.

Bibliografia:

1. Gniewek A, Kodeks cywilny. Komentarz, Wydawnictwo C.H. Beck 2011, s.707-712, 807-824.

2. Kuryłowicz M, Słownik terminów, zwrotów i sentencji prawniczych łacińskich oraz pochodzenia łacińskiego, Zakamycze 2001, s. 110

3. https://wieksze-odszkodowanie.pl/radca-spraw-odszkodowan-taki-zawod-ogole-istnieje-wywiad-mec-arturem-klimkiewiczem/

4. https://wieksze-odszkodowanie.pl/artur-klimkiewicz-wazna-zdolnosc-racjonalnego-myslenia/

Polecamy serwis: Odszkodowania

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.