| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Rzecznik radzi: jak zmienić otwarty fundusz emerytalny?

Rzecznik radzi: jak zmienić otwarty fundusz emerytalny?

Przynależność do otwartego funduszu emerytalna jest obowiązkowa w nowym systemie emerytalnym. Wybór funduszu nie jest ostateczny, a ubezpieczony zawsze może zmienić OFE. Przeczytaj jak to zrobić.

5. Po wypełnieniu deklaracji powinniśmy otrzymać jako potwierdzenie jej kopię. Akwizytor jest zobowiązany nam ją wręczyć tuż po podpisaniu. Jest ona wyłącznie dla nas. Stanowi ona dla nas dowód wypełnienia deklaracji, dlatego powinniśmy ją starannie przechowywać. Niedopuszczalne jest, aby akwizytor zabrał nam kopie deklaracji przystąpienia do starego lub nowego funduszu. Akwizytor powinien posiadać deklarację przystąpienia do nowego funduszu (kopia zostaje u nas) oraz ewentualnie jeden egzemplarz oświadczenia rezygnacji z członkostwa w starym funduszu, jeżeli zobowiązał się do przekazania go staremu funduszowi.

Przejście po dwóch latach

6. Jeżeli zmiana członkostwa funduszu nastąpiła w okresie:

  • krótszym niż dwuletni, wówczas stary fundusz zwróci się do nas o wpłacenie na wskazane konto opłaty karnej (160 zł jeżeli członkostwo trwało krócej niż 1 rok oraz 80 zł, jeżeli członkostwo w dotychczasowym funduszu trwało dłużej niż 1 rok i krócej niż 2 lata). Jeżeli w przeciągu 14 dni nie uiścimy tej opłaty, wówczas nie dojdzie do transferu (zmiany funduszu) i w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych pozostaniemy jako członek starego funduszu.
  • dłuższym niż dwuletni, wówczas stary fundusz emerytalny ma obowiązek umieścić nas na liście transferowej przesyłanej do Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych

Zobacz: Obowiązki członka OFE

7. Po dokonaniu wpisu w Centralnym Rejestrze otwarty fundusz emerytalny wysyła potwierdzenie, że zostaliśmy przyjęci w poczet członków tego funduszu i przelano środki zgromadzone na koncie w starym funduszu do nowego. Transfery pomiędzy funduszami są dokonywane raz na kwartał.

Ponieważ anulowanie procesu transferu jest niezwykle trudne i wymaga udowodnienia, że zostało się wprowadzonym w błąd, dlatego zaleca się roztropne podejmowanie decyzji o zmianie funduszu. Przypominamy, że może się to wiązać z utratą korzyści związanych z programem lojalnościowym (im dłużej jesteśmy w funduszu tym mniejszą ponosimy opłatę od składki). Pamiętajmy jednak, że w grze o emeryturę głównie liczą się przyszłe wyniki inwestycyjne. Dlatego jeżeli uznamy, że nasz dotychczasowy fundusz zarabia zdecydowanie mniej aniżeli inne, odłóżmy na bok sentymenty i zastanówmy się czy zmiana funduszu po odjęciu potencjalnych kosztów i utraconych korzyści nie byłaby dla nas korzystniejsza.

Należy pamiętać, że członek otwartego funduszu emerytalnego jest zobowiązany do informowania funduszu o wszelkich zmianach w imieniu, nazwisku, miejscu zamieszkania lub stanie cywilnym. Służą do tego specjalne druki udostępniane przez fundusze.

UWAGA Przy zmianie funduszu trzeba wyjątkowo uważać na nierzetelne działania ze strony akwizytorów.

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyszli emeryci mogą zmieniać otwarte fundusze emerytalne.
Przyszli emeryci mogą zmieniać otwarte fundusze emerytalne.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »