REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?
WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

Gdy nadzieja zmienia się w rozczarowanie

Wiele osób może być zawiedzionych takim obrotem sytuacji. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej zapewniano nas, że WIRON wniesie znaczącą zmianę, gdyż dzięki niemu Polacy będą płacić niższe raty kredytów. Przypomnijmy, że WIRON nie tylko nie zmniejszy wysokości rat do ich poziomu sprzed wzrostu poziomu inflacji, ale sytuacja może się odwrócić i to WIBOR stanie się niższym indeksem. 

REKLAMA

Ponadto nowy wskaźnik jest tak samo zmienny, jedynie inaczej obliczany, bo na podstawie danych odnoszących się do transakcji z poprzedniego dnia roboczego. Nie eliminuje on zatem ryzyka ponownego wzrostu wysokości rat kredytowych. Pisaliśmy o tym szczegółowo w ostatnim artykule: “Kto skorzysta na przejściu na WIRON?”.

Co daje zmiana WIBOR na WIRON?

REKLAMA

Proces zamiany wskaźników ma zakończyć się 1 stycznia 2025 r. Główną różnicę, jaką wniesie stawka WIRON, jest jej bardziej miarodajny i wiarygodny sposób obliczania. Nie oznacza to jednak, że w sytuacji wysokiego poziomu inflacji raty kredytów nie poszybują w górę. W takim przypadku konsumenci będą mieli dużo mniejsze szanse na uzyskanie korzystnych wyroków w sporach z bankami. WIRON zabezpiecza zatem głównie interesy banków.

Kolejną zmianą będzie wysokość rat kredytowych. Gdy stopy procentowe idą do góry, WIRON jest niższy niż WIBOR. Natomiast po obniżce stóp procentowych wysokość nowego wskaźnika może być nawet nieznacznie wyższa od dotychczasowej stawki. W związku z powyższym dziś raty kredytu uwzględniającego stawkę WIRON będą nieco niższe, ale ta sytuacja może ulec zmianie.

Pamiętajmy także, że prawo unijne nakazuje wprowadzić w tego rodzaju okolicznościach tzw. spread korygujący. To korekta, której celem jest dopasowanie jednej stawki do drugiej, tak aby żadna ze stron nie odniosła straty. Ta zasada ekonomicznej równości upewnia nas w tym, że ostatecznie WIRON nie zmieni wiele i nie przyniesie kredytobiorcom niższych rat oraz ulgi w domowym budżecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WIBOR na świeczniku

Nic dziwnego, że po takim obrocie spraw coraz więcej osób zastanawia się nad złożeniem pozwu do sądu w sprawie kontrowersyjnego indeksu WIBOR. Sytuację podsycają ostatnie doniesienia. Spółka GPW Benchmark, która jest administratorem wskaźników referencyjnych, oficjalnie potwierdziła, że znalazła błędy w obliczeniu wskaźnika WIBOR. Do błędów doszło aż 53 razy i choć są to podobno pomyłki mikroskopijne, zwiększyły jedynie niepewność co do jego wiarygodności. Nie pomogła także informacja o niewpuszczeniu pracowników Najwyższej Izby Kontroli do siedziby GPW Benchmark w celu kontroli sposobu naliczania WIBOR przez banki.

Autopromocja
Pozywamy Banki www.pozywamybanki.pl
Pomagamy kredytobiorcom złotówkowym w usuwaniu wskaźnika WIBOR i niedozwolonych zapisów umowy kredytowej

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA