Kategorie

Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym a postępowanie o zatwierdzenie układu

Filip Kozik
Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.
Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego
Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym w postępowaniu o zatwierdzenie układu/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika inicjuje postępowanie o zatwierdzenie układu. O ile wybór nadzorcy układu nie jest skrępowany, o tyle konieczne jest, aby posiadał on licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Reklama

Postępowanie o zatwierdzenie układu jest jednym z czterech rodzajów postępowań, które reguluje ustawa Prawo restrukturyzacyjne (dalej PrRestr). Co do zasady, ma ono najmniej sformalizowany charakter, a organy państwowe są zaangażowane do minimum. Zgodnie z założeniem ustawodawcy ma ono umożliwiać zawarcie układu przez dłużnika z wierzycielami na skutek samodzielnego zbierania głosów wierzycieli. Rolą sądu pozostaje jedynie zatwierdzenie tegoż układu. Warunkiem umożliwiającym przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie jest suma wierzytelności spornych, która nie powinna przekraczać 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania.

Do czynności mających na celu restrukturyzację dłużnika zalicza się m.in. samodzielny wybór doradcy restrukturyzacyjnego, który docelowo ma pełnić funkcję nadzorcy układu. W dalszej kolejności należy wyznaczyć dzień układowy, a nadzorca układu sporządza plan restrukturyzacyjny i spis wierzytelności. Po przeprowadzeniu głosowania wśród wierzycieli kolejnym etapem jest złożenie wniosku do sądu o zatwierdzenie układu.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2019

Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika

Niemniej, tym co inicjuje postępowanie jest zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika. Umowa ta powinna stanowić o konieczności przygotowania propozycji układowych, przeprowadzeniu samodzielnego zbierania głosów, a także o złożeniu wniosku do sądu. Moment podpisania umowy przez obie strony oznacza rozpoczęcie pełnienia funkcji nadzorcy układu przez doradcę restrukturyzacyjnego. Przepisy nie wykluczają jednak możliwości ustalenia innego terminu pełnienia tejże funkcji. Podobnie jak dopuszczalne jest zawarcie umowy przedwstępnej lub pod warunkiem zawieszającym. O ile wybór nadzorcy układu nie jest skrępowany, o tyle konieczne jest, aby nadzorca układu posiadał licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Zadania nadzorcy układu sprowadzają się kolejno do:

 • sporządzenia spisu wierzytelności;
 • sporządzenia planu restrukturyzacyjnego;
 • informowania dłużnika o możliwości zawarcia układu pod kątem kryterium ilości wierzytelności spornych;
 • informowania wierzycieli o niezbędnych okolicznościach umożliwiających rzetelne oddanie głosu;
 • przyjmowania zastrzeżeń od wierzycieli;
 • przygotowania sprawozdania.

W przypadku wydania postanowienia o zatwierdzeniu układu do momentu jego uprawomocnienia nadzorca układu pełni rolę nadzorcy sądowego. Przepisy prawa przewidują również możliwość zmiany nadzorcy układu w toku postępowania.

Więcej na temat postępowania o zatwierdzenie układu na blogu autora artykułu: https://www.restrukturyzacja-kancelaria.pl/postepowanie-o-zatwierdzenie-ukladu/

Polecamy serwis: Konsument w sądzie

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.

  Kapitał rodzicielski - od kiedy?

  Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

  Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

  To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

  Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

  Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

  Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

  15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

  Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

  Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.