reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > NSA: bezskuteczność egzekucji możliwa w przypadku upadłości dłużnika

NSA: bezskuteczność egzekucji możliwa w przypadku upadłości dłużnika

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż możliwe jest stwierdzenie bezskuteczności egzekucji w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu zostało umorzone z powodu ogłoszenia jego upadłości. Zdaniem NSA ustawowe pojęcie "bezskuteczności egzekucji" nie jest determinowane tylko i wyłącznie przez zaświadczenie wystawione przez komornika sądowego.

Upadły dłużnik

W przedmiotowej sprawie kobieta wystąpiła o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego na dwie córki. Organ odmówił przyznania świadczeń, powołując się na definicję bezskuteczności egzekucji zawartą w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Komornik sądowy umorzył bowiem postępowanie egzekucyjne z powodu ogłoszenia przez dłużnika alimentacyjnego upadłości. Zdaniem prezydenta miasta syndyk nie jest organem egzekucyjnym, w związku z czym nie może wystawić zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Skoro zaś postępowanie w sprawie egzekucji alimentów na rzecz córek strony nie jest prowadzone, należało odmówić przyznania świadczenia.

Decyzję utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uchylił zaś Wojewódzki Sąd Administracyjny. Skargę kasacyjną wniesioną przez SKO oddalił NSA, przechylając się do decyzji WSA.

NSA: o "bezskuteczności egzekucji" decydują obiektywne okoliczności

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż istota sprawy dotyczy wykładni pojęcia "bezskuteczności egzekucji" w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, a konkretnie zagadnienia możliwości stwierdzenia zaistnienia tejże bezskuteczności w sytuacji, gdy postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu zostało umorzone z powodu ogłoszenia jego upadłości. Kwestią sporną - według NSA - jest także, czy brak przedłożenia zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji wystawionego przez organ egzekucyjny (i prawna niemożność jego uzyskania wobec upadłości dłużnika) może oznaczać, że prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie mogło zostać przyznane osobie uprawnionej, na gruncie obowiązującej ustawy.

"Uznać należy, że bezskuteczność egzekucji jako przesłanka przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego oznacza sytuację, w której dłużnik nie uiszcza alimentów, jak i nie ma prawnej możliwości wyegzekwowania od niego takich należności. Chodzi więc o taki stan, kiedy nie jest możliwe uzyskanie w żaden prawnie dopuszczalny sposób należności z majątku dłużnika i w związku z tym konieczna jest pomoc finansowa państwa osobom uprawnionym" - stwierdził sąd.

W ocenie NSA nie można uznać, iż umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec dłużnika alimentacyjnego oznacza automatycznie, iż nie zachodzi już "bezskuteczność egzekucji". Jak podkreślił sąd, w żadnym razie nie można przypisywać temu orzeczeniu skutków w postaci braku jakiejkolwiek możliwości uzyskania należności alimentacyjnych z majątku upadłego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

NSA: ustawowe pojęcie "bezskuteczności egzekucji" nie jest determinowane tylko i wyłącznie przez zaświadczenie wystawione przez komornika sądowego/fot. Shutterstock
NSA: ustawowe pojęcie "bezskuteczności egzekucji" nie jest determinowane tylko i wyłącznie przez zaświadczenie wystawione przez komornika sądowego/fot. Shutterstock

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama