reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne > Odmowa podłączenia telewizji kablowej przez operatora

Odmowa podłączenia telewizji kablowej przez operatora

Wypowiedzenie umowy z tego względu, iż konsument jest jedynym odbiorcą w budynku i taka sytuacja jest dla operatora niekorzystna jest niedozwolone.

Jeżeli w postanowieniach naszej umowy lub regulaminu świadczenia usług operator przyznaje sobie prawo do jednostronnego wypowiedzenia umowy z powodu braku kalkulacji biznesowej, to takie postanowienie stanowi niedozwoloną klauzulę umowną.

Podpisując umowę z odbiorcą, operator ma obowiązek się z niej wywiązać. Nie ma możliwości, by w treści umowy kontrahent przydał sobie prawo do rozwiązania umowy z powodów ekonomicznych. Podobnie będzie w sytuacji, gdy rozwiązanie umowy jest uzasadniane przyczynami technicznymi lub innymi ważnymi względami.

W sytuacji, gdy w umowie znajdą się postanowienia uznane za niedozwolone klauzule umowne, wtedy też operator nie będzie mógł się skutecznie na nie powołać. Według przepisów Kodeksu cywilnego takie postanowienia, nie uzgodnione indywidualnie z konsumentem, nie wiążą go, jeżeli kształtują jego obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (art. 3851 ust. 1).

W takiej sytuacji oświadczenie operatora o rozwiązaniu umowy z odbiorcą usługi nie będzie prawnie wiążące. Konsument będzie mógł domagać się wykonania umowy. W tym celu możliwe będzie zwrócenie się do sądu z pozwem o nakazanie wykonania zobowiązania.

Odbiorca usługi będzie miał również możliwość domagania się odszkodowania z tytułu niewykonania usługi (art. 471 i n. Kodeksu cywilnego w zw. z art. 104 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama