REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona konsumentów on-line w UE

REKLAMA

REKLAMA

Większa odpowiedzialność za towar po stronie sprzedającego, 14 dni na odstąpienie od umowy, pełniejsza informacja o treściach cyfrowych - to nowe środki ochrony konsumentów, które wprowadzi dyrektywa dotycząca praw konsumentów przyjęta niedawno przez Radę UE.

Rządy państw członkowskich powinny dostosować prawo do dyrektywy w ciągu 2 lat. Nowe prawo będzie miało znaczenie szczególnie dla osób kupujących online.
Przede wszystkim nowe przepisy mają eliminować ukryte opłaty i koszty w internecie. Konsumenci będą musieli jednoznacznie potwierdzić, iż znają cenę towaru czy usługi. E-handlowcy będą też zobowiązani do przedstawienia całkowitego kosztu towaru lub usługi. Kupujący będą zwolnieni z dodatkowych opłat, jeśli nie zostali o nich w należyty sposób poinformowani.

REKLAMA

Zobacz: Częściej kupujemy za granicą-raport KE

REKLAMA

W czasie zakupów online mogą być oferowane dodatkowe opcje, które będzie można wybrać za pomocą checkboksów. Nowe przepisy sprawią, ze zabronione będzie stosowanie domyślnie zaznaczonych checkboksów tzn. użytkownik musi wiedzieć, iż zgodził się na dodatkowe warunki. 

Dzięki nowym przepisom w całej UE czas na odstąpienie od umowy zawartej na odległość będzie wynosił 14 dni (obecnie w Polsce jest to 10 dni). Okres ten wydłuży się aż do jednego roku, jeśli konsument nie zostanie odpowiednio poinformowany o możliwości odstąpienia od umowy.

Prawo do odstąpienia od umowy zostanie rozciągnięte na aukcje internetowe pod warunkiem, że towar nabyliśmy od zawodowego sprzedawcy. Okres na odstąpienie od umowy będzie rozpoczynał się od momentu otrzymania towaru przez konsumenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handlowcy będą musieli zwrócić koszty w ciągu 14 dni od rezygnacji z umowy, co będzie obejmowało także koszty przesyłki. Sprzedawca będzie również odpowiedzialny za to, co się będzie działo w trakcie przesyłki (np. za zagubienie lub zniszczenie paczki).

Jeśli sprzedawca będzie chciał, by jego klient poniósł koszt zwracania towaru, będzie musiał uprzednio poinformować go o tym fakcie. Będzie też musiał podać przynajmniej szacowany maksymalny koszt zwracania towaru o dużych gabarytach.

Zobacz: Konsument musi znać swoje prawa

Nowe przepisy mają też wyeliminować dodatkowe opłaty za karty płatnicze. Sprzedawca prowadzący telefoniczną linię konsumencką nie będzie mógł pobierać dodatkowych opłat za połączenia (np. z wykorzystaniem usług Premium Rate). 

Również informacje dotyczące treści cyfrowych będą musiały być jaśniejsze, obejmując m.in. informacje o kompatybilności ze sprzętem oraz o środkach technicznych, które mogą utrudniać kopiowanie treści (DRM). Klienci będą mieli prawo do odstąpienia od umowy kupna treści cyfrowej w internecie, ale tylko do momentu rozpoczęcia jej pobierania.

AS/Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA