REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zwrot kaucji po umowie najmu.
Zwrot kaucji po umowie najmu.

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot kaucji, którą wpłacił najemca powinien nastąpić w terminie miesiąca od daty opróżnienia lokalu i po potrąceniu należności przysługujących wynajmującemu. Zwrot przysługuje w zwaloryzowanej postaci.

Podstawową funkcją kaucji przy umowie najmu jest zabezpieczenie roszczeń wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu, czy też szkód wyrządzonych przez lokatora. Dodatkowo kaucja taka służy na zabezpieczenie roszczeń z opłat niezależnych od wynajmującego. Należy przez nie rozumieć opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

REKLAMA

Kaucja taka, w przypadku braku roszczeń wynajmującego, podlega zwrotowi i nie może być przez niego zatrzymana z jakiegokolwiek innego powodu.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu

Wysokość kaucji

Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie lokatorów wynajmujący może uzależnić zawarcie umowy od uiszczenia przez najemcy wskazanej kaucji. Jej wysokość nie może jednak przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Stawkę takiego czynszu oblicza się na dzień zawarcia umowy.

Najemca najmuje mieszkanie, za które płaci wynajmującemu 2 tys. zł miesięcznie. Maksymalna stawka kaucji zabezpieczającej w takiej sytuacji to 24 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce najczęściej spotyka się jednak kaucję w wysokości jednokrotności miesięcznego czynszu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zwrot kaucji

Sama kaucja co do zasady podlega zwrotowi. Wynajmujący jest obowiązany do zwrotu jej wysokości w terminie miesiąca od daty opróżnienia lokalu lub też wykupienia lokalu przez najemcę. Wynajmujący może z niej potrącić przysługujące należności z tytułu najmu.

Wynajmujący może potracić należność z tytułu niezapłaconego rachunku za energię, czy wodę.

Waloryzacja

REKLAMA

Po dokonaniu potrącenia reszta powinna być zwrócona najemcy. Co istotne jednak wynajmujący obowiązany jest do zwrotu kaucji w zwaloryzowanej wysokości. Zgodnie z art. 6 ust. 3 wynajmujący powinien bowiem zwrócić kaucję stosownie do krotności kaucji wpłaconej jednak z uwzględnieniem aktualnego czynszu.

Najemca wpłacił dwukrotność czynszu, który wynosił 2 tys. zł miesięcznie, czyli łącznie 4 tys. W czasie trwania umowy najmu czynsz został podniesiony do 2,5 tys. zł miesięcznie. W związku z tym wynajmujący powinien zwrócić najemcy po opróżnieniu lokalu kaucję w wysokości 5 tys. zł. 

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA