reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Zwrot kaucji, którą wpłacił najemca powinien nastąpić w terminie miesiąca od daty opróżnienia lokalu i po potrąceniu należności przysługujących wynajmującemu. Zwrot przysługuje w zwaloryzowanej postaci.

Podstawową funkcją kaucji przy umowie najmu jest zabezpieczenie roszczeń wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu, czy też szkód wyrządzonych przez lokatora. Dodatkowo kaucja taka służy na zabezpieczenie roszczeń z opłat niezależnych od wynajmującego. Należy przez nie rozumieć opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

Kaucja taka, w przypadku braku roszczeń wynajmującego, podlega zwrotowi i nie może być przez niego zatrzymana z jakiegokolwiek innego powodu.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu

Wysokość kaucji

Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie lokatorów wynajmujący może uzależnić zawarcie umowy od uiszczenia przez najemcy wskazanej kaucji. Jej wysokość nie może jednak przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Stawkę takiego czynszu oblicza się na dzień zawarcia umowy.

Najemca najmuje mieszkanie, za które płaci wynajmującemu 2 tys. zł miesięcznie. Maksymalna stawka kaucji zabezpieczającej w takiej sytuacji to 24 tys. zł.

W praktyce najczęściej spotyka się jednak kaucję w wysokości jednokrotności miesięcznego czynszu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zwrot kaucji

Sama kaucja co do zasady podlega zwrotowi. Wynajmujący jest obowiązany do zwrotu jej wysokości w terminie miesiąca od daty opróżnienia lokalu lub też wykupienia lokalu przez najemcę. Wynajmujący może z niej potrącić przysługujące należności z tytułu najmu.

Wynajmujący może potracić należność z tytułu niezapłaconego rachunku za energię, czy wodę.

Waloryzacja

Po dokonaniu potrącenia reszta powinna być zwrócona najemcy. Co istotne jednak wynajmujący obowiązany jest do zwrotu kaucji w zwaloryzowanej wysokości. Zgodnie z art. 6 ust. 3 wynajmujący powinien bowiem zwrócić kaucję stosownie do krotności kaucji wpłaconej jednak z uwzględnieniem aktualnego czynszu.

Najemca wpłacił dwukrotność czynszu, który wynosił 2 tys. zł miesięcznie, czyli łącznie 4 tys. W czasie trwania umowy najmu czynsz został podniesiony do 2,5 tys. zł miesięcznie. W związku z tym wynajmujący powinien zwrócić najemcy po opróżnieniu lokalu kaucję w wysokości 5 tys. zł. 

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama