| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Zakaz anatocyzmu

Zakaz anatocyzmu

Co kryje się pod tak obco brzmiącą nazwą jak anatocyzm? Anatocym to naliczanie odsetek od zaległych odsetek. W Polsce zabrania tego kodeks cywilny.

Kodeks cywilny formułuje zakaz naliczania odsetek od zaległych odsetek. Art. 482 k.c. stanowi wprost, że od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie od chwili wytoczenia powództwa.

Co to oznacza w praktyce

W praktyce oznacza, że odsetki zawsze naliczamy od kwoty głównej. Najlepiej zobrazować to przykładem.

Jakub B. nie spełnił swojego świadczenia pieniężnego w umówionym terminie. Nie spłacił w terminie pożyczki na kwotę 8 000 zł. Jego wierzyciel Ernest S. może żądać odsetek ustawowych (11% w skali roku) od kwoty 8 000 zł. Po upływie miesiąca Ernest S. może naliczać odsetki jedynie od kwoty głównej czyli 8000 zł.

Gdyby nie było zakazu

Jak wyglądałoby naliczanie odsetek gdyby zakazu nie było? To także najlepiej zobrazować przykładem.

Tak jak w poprzednim przykładzie Jakub B. jest winien Ernestowi S. 8 000 zł. Po miesiącu odsetki będą wynosić 74 zł (8000 x 11% / 12). Po następnym miesiącu Ernest S. mógłby naliczać odsetki od 8074 zł.

Kiedy zakaz nie obowiązuje

Kodeks cywilny przewiduje również trzy wypadki gdy nie stosuje się zakazu naliczania odsetek od zaległych odsetek. Naliczanie odsetek jest dopuszczalne po wniesieniu powództwa do sądu. Zakaz anatocyzmu nie obowiązuje również gdy strony w umowie tak postanowią a także w odniesieniu do długoterminowych pożyczek udzielanych przez instytucje kredytowe.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK