reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Kiedy postępowanie jest przewlekłe?

Kiedy postępowanie jest przewlekłe?

Jednym z nielicznych środków, jakimi strona procesu może dyscyplinować sąd w przypadku zwłoki, jest skarga na przewlekłość postępowania. Kiedy jednak mamy do czynienia z nieuzasadnioną zwłoką sądu?

Kiedy mamy przewlekłość postępowania

Od 2004 r. funkcjonuje ustawa dotycząca skargi na przewlekłość postępowania, której zadaniem jest dyscyplinowanie sądów oraz wynagradzanie krzywd wyrządzonych przez przedłużające się postępowanie. W praktyce trudności dotyczące zasadności skargi może przynieść przede wszystkim konieczność określenia, czy dana sytuacja oznacza już przewlekłość postępowania.

Sama ustawa wyraża się o tym enigmatycznie, stroniąc od podawania określonych terminów. Wynika to przede wszystkim ze złożoności spraw. Rozsądny termin rozstrzygnięcia jednej sprawy zależy przede wszystkim od stopnia jej komplikacji, jak również innych czynników losowych. Dlatego też zgodnie z treścią ustawy, nieuzasadniona zwłoka istnieje wtedy, gdy sprawa „trwa dłużej, niż to konieczne”.

Zobacz również: Skarga na przewlekłość postępowania

Warto mieć to na uwadze, gdy zdecydujemy się na wniesienie skargi. Zwłaszcza w kontekście konieczności jej opłacenia.

Opłata sądowa od takiej skargi to 100 zł.

Co prawda o tym, czy w danej sprawie doszło do przewlekłości postępowania będzie decydował sąd, jednak w dotychczasowym orzecznictwie można znaleźć pewne wskazówki dotyczące tej kwestii.

Niezwłocznie nie oznacza „natychmiast”

Przede wszystkim po dyrektywie rozstrzygania przez sądy bez zbędnej zwłoki nie należy oczekiwać, iż powinno to nastąpić niezwłocznie po wniesieniu sprawy. Ta samo dotyczy oczekiwań co do niezwłocznego podejmowania czynności procesowych. W każdym procesie przejście całego postępowania, przeprowadzenie dowodów, czy nawet wyznaczenie rozprawy i wezwanie stron, czy świadków wymaga czasu. Nie sposób również oczekiwać, by przy rozstrzyganiu o zwłoce, sądy nie brały pod uwagę stanu obłożenia pracą każdego praktycznie każdego polskiego sądu.

Zadaj pytanie: Forum

Przy przypadkach mniej oczywistych mogą decydować nie tylko okoliczności danego postępowania, ale również całokształt warunków pracy w danym sądzie. Przy rozpatrywaniu skargi będzie brana pod uwagę możliwość czasowa sądu, jak również liczba spraw. Sąd powinien jednak wyznaczać rozprawy zgodnie z kolejnością wpływu spraw. Pominięcie kolejności może być już podstawą do skargi.

W jednym z orzeczeń Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż dwumiesięczny termin na wyznaczenie rozprawy nie uzasadnia żądania stwierdzenia przewlekłości. Z kolei Sąd Najwyższy wskazał, że sporządzanie pisemnego uzasadnienia wyroku przez okres 10 miesięcy stanowi nieuzasadnioną zwłokę, niezależnie od zawiłości sprawy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama