REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy postępowanie jest przewlekłe?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zasadniczo, z przewlekłością postępowania mamy do czynienia po upływie 12 miesięcy.
Zasadniczo, z przewlekłością postępowania mamy do czynienia po upływie 12 miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z nielicznych środków, jakimi strona procesu może dyscyplinować sąd w przypadku zwłoki, jest skarga na przewlekłość postępowania. Kiedy jednak mamy do czynienia z nieuzasadnioną zwłoką sądu?

Kiedy mamy przewlekłość postępowania

Od 2004 r. funkcjonuje ustawa dotycząca skargi na przewlekłość postępowania, której zadaniem jest dyscyplinowanie sądów oraz wynagradzanie krzywd wyrządzonych przez przedłużające się postępowanie. W praktyce trudności dotyczące zasadności skargi może przynieść przede wszystkim konieczność określenia, czy dana sytuacja oznacza już przewlekłość postępowania.

REKLAMA

Sama ustawa wyraża się o tym enigmatycznie, stroniąc od podawania określonych terminów. Wynika to przede wszystkim ze złożoności spraw. Rozsądny termin rozstrzygnięcia jednej sprawy zależy przede wszystkim od stopnia jej komplikacji, jak również innych czynników losowych. Dlatego też zgodnie z treścią ustawy, nieuzasadniona zwłoka istnieje wtedy, gdy sprawa „trwa dłużej, niż to konieczne”.

Zobacz również: Skarga na przewlekłość postępowania

Warto mieć to na uwadze, gdy zdecydujemy się na wniesienie skargi. Zwłaszcza w kontekście konieczności jej opłacenia.

Opłata sądowa od takiej skargi to 100 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co prawda o tym, czy w danej sprawie doszło do przewlekłości postępowania będzie decydował sąd, jednak w dotychczasowym orzecznictwie można znaleźć pewne wskazówki dotyczące tej kwestii.

Niezwłocznie nie oznacza „natychmiast”

Przede wszystkim po dyrektywie rozstrzygania przez sądy bez zbędnej zwłoki nie należy oczekiwać, iż powinno to nastąpić niezwłocznie po wniesieniu sprawy. Ta samo dotyczy oczekiwań co do niezwłocznego podejmowania czynności procesowych. W każdym procesie przejście całego postępowania, przeprowadzenie dowodów, czy nawet wyznaczenie rozprawy i wezwanie stron, czy świadków wymaga czasu. Nie sposób również oczekiwać, by przy rozstrzyganiu o zwłoce, sądy nie brały pod uwagę stanu obłożenia pracą każdego praktycznie każdego polskiego sądu.

Zadaj pytanie: Forum

REKLAMA

Przy przypadkach mniej oczywistych mogą decydować nie tylko okoliczności danego postępowania, ale również całokształt warunków pracy w danym sądzie. Przy rozpatrywaniu skargi będzie brana pod uwagę możliwość czasowa sądu, jak również liczba spraw. Sąd powinien jednak wyznaczać rozprawy zgodnie z kolejnością wpływu spraw. Pominięcie kolejności może być już podstawą do skargi.

W jednym z orzeczeń Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż dwumiesięczny termin na wyznaczenie rozprawy nie uzasadnia żądania stwierdzenia przewlekłości. Z kolei Sąd Najwyższy wskazał, że sporządzanie pisemnego uzasadnienia wyroku przez okres 10 miesięcy stanowi nieuzasadnioną zwłokę, niezależnie od zawiłości sprawy.

Zwłoka postępowania, nie czynności

Oprócz tego należy pamiętać, iż zwłoka w postępowaniu dotyczy całości, a nie poszczególnych czynności. Nie zostanie uwzględniona skarga, która dotyczy zwłoki, nawet długiej, dotyczącej określonej czynności w postępowaniu, jeżeli sąd nie stwierdzi, że wpłynęło to na całość postępowania.

Ocenie podlega czas całego postępowania, a nie terminowość określonej czynności.

Dwanaście miesięcy

Pewne wskazówki co do występowania przewlekłości postępowania dostarcza art. 13 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Zgodnie z jego brzmieniem skarżący może wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 12 miesięcy, a w postępowaniu przygotowawczym, w którym stosowane jest tymczasowe aresztowanie, oraz w sprawie egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego - po upływie 6 miesięcy, od daty wydania przez sąd orzeczenia na poprzednią skargę.

Zobacz również serwis: W sądzie

Zdaniem sądów treść tego przepisu, choć nie bezpośrednio, wskazuje, że z przewlekłością postępowania mamy do czynienia co do zasady po upływie 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że sąd może zdecydować inaczej w odniesieniu do okoliczności indywidualnego przypadku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA