| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Skarga na przewlekłość postępowania

Skarga na przewlekłość postępowania

Nieuzasadniona niczym przewlekłość postępowania cywilnego może być skarżona w drodze specjalnej skargi. Na jej podstawie pokrzywdzonemu może być przyznane pieniężne zadośćuczynienie.

Sąd właściwy

Sądem właściwym do rozpatrywania takiej skargi jest sąd przełożony, przed którym toczy się postępowanie. W sytuacji jednak, gdy skarga toczy się przed sądem rejonowym i okręgowym postępowanie to toczy się przed sądem apelacyjnym. Sąd ten właściwy będzie również wtedy, gdy postępowanie jest rozpatrywane przed sądem okręgowym i apelacyjnym.

W przypadku, gdy sprawa toczy się przed sądem apelacyjnym lub Sądem Najwyższym, wtedy też skarga będzie rozpatrywana przed tym drugim sądem.

Sąd okręgowy będzie rozstrzygał jednak skargi na przewlekłość postępowań dotyczących wykonania orzeczenia sądowego. Przy procedurze egzekucyjnej właściwy będzie sąd okręgowy w którego okręgu ma miejsce postępowanie. Jeżeli zaś egzekucja jest prowadzona łącznie w dwóch okręgach, wtedy też właściwy będzie sąd w którego okręgu dokonano pierwszej czynności.

Podstawy do wniesienia skargi

Podstawy do takiej skargi można znaleźć w art. 2 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Zgodnie z tym przepisem skargę taką można wnieść w przypadku, gdy postępowanie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Skarga będzie uzasadniona także wtedy, gdy załatwienie sprawy egzekucyjnej trwa dłużej niż jest to konieczne.

Takie oznaczenie nieuzasadnionej zwłoki sprawia, że to na sądzie będzie ciążył obowiązek rozstrzygnięcia jaki jest „uzasadniony czas” rozpatrywania sprawy. Oznaczając ten okres pod uwagę będzie brana m.in. zawiłość sprawy. Dodatkowo sąd będzie musi rozsądzić, czy okres postępowania nie został wydłużony przez rozpatrywanie spraw nieistotny z punktu widzenia postępowania.

Skargę taką w procesie cywilnym może wnieść zarówno strona, jak i interwenient uboczny oraz uczestnik postępowania w przypadku postępowania nieprocesowego.

Wniesienie skargi

Skargę na przewlekłość należy bezwzględnie wnieść w toku postępowania, na które się skarżymy. Skarga wniesiona już po prawomocnym zakończeniu sprawy będzie odrzucona, jako niedopuszczalna.

Zadaj pytanie: Forum

Złożenie skargi powinno nastąpić w sądzie, który prowadzi daną sprawę. W przypadku postępowania egzekucyjnego, będzie to sąd w którego okręgu egzekucja jest prowadzona.

Poprawnie sporządzona skarga powinna czynić zadość wymogom, jakie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, określają dla pism procesowych (art. 126). Oprócz tego musi znaleźć się w niej żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania oraz przytoczenie okoliczności faktycznych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »