REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skarga na przewlekłość postępowania

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Przewlekłe prowadzenie postępowania może być skarżone w drodze specjalnej skargi.
Przewlekłe prowadzenie postępowania może być skarżone w drodze specjalnej skargi.

REKLAMA

REKLAMA

Nieuzasadniona niczym przewlekłość postępowania cywilnego może być skarżona w drodze specjalnej skargi. Na jej podstawie pokrzywdzonemu może być przyznane pieniężne zadośćuczynienie.

Sąd właściwy

Sądem właściwym do rozpatrywania takiej skargi jest sąd przełożony, przed którym toczy się postępowanie. W sytuacji jednak, gdy skarga toczy się przed sądem rejonowym i okręgowym postępowanie to toczy się przed sądem apelacyjnym. Sąd ten właściwy będzie również wtedy, gdy postępowanie jest rozpatrywane przed sądem okręgowym i apelacyjnym.

REKLAMA

W przypadku, gdy sprawa toczy się przed sądem apelacyjnym lub Sądem Najwyższym, wtedy też skarga będzie rozpatrywana przed tym drugim sądem.

Sąd okręgowy będzie rozstrzygał jednak skargi na przewlekłość postępowań dotyczących wykonania orzeczenia sądowego. Przy procedurze egzekucyjnej właściwy będzie sąd okręgowy w którego okręgu ma miejsce postępowanie. Jeżeli zaś egzekucja jest prowadzona łącznie w dwóch okręgach, wtedy też właściwy będzie sąd w którego okręgu dokonano pierwszej czynności.

Podstawy do wniesienia skargi

REKLAMA

Podstawy do takiej skargi można znaleźć w art. 2 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Zgodnie z tym przepisem skargę taką można wnieść w przypadku, gdy postępowanie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Skarga będzie uzasadniona także wtedy, gdy załatwienie sprawy egzekucyjnej trwa dłużej niż jest to konieczne.

Takie oznaczenie nieuzasadnionej zwłoki sprawia, że to na sądzie będzie ciążył obowiązek rozstrzygnięcia jaki jest „uzasadniony czas” rozpatrywania sprawy. Oznaczając ten okres pod uwagę będzie brana m.in. zawiłość sprawy. Dodatkowo sąd będzie musi rozsądzić, czy okres postępowania nie został wydłużony przez rozpatrywanie spraw nieistotny z punktu widzenia postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skargę taką w procesie cywilnym może wnieść zarówno strona, jak i interwenient uboczny oraz uczestnik postępowania w przypadku postępowania nieprocesowego.

Wniesienie skargi

Skargę na przewlekłość należy bezwzględnie wnieść w toku postępowania, na które się skarżymy. Skarga wniesiona już po prawomocnym zakończeniu sprawy będzie odrzucona, jako niedopuszczalna.

Zadaj pytanie: Forum

Złożenie skargi powinno nastąpić w sądzie, który prowadzi daną sprawę. W przypadku postępowania egzekucyjnego, będzie to sąd w którego okręgu egzekucja jest prowadzona.

REKLAMA

Poprawnie sporządzona skarga powinna czynić zadość wymogom, jakie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, określają dla pism procesowych (art. 126). Oprócz tego musi znaleźć się w niej żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania oraz przytoczenie okoliczności faktycznych.

Jeżeli sądem właściwym dla rozpatrzenia skargi jest Sąd Najwyższy, skarga taka jest objęta przymusem adwokacko-radcowskim. Wszelkie czynności muszą być dokonywane przez profesjonalnego pełnomocnika.

Istotne jest również zażądanie przyznania odpowiedniej sumy pieniężnej w przypadku stwierdzenia nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Pieniądze za zwłokę

Jeżeli skarga zostanie uwzględniona, sąd na żądanie skarżącego przyzna mu sumę pieniężną w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł. Sąd Najwyższy wyraził jednak pogląd, iż przyznanie zadośćuczynienia pieniężnego nie jest możliwe, jeżeli skarżący nie wskazuje w skardze na krzywdę (psychiczną, moralną), która wynika z przewlekłości postępowania (postanowienie SN o sygn. III SPP 163/05).

O wysokości przyznanej sumy może decydować wartość przedmiotu sporu w przewlekłym postępowaniu. Jeżeli będzie ona niewielka, wtedy również mniejsza powinna być zasądzona suma.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

    Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

    2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

    Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

    W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

    Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

    Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

    Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

    REKLAMA

    Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

    Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

    Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

    Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

    Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

    Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

    Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

    Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

    REKLAMA

    Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

    Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

    UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

    Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

    REKLAMA