reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Przebieg rozprawy-krok po kroku

Przebieg rozprawy-krok po kroku

Dla wielu osób wizyta w sądzie nie kojarzy się najlepiej, nie wiedzą czego się spodziewać, jaki przebieg ma rozprawa i jakie pytania mogą paść podczas przesłuchania.

Pierwszym etapem jest wywołanie sprawy-najczęściej czyni to protokolant. Na Sali sądowej sędzia sprawdza obecność świadków i pozostałych uczestników spotkania.
Ustalona zostaje również kolejność w jakiej świadkowie będą zeznawali.

Prawo do odmowy zeznań

Przed przystąpieniem do przesłuchania świadek zostaje uprzedzony o prawie odmowy zeznań oraz o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. 

Art. 233 §1 kodeksu karnego przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 dla osoby, która składając zeznania - zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę.

Przesłuchanie rozpoczyna się od zadania świadkowi pytań dotyczących m.in. jego personaliów, stosunku do stron, zawodu, oraz tego czy świadek był karany za składania fałszywych zeznań.

Przyrzeczenie

Jeżeli świadek ma składać zeznania, przewodniczący odbiera od niego przyrzeczenie, po pouczeniu go o znaczeniu tego aktu. 

Za zgodą obecnych stron świadek może być zwolniony przez sąd od składania przyrzeczenia.

Rota przyrzeczenia brzmi: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome”.

Następnie przesłuchanie przechodzi w swoją właściwą fazę zaczynającą się od odpowiedzi na pytania przewodniczącego, co i z jakiego źródła wiadomo świadkowi w sprawie.

Sędziowie stosują różne sposoby przesłuchiwania.

Niektórzy umożliwiają swobodne wypowiedzenie się świadka, inni zaś zaczynają bezpośrednio od pytań, po których dopiero umożliwiają świadkowi uzupełnienie pominiętych we wcześniejszej wypowiedzi informacji.

Zeznanie świadka są zapisywane do protokołu. Świadek ma prawo zwrócenia się do sądu o ich uzupełnienie lub sprostowanie. 

Jeżeli zeznania świadków są ze sobą sprzeczne może nastąpić konfrontacja, czyli wyjaśnienie rozbieżności w zeznaniach.

Nieobecność tylko usprawiedliwiona

Idą do sądu należy pamiętać aby stawić się punktualnie, oraz zabrać ze sobą dowód osobisty, bądź paszport, to umożliwi naszą identyfikację.

W sytuacji napotkania nieprzewidywalnych zdarzeń, które uniemożliwią się stawienie w sądzie na czas (np. wypadek na drodze, opóźnienia komunikacji) należy jak najszybciej skontaktować się z sekretariatem sądu i podać przyczynę spóźnienia.

W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa zostanie nałożona na nas kara grzywny.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama