Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić z korespondencja z sądu?

Joanna Kornas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Unikanie odbierania korespondencji z sądu może skończyć się przegraną sprawą. Prawo przewiduje sytuacje, w których pisma sądowe uznaje się za doręczone pomimo niedostarczenia ich bezpośrednio adresatowi. Lepiej też przyjść na rozprawę. Nieobecność na niej może zakończyć się wydaniem niekorzystnego wyroku.

Kto może odebrać korespondencję z sądu, żeby została ona uznana za doręczoną?

REKLAMA

Odebrać korespondencję sądową może, oczywiście, sam adresat. Zasadą jest, że doręczeń dokonuje się osobiście właśnie jemu. Jednak sąd może uznać pismo sądowe za doręczone, nawet gdy nie zostanie ono odebrane osobiście przez adresata. Uczyni tak, gdy listonosz nie zastanie adresata w domu, a oddania pisma podejmie się dorosły domownik. Dorosły nie oznacza „pełnoletni”. Domownik może mieć mniej niż 18 lat; wystarczy, żeby był w stanie zrozumieć, że powinien dostarczyć list osobie zainteresowanej. Gdyby brak było takiej osoby, pismo sądowe uzna się za doręczone, jeśli administracja domu, dozorca lub sołtys zobowiążą się do oddania pisma adresatowi. Jeżeli nikt nie podejmie się oddania korespondencji, pismo powinno zostać złożone w placówce pocztowej, a zawiadomienie o tym znaleźć się w drzwiach lub skrzynce pocztowej adresata. Nieodbieranie korespondencji może skutkować uznaniem pisma za doręczone.


Czy można odmówić przyjęcia korespondencji sądowej?

Odmowa odebrania pisma sądowego w żaden sposób nas nie chroni. Jeśli odmówimy pisemnego potwierdzenia odbioru, osoba doręczająca korespondencję sama zaznaczy datę doręczenia i przyczyny braku podpisu adresata. Pismo takie uznaje się za doręczone.


Co się stanie, jeśli zmieni się adres zamieszkania w czasie trwania sprawy w sądzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każda ze stron ma obowiązek powiadomić sąd o zmianie swojego miejsca zamieszkania. Jeśli tego nie uczyni, pisma wysyłane na stary adres zostaną pozostawione w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Wyjątkowo, jeśli sąd zna nowy adres, powinien doręczać pisma właśnie tam. Brak powiadomienia o zmianie adresu sprawia, że nie można twierdzić, że pisma sądowe nie zostały doręczone.


Co się stanie, jeśli jestem pozwanym i nie pojawię się w sądzie mimo wezwania?

Jeśli pozwany nie stawi się na rozprawie pomimo prawidłowego zawiadomienia o niej (co wiąże się z uznaniem pisma zawiadamiającego o rozprawie za doręczone), sąd wydaje tzw. wyrok zaoczny. Oznacza to, że sąd uznaje za prawdziwe to, co twierdzi strona przeciwna. Samo pojawienie się w sądzie także nie chroni przed tego rodzaju wyrokiem. Obecność na rozprawie bez brania w niej udziału także kończy się wydaniem wyroku zaocznego. Wyrok taki jest zawsze doręczany obu stronom wraz z pouczeniem o środkach, jakich mogą użyć do obalenia tego wyroku. Wyjątkowo sąd nie wyda wyroku zaocznego, jeśli twierdzenia powoda będą budziły uzasadnione wątpliwości albo zmierzały do obejścia prawa.


Czy nieobecność na rozprawie zawsze kończy się wyrokiem zaocznym?

Niestawienie się na rozprawie grozi wydaniem wyroku zaocznego. Sąd nie może jednak wydać wyroku zaocznego, jeśli pozwany podjął już jakieś działania: zażądał przeprowadzenia rozprawy pod swoją nieobecność albo składał już wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.


Co w sytuacji gdy miejsce pobytu pozwanego nie jest znane?

Jeżeli pozwanemu ma być doręczony pozew lub inne pismo, które wymaga podjęcia obrony, a miejsce pobytu pozwanego nie jest znane, doręczenie może być dokonane tylko do rąk kuratora (do chwili zgłoszenia się strony, jej przedstawiciela albo pełnomocnika). Kuratora ustanawia się na wniosek osoby zainteresowanej, która uprawdopodobniła, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane. Jeżeli nie jest wymagane ustanowienie kuratora, doręczenie osobie, której miejsce pobytu nie jest znane, jest dokonywane poprzez wywieszenie pisma w budynku sądowym. Doręczenie takie jest skuteczne z upływem miesiąca od jego wywieszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA