REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć pozew zbiorowy?

Anna Sergiej

REKLAMA

REKLAMA

Grupa minimum 10 osób może dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu grupowym. Pozwy zbiorowe będą wytaczane przede wszystkim w sprawach z zakresu prawa konsumentów.

Zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, który obowiązuje od 19 lipca 2010 roku co najmniej 10 podmiotów poszkodowanych w tej samej sprawie może wystąpić z roszczeniem w stosunku do jednego sprawcy szkody.

Polski prawodawca przewidział opcję opt-in, co oznacza , że postępowanie grupowe obejmuje jedynie roszczenia tych osób, które się na to zgodzą. Wydany wyrok wiąże tylko działających na podstawie deklaracji przystąpienia do danej grupy powodów.
Przeciwną opcję, czyli opt-out, pozwalającą zastosowanie rozstrzygnięcia do wszystkich potencjalnych uczestników postępowania przyjęto w Stanach Zjednoczonych, Holandii, czy Izraelu.

Pozwy grupowe za granicą

Instytucja pozwów zbiorowych, czyli tzw. class action w Stanach Zjednoczonych jest znana od 1938 roku. Jest to powszechna instytucja, na którą każdego roku państwo wydaje 1,83 % PKB, tj. 252 mld. dolarów (jest to łączny koszt odszkodowań, koszt zastępstwa procesowego itp.).

Funkcjonująca w Europie instytucja class action poprawiła funkcjonowanie wspólnego rynku, jak również rozszerzyła dostęp do wymiaru sprawiedliwości-70 % obywateli UE deklaruje , że skorzystałaby z ochrony sądowej w drobnych sprawach, gdyby mogły być wytaczane z innymi osobami-podkreślają prawnicy Aleksander Czech, oraz Karol Ciszak z Kancelarii Deloitte.
Zdarza się, że kancelaria reprezentująca poszkodowanych, a nawet Fundusz Inwestycyjny widząc szansę na wygranie sprawy finansują pozew-koszt tzw. success fee wynosi 30 %.

REKLAMA

Zobacz: Wymogi pozwu zbiorowego


Kaucja jako zabezpieczenie kosztów postępowania

Przepisy projektowanej ustawy dopuszczają możliwość zabezpieczenia kosztów postępowania poprzez kaucję. Będzie ona składana w gotówce na wniosek pozwanego. Gdy powód odmówi jej złożenia, decyzję w tej sprawie podejmie sąd. Przyjęto, że wysokość kaucji nie może być wyższa od 20 % wartości przedmiotu sporu.

Opcja również dla przedsiębiorców

Możliwość skorzystania z instytucji postępowania grupowego będzie miała grupa co najmniej 10 osób, które kierują podobne roszczenia do jednego podmiotu. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której podmioty korzystały z usług jednego banku, leczyły się tym samym lekiem, czy uczestniczyły w jednej kolizji drogowej.
Wśród podmiotów szczególnie narażonych pozwami zbiorowymi znajdują się biura podróży, telekomy, ubezpieczyciele, banki, linie lotnicze, czy deweloperzy.

Zobacz: KE wzywa do stosowania mediacji w transgranicznych sporach prawnych

REKLAMA

Z przepisów będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy o opcje walutowe, jeżeli sąd potwierdzi zasadność takiego typu postępowania.Sąd wstępnie badając pozew zdecyduje, czy więź istniejąca między podmiotami daje możliwość połączenia ich w grupę i dopuszczenia do rozpoznania sprawy i odrzucić go, gdy stwierdzi brak okoliczności uzasadniających rozpoznanie sprawy w tym trybie.

Charakter roszczeń

Możliwe będzie dochodzenie roszczeń o różnym charakterze, zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dochodzenia roszczeń pieniężnych, członkowie grupy muszą wyrazić zgodę na ryczałtowe określenie należnego im odszkodowania, co oznacza rezygnację z możliwości dochodzenia tych należności indywidualnie i w zwiększonej wysokości. 

Nowe przepisy dopuszczają możliwość zróżnicowania wysokości roszczeń, ale tylko w sytuacji, gdy niemożliwe jest ujednolicenie roszczeń pieniężnych wszystkich członków grupy, (np. ze względu na różny charakter wyrządzonych im szkód.)

Reprezentant grupy

Możliwe będzie ustanowienie tzw. reprezentanta grupy , który może być osobą będąca członkiem grupy albo powiatowym (miejski) rzecznik konsumentów w zakresie przysługujących im uprawnień.

Reprezentant grupy prowadzi postępowanie w imieniu własnym, ale na rzecz wszystkich członków grupy.

Istotne jest, że w postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo powoda przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym.

Zobacz: Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów

REKLAMA


Możliwość złożenia odrębnego pozwu

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym nie wyklucza możliwości wytoczenia procesu przeciw temu samemu pozwanemu przez osoby, które nie przystąpią do grupy, pomimo tego, że ich roszczenie nadawałoby się do tego, albo też wystąpiły z grupy w przewidzianym przez przepisy trybie.

Dodatkową zaletą instytucji pozwu zbiorowego, jest przewidziana w art. 7 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możliwość skierowania sprawy w każdym stadium do mediacji.

Warto pamiętać również, że zgodnie z art.11 Ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego umieszcza się w poczytnej prasie o zasięgu ogólnokrajowym. W szczególnych wypadkach sąd może zarządzić zamieszczenie ogłoszenia w prasie o zasięgu lokalnym.

Oszczędność czasu i pieniędzy



Jak podkreśla Karol Ciszak, Starszy prawnik z Deloitte Legal, polskie firmy korzystając z doświadczeń krajów, w których instytucja pozwu grupowego istnieje od lat już teraz powinny przeanalizować konsekwencje ewentualnych pozwów i strategię obrony, a także zmienić podejście do potencjalnego ryzyka związanego z nową w polskim porządku prawnym instytucją pozwów zbiorowych.

Miejmy zatem nadzieję, że przyjęte rozwiązanie pozwoli odciążyć sądy od rozpatrywania wielu podobnych spraw, zmniejszy koszty postępowania sądowego, a przede wszystkim będzie skutecznym narzędziem dla konsumentów dochodzących swoich praw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA