REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - kandydaci

Kto może kandydować w wyborach do PE w 2014 roku? /Fot. Fotolia
Kto może kandydować w wyborach do PE w 2014 roku? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Warto więc wiedzieć, kto może w nich kandydować. Spośród polskich kandydatów wyłonimy 51 posłów. W jaki sposób wybierani i wynagradzani są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do PE w 2014 roku odbędą się w dnach 22-25 maja, w Polsce 25 maja (tj. niedziela). W 2014 roku wybierzemy Parlament Europejski VIII kadencji, w Polsce będzie to trzecie głosowanie. Szczegółowe zasady dotyczące przebiegu wyborów oraz praw wyborczych określają ustawodawstwa poszczególnych państw.

REKLAMA

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Komitety wyborcze w wyborach do PE w 2014 roku

REKLAMA

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PKW (Państwową Komisję Wyborczą) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku startować zamierza 20 komitetów wyborczych. Wśród nich wskazać należy: PO, PiS, Europę Plus Twój Ruch, PSL, SLD-UP, Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry, Polskę Razem Jarosława Gowina, Ruch Narodowy, Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego, Partię Zielonych, Samoobronę, Samoobronę Odrodzenie, Związek Słowiańskiego, a także komitety: Demokracja Bezpośrednia, Oburzeni, Gospodarka Dobra Wspólnego, Wolność, komitet Marka Wocha, komitet Obrony Wędlin Tradycyjnych oraz komitet Naprawimyto.org.

Warto podkreślić, że termin na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego minął 7 kwietnia (o godz. 16:15). Z kolei 15 kwietnia (o godz. 24:00) upływa termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w danym okręgu wyborczym. Stąd już 15 kwietnia będziemy znali wszystkich kandydatów ubiegających się o mandat posła w kadencji PE 2014-2019.

Kandydaci w wyborach do PE

W Parlamencie Europejskim zasiada 751 posłów z 28 Państw Członkowskich Unii Europejskiej, w tym 51 posłów z Polski. Parlament jest jedyną instytucją Unii Europejskiej wybieraną w głosowaniu bezpośrednim. Kadencja PE (więc także każdego kandydata) trwa pięć lat. Europosłowie mogą łączyć się w grupy (frakcje polityczne) według kryterium podobieństwa poglądów politycznych, przy czym każdy z posłów może należeć tylko do jednej grupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Wybory

Parlament Europejski - posłowie

Posłowie Parlamentu Europejskiego, będący przedstawicielami państw członkowskich, są wolni i niezależni. Oznacza to, że nie mogą być związani instrukcjami rządów ani parlamentów krajowych. Poseł PE nie może być jednocześnie członkiem rządu krajowego, Komisji Europejskiej, Trybunału Obrachunkowego, ani urzędnikiem innych instytucji Unii Europejskiej. Każdy poseł w ramach prawa inicjatywy parlamentu ma prawo złożyć propozycję unijnego aktu prawnego. Posłowie objęci są immunitetem, który chroni ich przed zatrzymaniem, przeszukaniem oraz pociągnięciem do odpowiedzialności przed sądem.

Eurodeputowany - wynagrodzenie

Decyzja 2005/684 w sprawie przyjęcia statutu posła do PE przewiduje takie same zasady wynagradzania eurodeputowanych.

Wynagrodzenie wynosi 38,5% poborów podstawowych sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Oprócz wynagrodzenia posłowie otrzymują zwrot poniesionych kosztów m. in. podróży, rachunków telefonicznych, zakup sprzętu komputerowego i innych. Mają też prawo do pomocy osobistych pracowników, których sami sobie dobierają. Z ukończeniem 63 roku życia posłowie otrzymują prawo do emerytury. Między wygaśnięciem mandatu i rozpoczęciem nowej aktywności zawodowej eurodeputowanym przysługuje odprawa przejściowa. Rodzinom zmarłych posłów lub byłych posłów przysługuje renta rodzinna.

Wybory do PE w 2009

Do PE obowiązuje 5% próg wyborczy. Stąd też w 2009 roku do PE weszły cztery polskie ugrupowania polityczne: PO, PIS, SLD-UP i PSL. W 2009 wybieraliśmy 50 europosłów. Jedno dodatkowe miejsce w PE przypadło Polsce w związku z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego.

Zadaj pytanie na: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA