reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Frakcje w Parlamencie Europejskim

Frakcje w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski stanowi reprezentację polityczną wyborców. Z uwagi na jego ponadnarodowy charakter, deputowani zasiadają w nim w grupach politycznych, zwanych inaczej frakcjami zorganizowanymi na podstawie ideologiczno-programowej. Narodowość posłów odgrywa drugorzędną rolę.

Tworzenie frakcji

Regulamin Parlamentu Europejskiego stanowi, iż jego członkowie mogą łączyć się w grupy według kryterium podobieństwa poglądów politycznych. Każda grupa polityczna składa się z posłów wybranych w co najmniej jednej piątej państw członkowskich. Minimalna liczba posłów konieczna do utworzenia grupy politycznej wynosi 20.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Poszczególne frakcje w PE

Obecnie w PE wyróżniamy 7 frakcji politycznych oraz grupę posłów nie należących do żadnego ugrupowania.

  • Grupę Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów (PPE-ED) tworzy 285 członków Europejskiego Parlamentu, co stanowi około 36% całego Parlamentu. Jest to największe ugrupowanie, istniejące od 1953 roku.

Grupa zrzesza Chrześcijańskich Demokratów, Konserwatystów i inne ugrupowania polityczne centrum i centroprawicy z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. W programie partii znajdziemy m.in. postulaty dotyczące poszanowania praw człowieka, rządów prawa, szerokie stosowanie zasady subsydiarności.Do grupy przynależy 15 deputowanych narodowości polskiej, głównie z Platformy Obywatalskiej.

  • Kolejna co do wielkości grupa zrzeszająca 217 deputowanych to Grupa Socjalistyczna w Parlamencie Europejskim(PSE). Wśród członków znajduje się 9 Polaków przeważnie wywodzących się z koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy. Partia została założona w 1953 roku. Należą do niej przedstawiciele partii o rodowodzie socjalistycznym i socjaldemokratycznym. Wśród postulatów programowych znajdziemy m.in. walkę z biedą, bezrobociem i wykluczeniem, pomoc grupom słabszym oraz budowę społeczeństwa dobrobytu.
  • Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy(ALDE) tworzy 99 członkow, w tym 6 Polaków głównie z Partii Demokratycznej. Powstała ona, podobnie jak poprzednie dwa ugrupowania w 1953 roku. Partia postuluje umacnianie współpracy w ramach Unii, oparcie jej na idei federalizmu. Opowiada się za reformą gospodarki europejskiej, tak by stała się ona bardziej stabilna i konkurencyjna.
  • 44 osobowa Grupa Unii na rzecz Europy Narodów (UEN) jest czwartę co do wielkości frakcją w PE. Prawie połowa członków(20 osób) to Polacy głównie z Prawa i Sprawiedliwości. Partia o orientacji konserwatywnej i eurosceptycznej powstała w 1999 roku. Statut grupy zawiera postulaty według których Unia Europejska powinna umacniać fundamenty cywilizacji łacińskiej w Europie, w tym poszanowanie dla osoby ludzkiej, szanować tradycję, suwerenność, demokrację i tożsamość narodów Europy.
reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama