| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2011 > Jak można złożyć protest wyborczy?

Jak można złożyć protest wyborczy?

9 października 2011 roku odbędą się wybory parlamentarne. Głosowanie musi odbyć się zgodnie z przepisami prawnymi. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, możemy złożyć protest wyborczy.

Kiedy można wnieść protest wyborczy?

Protest wyborczy może zostać wniesiony albo przeciwko ważności wyborów albo ważności wyborów w danym okręgu albo przeciwko wyborowi określonej osoby.

Przyczyną wniesienia protestu jest podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom lub naruszenia przepisów dotyczących głosowania zawartych w kodeksie wyborczym.

Protest wyborczy może zostać wniesiony przez wyborcę, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców, przewodniczącego właściwej komisji wyborczej i pełnomocnikowi wyborczemu.

Zobacz również: Kampania wyborcza w radiu i telewizji

Przestępstwa przeciwko wyborom

Kodeks karny, w rozdziale XXXI, zawiera katalog przestępstw przeciwko wyborom i referendum. Wśród tych, które mogą mieć wpływ na przebieg głosowania, a więc są podstawą do wniesienia protestu wyborczego, możemy wyróżnić:

  1. przeszkadzanie w swobodnym głosowaniu lub obliczaniu głosów (przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem);
  2. wywieranie wpływu, przez nadużycie stosunku zależności, na sposób głosowania określonej osoby;
  3. przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej za głosowanie w określony sposób.

Gdzie i w jakim terminie wnosi się protest?

Protest przeciwko ważności wyborów parlamentarnych wnosi się do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. Przekroczenie terminu powoduje utratę prawa do wniesienia protestu. Termin 7-dniowy jest nieprzywracany (nie można złożyć wniosku o przywrócenie terminu).

Termin zostanie uznany za zachowany, jeśli protest nadamy w tym terminie w polskiej placówce pocztowej.

Jeżeli przebywamy na statku, protest należy przekazać w wyżej wskazanym terminie kapitanowi statku, a jeśli znajdujemy się za granicą – konsulowi. W takim przypadku należy jednak ustanowić w kraju swojego pełnomocnika.

Protest powinien zawierać zarzuty (popełnienie przestępstwa, które miało wpływ na głosowanie lub wskazanie, jakie przepisy dotyczące głosowania zawarte w kodeksie wyborczym zostały naruszone) oraz dowody, na których się je opiera.

Rozpatrzenie protestu

Sąd Najwyższy rozpatruje protest w składzie 3 sędziów i wydaje opinię w tej sprawie. W postępowaniu uczestniczą: wnoszący protest, przewodniczący właściwej komisji wyborczej i Prokurator Generalny.

Zobacz również serwis: Wybory parlamentarne 2011

Ważność wyborów

Na podstawie sprawozdania z wyborów oraz wszystkich opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów, Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów parlamentarnych.

Jeżeli nie wykazano żadnych nieprawidłowości, wówczas Sąd Najwyższy wydaje uchwałę o ważności wyborów. Gdyby okazało się jednak, że wybory są nieważne (czy to w całości czy też w stosunku do określonego posła), stwierdza się wygaśnięcie mandatów i postanawia o ponownym przeprowadzeniu wyborów lub podjęciu niektórych czynności wyborczych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »