REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak można złożyć protest wyborczy?

Marta Wrzosek
Protest wyborczy może zostać wniesiony przez wyborcę, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców.
Protest wyborczy może zostać wniesiony przez wyborcę, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców.

REKLAMA

REKLAMA

9 października 2011 roku odbędą się wybory parlamentarne. Głosowanie musi odbyć się zgodnie z przepisami prawnymi. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, możemy złożyć protest wyborczy.

Kiedy można wnieść protest wyborczy?

Protest wyborczy może zostać wniesiony albo przeciwko ważności wyborów albo ważności wyborów w danym okręgu albo przeciwko wyborowi określonej osoby.

REKLAMA

Przyczyną wniesienia protestu jest podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom lub naruszenia przepisów dotyczących głosowania zawartych w kodeksie wyborczym.

Protest wyborczy może zostać wniesiony przez wyborcę, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców, przewodniczącego właściwej komisji wyborczej i pełnomocnikowi wyborczemu.

Zobacz również: Kampania wyborcza w radiu i telewizji

Przestępstwa przeciwko wyborom

Kodeks karny, w rozdziale XXXI, zawiera katalog przestępstw przeciwko wyborom i referendum. Wśród tych, które mogą mieć wpływ na przebieg głosowania, a więc są podstawą do wniesienia protestu wyborczego, możemy wyróżnić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. przeszkadzanie w swobodnym głosowaniu lub obliczaniu głosów (przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem);
 2. wywieranie wpływu, przez nadużycie stosunku zależności, na sposób głosowania określonej osoby;
 3. przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej za głosowanie w określony sposób.

Gdzie i w jakim terminie wnosi się protest?

Protest przeciwko ważności wyborów parlamentarnych wnosi się do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. Przekroczenie terminu powoduje utratę prawa do wniesienia protestu. Termin 7-dniowy jest nieprzywracany (nie można złożyć wniosku o przywrócenie terminu).

Termin zostanie uznany za zachowany, jeśli protest nadamy w tym terminie w polskiej placówce pocztowej.

Jeżeli przebywamy na statku, protest należy przekazać w wyżej wskazanym terminie kapitanowi statku, a jeśli znajdujemy się za granicą – konsulowi. W takim przypadku należy jednak ustanowić w kraju swojego pełnomocnika.

Protest powinien zawierać zarzuty (popełnienie przestępstwa, które miało wpływ na głosowanie lub wskazanie, jakie przepisy dotyczące głosowania zawarte w kodeksie wyborczym zostały naruszone) oraz dowody, na których się je opiera.

Rozpatrzenie protestu

Sąd Najwyższy rozpatruje protest w składzie 3 sędziów i wydaje opinię w tej sprawie. W postępowaniu uczestniczą: wnoszący protest, przewodniczący właściwej komisji wyborczej i Prokurator Generalny.

Zobacz również serwis: Wybory parlamentarne 2011

Ważność wyborów

Na podstawie sprawozdania z wyborów oraz wszystkich opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów, Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów parlamentarnych.

Jeżeli nie wykazano żadnych nieprawidłowości, wówczas Sąd Najwyższy wydaje uchwałę o ważności wyborów. Gdyby okazało się jednak, że wybory są nieważne (czy to w całości czy też w stosunku do określonego posła), stwierdza się wygaśnięcie mandatów i postanawia o ponownym przeprowadzeniu wyborów lub podjęciu niektórych czynności wyborczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA