reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Pierwsza debata: Jurek – Olechowski

Pierwsza debata: Jurek – Olechowski

Kandydaci na urząd Prezydenta RP Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej) oraz Andrzej Olechowski (popierany przez Stronnictwo Demokratyczne) odbyli pierwszą debatę wyborczą.

W Krakowie w krakowskim klubie dziennikarzy "Pod Gruszką" obaj kandydaci na najważniejszy urząd w państwie zaprezentowali szerszej publiczności swój program wyborczy. Swoje pomysły na Polskę przedstawili w czterech blokach poświęconych: polityce zagranicznej, konstytucji i społeczeństwu oraz gospodarce.

Olechowski, akcentował, że Polska jest głęboko podzielona i Polska potrzebuje Prezydenta, który: - „Nie dzieli ich na złych i gorszych, niezależnie od tego, czy mu pasują, czy nie, czy pasują jego środowisku, czy nie. Każdy obywatel, niezależnie od poglądów, doświadczeń, od stylu życia, jaki wybrał, zasługuje na szacunek i wsparcie swojego prezydenta”.

Jurek również w ostrych słowach potępił obecną sytuację polityczną w kraju, oraz chciał aby: „nie wrócił nastrój nieustającego konfliktu między dwoma zwalczającymi się przedsiębiorstwami wyborczymi, które często potrafią się porozumieć, a nie potrafią współpracować wtedy, kiedy trzeba, tylko wyostrzają swoje stanowiska”.
W kwestii polityki zagranicznej Olechowski chciał, skupić się przede wszystkim na współpracy z sąsiadami, w tym szczególnie z Niemcami i Rosją.

Natomiast dla Jurka najważniejszy jest "bezpieczny świat dla niepodległej Polski i budowanie takiej współpracy międzynarodowej, która wzmacnia naszą pozycję międzynarodową”. Kandydat Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył, że do tego będzie dążył, jak wygra wybory. Dostrzegł on też istotną rolę Trójkąta Weimarskiego.
W kwestiach ustrojowych Marek Jurek opowiedział za zmianą konstytucji i wprowadzeniem wyborów większościowych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Postulował ponadto wzmocnienia praw rodziny i sprawiedliwości podatkowej. Kandydat Prawicy Rzeczpospolitej Polskiej przyznał, że jest zwolennikiem wzmocnienia roli prezydenta w stylu V Republiki Francuskiej, tak aby prezydent dysponował prerogatywą rozwiązania parlamentu w sytuacji kryzysowej. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Andrzej Olechowski ocenił, że konstytucja nie potrzebuje zmian. Wymaga ona tylko ścisłej współpracy wszystkich znaczących sił politycznych i dążenia do kompromisu.

W bloku poświęconym gospodarce Jurek opowiedział się za walutą narodową, dzięki której - jego zdaniem – „Polska oparła się światowemu kryzysowi finansowemu. Jestem zdecydowanie za zachowaniem waluty narodowej w perspektywie najbliższych lat”.

Inną linię zaprezentował jego oponent, który opowiedział się jednoznacznie za euro. Przyznał jednocześnie, że możemy przyjąć wspólną walutą europejską nie prędzej, jak za 5 lat. Stwierdził, że: „albo Polacy będą płynąć na małej łódeczce, jaką jest złoty, albo na wielkim statku euro po wzburzonych wodach rynków finansowych”. 

Zobacz też: Pozwy

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama