reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych można zagłosować tylko w gminie, w której mamy miejsce zameldowania. Jeżeli mieszkamy gdzie indziej, aby zagłosować musimy być wpisani do rejestru wyborców.

Wybory samorządowe różnią się od wyborów do parlamentu, czy na prezydenta. W nich wskazujemy naszych lokalnych przedstawicieli do samorządu, stąd też możliwość głosowania poza miejscem zameldowania jest w znacznej mierze ograniczona.

Wyborcy mogą głosować jedynie w gminach w których są zameldowani. O ile bowiem w wyborach do parlamentu, czy na prezydenta wybieramy przedstawicieli narodu, o tyle w zbliżającym się głosowaniu chodzi o przedstawicieli lokalnych. Nie ma zatem powodu, by umożliwiać osobie turyście ze Szczecina, uczestnictwo w wyborach do rady gminy w województwie podkarpackim.

Czy to jednak oznacza, że osoby, które na stałe mieszkają poza miejscem swojego zameldowania, nie będą mogły zagłosować w zbliżających się wyborach? Problem ten dotyczy zwłaszcza studentów, którzy obowiązek meldunkowy spełniają niemalże wyłącznie wtedy, gdy mieszkają w uczelnianych akademikach.

Dla tych, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu, ale nie mają zameldowania w gminie w której mieszkają, została pozostawiona pewna opcja. Takie osoby mogą bowiem wziąć udział w głosowaniu, pod warunkiem, że wcześniej zgłoszą się do Wydziału Spraw Obywatelskich urzędu gminy (tej w której mieszkają) i zgłoszą wniosek o dopisanie do stałego rejestru wyborców.

Zgodnie z art. 34 Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw na podstawie takiego stałego rejestru wyborców w danej gminie, najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów, sporządza się spis wyborców.

Sam spis dzieli się na dwie części. W części A spis obejmuje obywateli polskich, którzy mogą głosować w danej gminie. W tej części spisu wymienia się nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL i adres zamieszkania wyborcy.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o wpisanie do rejestru w części A

Część B obejmuje z kolei obywateli Unii Europejskich, niebędących obywatelami polskimi, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy.

Zgodnie z przepisami unijnymi obywatele Unii Europejskiej na terenie całej Unii mają prawo do wybierania w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o wpisanie do rejestru w części B

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Kurzawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama