| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?

Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?

Wyborca nie zagłosuje w wyborach samorządowych jeżeli nie jest zameldowany w danej gminie lub wpisany do rejestru stałych wyborców. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) nie ma obowiązku, by kandydat na wójta mieszkał w gminie, w której kandyduje.

Bierne prawo wyborcze

Prawo wybieralności w wyborach na wójta, czyli możliwość kandydowania, ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 25 rok życia i posiada prawo wybieralności do rady gminy, na której obszarze kandyduje.

Ustawa wyraźnie przewiduje, że kandydat nie musi wcale mieszkać na terenie gminy, w której kandyduje.

Zobacz również: Bierne prawo wyborcze – prawo wybieralności

Jak zgłosić kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta?

Żeby kandydatura została zarejestrowana, musi być zgłoszona przez komitet wyborczy, któremu udało się zarejestrować listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W zgłoszeniu należy podać dane personalne kandydata, informację o jego wykształceniu, miejscu zamieszkania, a także informację o ewentualnym członkostwie w partii politycznej. Wraz ze zgłoszeniem składa się pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów do godziny 24:00 (tj. do 17 października 2014 roku). Zgłoszenia przyjmuje gminna komisja wyborcza.

Osoby, które urodziły się przed się przed 1 sierpnia 1972 roku muszą złożyć też oświadczenia lustracyjnego.

Prawo wybieralności - ograniczenia

Ustawa przewiduje jednocześnie pewne ograniczenia dla kandydatów. Przede wszystkim nie może on jednocześnie kandydować na to samo stanowisko w innej gminie. Ponadto musi mieć prawo wybieralności do rady gminy, a takiej nie mają osoby, które są pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym lub praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, a także osoby ubezwłasnowolnione.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?/ fot. Fotolia
Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?/ fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »