reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Już 12 listopada 2014 roku (w środę) mija termin składania przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Kwestie dopisania do spisu wyborców reguluje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.), konkretnie art. 28. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu wniosek w tej sprawie należy złożyć najpóźniej w 5 dniu przed dniem, w którym organizowane są wybory. W 2014 roku wybory samorządowe przypadają na dzień 16 listopada 2014 roku (niedziela). Zatem termin na złożenie wniosku mija 12 listopada (środa). Warto w tym miejscu przypomnieć, że 11 listopada – Święto Niepodległości to dzień ustawowo wolny od pracy. Wszystkie urzędy, w tym także urząd gminy, w którym należy złożyć wniosek, są zamknięte.

Zobacz również: Wniosek o dopisanie do spisu wyborców WZÓR

Wybory samorządowe 2014

W wyborach samorządowych można dopisać się do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania jednak wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla miejsca stałego zamieszkania wyborcy.

Wniosek o dopisanie

Dopisanie do spisu wyborców następuje na pisemny wniosek zainteresowanego. Należy go złożyć we właściwym urzędzie gminy. Pismo jest wolne od opłat. Powinno zostać rozpatrzone niezwłocznie, „od ręki”.

Wniosek wyborcy niepełnosprawnego

Także wyborcy niepełnosprawni mają możliwość dopisania się do spisu wyborców. Obowiązują ich jednak zupełnie odmienne zasady. Z wnioskiem powinni wystąpić najpóźniej w dniu 12 listopada 2014 roku (w środę). Po drugie mogą oni dopisać się do spisu w innym okręgu niż ten właściwy dla ich miejsca zamieszkania. Jest to możliwe, gdy na terenie ich okręgu nie ma obwodu głosowania dostosowanego do potrzeb wyborców niepełnosprawnych (np. posiadającego podjazd dla wózków inwalidzkich). Takie ukształtowanie przepisów świadczy o praktycznym podejściu ustawodawcy do sytuacji osób niepełnosprawnych. Wykaz lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych znajduje się zarówno w Biuletynie Informacji Publicznej jak i w obwieszczeniu wójta/ burmistrza/ prezydenta o numerach i granicach głosowania.

Warto pamiętać, że każdy wyborca ma prawo złożyć do urzędu gminy (najczęściej stanowisko ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych/ referat spraw obywatelskich) reklamację na nieprawidłowości w spisie wyborców.

Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

Dopisanie wyborcy do spisu wyborców

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 06.11.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców/ Fot. Fotolia
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców/ Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama